• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosyjski resort gospodarki oszacował koszty sankcji na 6,3 mld USD

ew

19.02.2019 09:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosyjski resort gospodarki oszacował koszty sankcji na 6,3 mld USD

Partnerzy portalu

Rosyjski resort gospodarki oszacował koszty sankcji na 6,3 mld USD - GospodarkaMorska.pl

Rosja straciła w 2018 roku ok. 6,3 mld USD na sankcjach i ograniczeniach handlowych nałożonych na nią przez inne kraje - wynika z ocen rosyjskiego ministerstwa gospodarki . Największe straty - 2,4 mld USD - spowodowały ograniczenia nałożone przez UE.

Dane ministerstwa przytoczył we wtorek dziennik "Kommiersant". Ogólne straty w wysokości 6,3 mld USD to efekt sankcji handlowych, ceł i działań antydumpingowych innych państw.

Koszt sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone ministerstwo gospodarki oszacowało na 1,2 mld USD. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazła się Ukraina; straty oceniono na 775 mln USD.

Najbardziej poszkodowaną przez ograniczenia handlowe branżą okazał się przemysł metalurgiczny, w którym straty oceniane są na blisko 4 mld USD. Straty dla przedsiębiorstw w rolnictwie oszacowano na 1,1 mld USD, dla przedsiębiorstw chemicznych - na 641 mln USD, a dla przemysłu motoryzacyjnego - na 306 mln USD.

Dane te skomentował w radiu Echo Moskwy dyrektor Instytutu Analizy Strategicznej firmy FBK Igor Nikołajew. Jego zdaniem szacunki ministerstwa gospodarki są dalekie od rzeczywistych strat, jakie gospodarka rosyjska poniosła w rezultacie sankcji. Jego zdaniem adekwatna jest raczej ocena mówiąca o kilkudziesięciu miliardach USD.

Resort gospodarki podał, że obecnie ograniczenia dotyczące towarów z Rosji obowiązują w 62 krajach świata - prócz krajów zachodnich m.in. na Białorusi, w Brazylii, Chinach, Indii, Turcji i Wietnamie.

Sankcje wobec Rosji Unia Europejska nałożyła w 2014 roku; w odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE. W ostatnich dniach media w Rosji podały, że Federalna Służba Celna (FTS) zaproponowała rozszerzenie tego embarga o kolejne produkty, m.in. oliwki, soki i dżemy czy konserwy mięsne i rybne.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.