• <
urząd_morski_gdynia_2021

Brexit i współpraca Portu Szczecin-Świnoujście i Portu w Rotterdamie wśród tematów rozmów prezydenta Polski i premiera Holandii

ew

30.10.2019 09:24 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Brexit i współpraca Portu Szczecin-Świnoujście i Portu w Rotterdamie wśród tematów rozmów prezydenta Polski i premiera Holandii
Brexit i współpraca Portu Szczecin-Świnoujście i Portu w Rotterdamie wśród tematów rozmów prezydenta Polski i premiera Holandii - GospodarkaMorska.pl

Przyszły budżet Unii Europejskiej, wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, przeciwdziałanie zmianom klimatu – to niektóre tematy, których omówienie zapowiedzieli w środę prezydent Andrzej Duda i goszczący go w Holandii premier tego kraju Mark Rutte.

Podczas roboczego śniadania w Hadze Rutte wyraził uznanie dla polskich żołnierzy, którzy przed 75 laty uczestniczyli w walkach o wyzwolenie Holandii. Podkreślał też dzisiejsze partnerstwo obu krajów i to, że skorzystały one na europejskiej integracji.

"Mamy wiele kluczowych tematów do omówienia, w tym brexit, zmianę klimatu, jednolity rynek i przyszły budżet UE. O wielu z tych spraw myślimy podobnie" – powiedział Rutte.

Także prezydent Duda wspominał, że we wtorek w Bredzie obchodzona była 75. rocznica wyzwolenia miasta przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. "Wczoraj miałem wielki zaszczyt i przyjemność, mogłem podziękować jego królewskiej mości (Wilhelmowi-Aleksandrowi) za to, że zechciał osobiście wziąć udział w uroczystościach w Bredzie" - podkreślił Duda. Złożył również podziękowania "wszystkim władzom Holandii - władzom centralnym, jak i władzom lokalnym - że w tak piękny sposób został uczczony ten czyn zbrojny Polaków".

Jak wskazywał prezydent, w tym roku przypada setna rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Holandią. "To sprowadza nas na drogi polityczne, na drogi współczesnych naszych realiów. Dzisiaj jesteśmy razem w Sojuszu Północnoatlantyckim, także jesteśmy razem w UE – o tych sprawach przede wszystkim będziemy rozmawiać" – zapowiedział.

Podkreślił też dobre relacje Polski i Holandii "na niwie politycznej i na niwie gospodarczej", wskazując, że inwestycje holenderskie w Polsce "są ogromne". "Mam nadzieję, że będą rosły także inwestycje polskie w Holandii" – dodał.

Duda przekazał, że wśród tematów poruszonych z premierem Ruttem znajdą się: wspólny rynek, wolność świadczenia usług, kwestie związane ze świadczeniem pracy, brexit czy przyszły unijny budżet. "Jakie środki zostaną skierowane na politykę spójności, jakie środki zostaną skierowane na wspólną politykę rolną, w jaki sposób będziemy starali się poprawić warunki ochrony klimatu – to są wszystko w tej chwili najbardziej palące europejskie kwestie" – mówił prezydent.

Innym tematem rozmowy - zapowiadał - będzie sprawa jakości towarów na europejskim rynku. "To są dzisiaj te kwestie, które w największym stopniu interesują i zaprzątają nas jako polityków, ale one są także bardzo istotne dla naszych obywateli" – ocenił Duda.

Również w środę prezydent spotka się z przewodniczącymi obu izb holenderskiego parlamentu - Izby Pierwszej (wyższej) Janem A. Bruijnem i Izby Drugiej (niższej) Khadiją Arib. Ponadto w programie wizyty są spotkania z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Chilem Eboe-Osujim.

Duda będzie rozmawiał także z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Fernando Ariasem. Prezydent odwiedzi też Rotterdam, gdzie dojdzie do podpisania memorandum o porozumieniu o współpracy między Portem Szczecin-Świnoujście a Portem w Rotterdamie.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.