• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Bezrobocie w Polsce na historycznym minimum

Strona główna Edukacja, praca Bezrobocie w Polsce na historycznym minimum

ew

27.11.2019 Źródło: PAP
Bezrobocie w Polsce na historycznym minimum - GospodarkaMorska.pl

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) potwierdziły korzystny trend na polskim rynku pracy - wskazali eksperci Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do środowych danych GUS . Dodali, że stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła w październiku historyczne minimum.

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2019 r. 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w II kwartale 2019 r. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. br. 56,7 proc. wobec 56,2 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia sięgnął 54,9 proc. wobec 54,4 proc. w II kw. 2019 r.

"Wstępne wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) potwierdziły korzystny trend na polskim rynku pracy" - podkreślili eksperci MR.

Wskazali, że dane BAEL wskazują także na wzrost wskaźnika zatrudnienia w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,5 pkt proc. oraz w skali roku – o 0,3 pkt proc.

"Zwiększyła się także w ujęciu kwartał do kwartału aktywność zawodowa, która wyniosła 56,7 proc., wzrastając o 0,5 pkt proc. W odniesieniu do III kwartału ubiegłego roku nastąpił natomiast nieznaczny (o 0,1 pkt proc.) spadek tego wskaźnika" - dodali eksperci resortu.

Zwrócili uwagę, że udział osób biernych zawodowo wśród ogółu ludności w wieku 15 lat i więcej obniżył się o 0,5 pkt proc. w porównaniu z II kwartałem oraz nieznacznie wzrósł – o 0,1 pkt proc. – w odniesieniu do III kwartału ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego także spadła, jak zaznaczyło MR, według stanu na koniec października osiągnęła historyczne minimum na poziomie 5,0 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu br. oraz 5,7 proc. w analogicznym okresie w 2018 r. "To najniższy wynik od 1990 r." - podkreślił resort rozwoju.
Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.