• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury

ew

18.10.2019 12:05 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury
Czy Izba Gmin przegłosuje nową umowę ws. Brexitu? - komentarz Ebury - GospodarkaMorska.pl

Boris Johnson zdołał wynegocjować z Unią Europejską porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które zaakceptowała Rada Europejska. Niemniej, „brexitowa saga” jeszcze się nie skończyła.

Przez ostatni tydzień funt brytyjski reagował wyraźnym umocnieniem na pozytywne sygnały dotyczące możliwości osiągnięcia nowej wersji porozumienia z UE ws. Brexitu. W ubiegły czwartek i piątek waluta Wielkiej Brytanii doświadczyła gwałtownej aprecjacji. Przez ostatnie siedem dni handlu para GBP/PLN zyskała ok. 3,5%.

Podstawową różnicą między obecną wersją umowy a porozumieniem wynegocjowanym przez Theresę May jest porzucenie dotychczasowego projektu „backstopu” na granicy z Irlandią Północną. Nowe porozumienie zakłada utworzenie w Wielkiej Brytanii wewnętrznej bariery celnej, która ma przebiegać na Morzu Irlandzkim. Oznacza to bardzo istotne ustępstwo ze strony Johnsona w porównaniu do stanowiska wyrażonego przez Theresę May.

Mimo początkowego optymizmu związanego z wynegocjowaniem nowej umowy, potencjalną przeszkodą do przeprowadzenia uporządkowanego i płynnego Brexitu pozostaje kwestia akceptacji poprawionej umowy przez brytyjską Izbę Gmin. Przypomnijmy, że Theresa May również zawarła porozumienie z Unią Europejską, które następnie zostało storpedowane podczas trzech różnych głosowań brytyjskiej niższej izby parlamentu. W najbliższą sobotę posłowie Izby Gmin znów będą debatować nad nową wersją umowy, czego zwieńczeniem będzie głosowanie dotyczące jej akceptacji.

Podczas ostatniego głosowania nad porozumieniem, które odbyło się w marcu, treść umowy wynegocjowanej przez May została odrzucona przewagą 58 głosów. Przy obecnym układzie sił sądzimy, że umowa Johsnona ma większe szanse na akceptację przez Izbę Gmin, niż umowa May podczas któregokolwiek z ostatnich głosowań. Aczkolwiek spodziewamy się, że najpewniej i obecna wersja porozumienia nie zdoła uzyskać wyznaczającego poparcia wśród posłów. Po tym jak we wrześniu dwudziestu jeden Torysów zostało wyrzuconych z partii przez Johnsona, Partia Konserwatywna straciła większość w Izbie Gmin. Tymczasem dotychczasowy koalicjant rządu Torysów, czyli Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) sugeruje, że nie poprze nowego porozumienia. Ratunku dla porozumienia Johnson najpewniej będzie zatem musiał szukać wśród członków Partii Pracy, którzy mogą wyłamywać się z dotychczasowej linii partii. Może się to jednak okazać dość dużym wyzwaniem, zważywszy na to, że obecnie oficjalnym stanowiskiem Partii Pracy w kwestii Brexitu jest przeprowadzenie nowego referendum.  

W kontekście jutrzejszego głosowania widzimy trzy możliwe scenariusze Brexitu:

    1) Nowa treść Withdrawal Agreement uzyskuje poparcie Izby Gmin, 31 października Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Wielka Brytania wchodzi w tzw. okres przejściowy, a niepokój związany z ryzykiem „no dealu” kompletnie znika. W przypadku realizacji tego scenariusza oczekujemy szybkiego wzrostu kursu GBP/PLN do okolic 5,10 i jeszcze silniejszego umocnienia szterlinga w parze z głównymi walutami.

    2) Izba Gmin odrzuca porozumienie Johnsona, termin Brexitu zostaje odsunięty w czasie. Jeżeli brytyjski parlament nie przyjmie podczas jutrzejszego głosowania Withdrawal Agreement, ze względu na tzw. ustawę Benna, Boris Johnson będzie wciąż zobowiązany do złożenia wniosku o trzymiesięczne przedłużenie terminu Brexitu (nowy termin wypadałby zatem 31 stycznia).

Istotnym pytaniem jest w tym momencie to, czy Unia Europejska zgodziłaby się na kolejne przedłużenie terminu Brexitu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ze słów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera z czwartku wynikałoby, że odrzuca on jakąkolwiek możliwość wydłużenia terminu Brexitu. Jesteśmy jednak zdania, że wniosek Johnsona o przedłużenie spotkałby się z akceptacją Unii Europejskiej. Uważamy, że komentarz Junckera był skierowany raczej do posłów brytyjskiej Izby Gmin, w celu zachęcenia ich do przyjęcia nowej wersji umowy.

W przypadku wydłużenia terminu Brexitu Boris Johnson niemal na pewno ogłosi nowe wybory parlamentarne w celu zebrania większości skłonnej do poparcia jego wersji umowy. W wyniku nowych wyborów najpewniej powstałby parlament, w którym żadna partia polityczna nie posiadałaby samodzielnej większości. Według ostatnich szacunków bukmacherów prawdopodobieństwo wygranej Torysów w nowych wyborach wynosi ok. 75%, z kolei szacowane prawdopodobieństwo osiągnięcia przez Partię Konserwatywną samodzielnej większości wynosi ok. 40%.

    3) 31 października Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską bez umowy. Jeżeli Izba Gmin nie zdecyduje się na poparcie nowej wersji umowy regulującej stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, a unijni decydenci nie udzielą zgody na kolejne przedłużenie terminu Brexitu, domyślnym scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia pod koniec października. Jak wspomnieliśmy wyżej, uznajemy taki scenariusz za dość mało prawdopodobny, ale na tym etapie nie można go jeszcze wykluczyć. W przypadku realizacji takiego scenariusza spodziewamy się gwałtownej wyprzedaży funta. Oczekujemy, że w takiej sytuacji kurs GBP/PLN w krótkim terminie spadłby do okolic 4,50-4,55, przy czym osłabienie brytyjskiej waluty byłoby jeszcze silniejsze w relacji do głównych walut (złoty w takiej sytuacji powinien osłabić się w relacji do euro, jak i dolara amerykańskiego).

Oczekujemy, że również dziś wahania na parach z funtem brytyjskim mogą pozostać wysokie, w związku z tym, że inwestorzy będą starali się zajmować pozycje na rynku przed sobotnim głosowaniem. W trakcie weekendu rynek walutowy jest oczywiście zamknięty, stąd spodziewamy się, że azjatycka sesja rozpoczynająca się w niedzielę wieczorem (poniedziałek rano w Azji) będzie bardzo interesująca.
 

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.