• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki w środę weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie

pc

18.09.2019 04:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki w środę weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie
Morawiecki w środę weźmie udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie - GospodarkaMorska.pl

Polityka unijna, w tym negocjacje budżetowe, rola Rumunii w Inicjatywie Trójmorza oraz Bukareszteńska Dziewiątka - to niektóre z tematów polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, w których w środę w Bukareszcie weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z członkami rządu spotka się z przedstawicielami rządu Rumunii w środę przed południem w Bukareszcie. Konsultacje rozpoczną się od spotkania w "cztery oczy" szefa polskiego rządu z premier Rumunii Vioricą Dancilą. Następnie odbędzie się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli poszczególnych resortów - swój udział w konsultacjach zapowiedział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Po konsultacjach zaplanowana jest konferencja premierów: Polski i Rumunii, po której szef polskiego rządu spotka się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Jak powiedział PAP doradca premiera ds. międzynarodowych Paweł Jabłoński, środowe konsultacje to kontynuacja formatu, który funkcjonuje między Polską a coraz większą ilością państw. Przypomniał, że ostatnie takie konsultacje ze stroną rumuńską odbyły się w lecie ubiegłego roku w Warszawie.

"Tematem rozmów będzie m.in. polityka unijna i współdziałanie w Radzie Europejskiej w kontekście negocjacji budżetowych. To jest absolutny priorytet dla wszystkich, bo mamy za moment start poważnych negocjacji budżetowych, po tym, jak nowa KE zacznie działać i będziemy mieli do czynienia z bardzo intensywnym sporem między państwami bogatej północy, które nie chcą zwiększenia czy utrzymania dużych środków na politykę spójności, a państwami, które wskazują - tak, jak my i 15 innych państw z klubu przyjaciół spójności - że to są najbardziej skuteczne polityki unijne do tej pory, który niwelują różnice między krajami UE" - powiedział Jabłoński.

"Tutaj Rumunia jest po naszej stronie, ale będziemy w środę zastanawiać się, jak skutecznie te negocjacje prowadzić, po to, żeby ten nasz obóz zachował spoistość, bo nie ukrywamy też, że spodziewamy się prób wyciągania pojedynczych państw z tego grona przez duże państwa - jak Francja czy Niemcy" - dodał.

Doradca premiera poinformował, że omówiona zostanie także rola Rumunii w Inicjatywie Trójmorza oraz wizja tego państwa dotycząca przyszłości i rozwoju Inicjatywy.

"Wśród tematów rozmów znajdzie się także Bukareszteńska Dziewiątka w kontekście NATO i bezpieczeństwa. Chcemy omówić to, w jaki sposób nasze kraje, które są stosunkowo bardziej niż Zachód Europy narażone na trudne sąsiedztwo, m.in. z Rosją, mogą zacieśniać współpracę w ramach NATO" - zaznaczył Jabłoński.

"Omówione zostanie także wsparcie dla krajów, które nie są członkami UE, w tym Partnerstwo Wschodnie. Dyskusje będą dotyczyły wsparcia dla państw, które są dla nas przyjaznym pograniczem, ale same są znacznie bardziej zagrożone przez czynniki zewnętrzne" - dodał doradca premiera.

Ostatnie polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu konsultacji podkreślał, że Polska i Rumunia mają spójne poglądy m.in. ws. unijnej polityki spójności, czy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Premier deklarował wówczas, że Polska i Rumunia będą z determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego.

Również szefowa rumuńskiego rządu Viorica Dancila akcentowała wspólne podejście Polski i Rumunii w wielu kwestiach z agendy europejskiej. Deklarowała chęć pogłębienia współpracy gospodarczej z Polską; podkreśliła, że jej kraj liczy na stałe wsparcie Polski w przyłączeniu Rumunii do strefy Schengen.

Podczas ubiegłorocznych konsultacji została także podpisana umowa między rządem Polski a rządem Rumunii o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscach pamięci.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.