• <

Emilewicz: w całym 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc.

ew

29.11.2019 14:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Emilewicz: w całym 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc.

Partnerzy portalu

Emilewicz: w całym 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc. - GospodarkaMorska.pl

PKB w III kwartale br. wzrosło zgodnie z prognozami Ministerstwa Rozwoju; konsumpcja nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu - komentuje dla PAP piątkowe dane GUS minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W całym 2019 r. spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2019 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,6 proc. rdr w II kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kwartale rok do roku PKB wzrósł o 3,9 proc.

"PKB w III kwartale tego roku wzrosło o 3,9 r/r, zgodnie z prognozami MR. Konsumpcja nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu. Polska gospodarka rozwija się stabilnie pomimo zawirowań w gospodarce światowej. W całym 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc." - przekazała w komentarzu PAP Emilewicz.

Przypomniała, że według szacunków resortu w ujęciu narastającym, tj. w okresie styczeń-wrzesień br., wzrost gospodarczy Polski ukształtował się na poziomie ok. 4,4 proc. w ujęciu rocznym.

"Głównym motorem naszego wzrostu pozostaje popyt krajowy. Dominującą rolę pełni tu w dalszym ciągu konsumpcja, której wzrost w III kw. br. wyniósł 4,0 proc. r/r" - przekazała.

Zdaniem Emilewicz pozytywnie na dynamikę tego komponentu PKB wpływa bardzo dobra sytuacja na rynku pracy oraz transfery społeczne wspierane dodatkowo ograniczeniem obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego PIT.

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w III kw. 2019 r. odnotowano wyhamowanie dynamiki inwestycji. Wzrost nakładów brutto na środki trwałe wyniósł 4,7 proc. i tym samym w mniejszym stopniu niż w dwóch poprzedzających kwartałach, wspierał realny przyrost PKB" - wskazała.

Według szefowej resortu rozwoju dane o wynikach inwestycyjnych w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw (wzrost o 16 proc. w skali roku) oraz obecna faza cyklu napływu środków unijnych "sugerują prawdopodobne stopniowe spowalnianie aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym".

"Tym samym nasz bazowy scenariusz zakłada, że to sektor prywatny przejmie w kolejnych kwartałach rolę silnika inwestycyjnego krajowej gospodarki" - podkreśla.

Emilewicz ocenia, że pomimo wciąż niekorzystnej sytuacji gospodarczej w strefie euro oraz globalnych napięć handlowych, popyt zagraniczny wykazał się w III kw. br. relatywnie wysokim, dodatnim wkładem we wzrost PKB (+0,8 pkt. proc.).

"Oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa wykazały się wyjątkową odpornością na niesprzyjające warunki w otoczeniu gospodarczym, utrzymując, a na niektórych rynkach nawet wzmacniając swoją pozycję konkurencyjną" - wskazała.

W ocenie resortu dynamika aktywności polskiej gospodarki widoczna w III kw. 2019 r. utrzyma się również w ostatnim kwartale roku. "Sprzyjać jej będzie solidny popyt krajowy, przy stabilizacji sytuacji w najbliższym otoczeniu zewnętrznym. Prognozowane przez nas na IV kwartał 3,9-proc. tempo wzrostu gospodarczego pozwoli na osiągnięcie w całym 2019 r. wzrostu PKB na poziomie 4,2 proc." - przekazała Emilewicz.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.