• <

Tragedia w Darłówku - są wyniki kontroli NIK

ew/NIK

23.01.2019 08:31 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Tragedia w Darłówku - są wyniki kontroli NIK - GospodarkaMorska.pl

W połowie sierpnia, na plaży w Darłówku Zachodnim, matka zgłosiła zaginięcie jej trojga dzieci, chłopców w wieku 14 i 13 lat oraz 11-letniej dziewczynki. Według policyjnych ustaleń, kobieta miała na chwilę spuścić je z oczu, wychodząc z najmłodszym dzieckiem do pobliskiej toalety. Tego samego dnia, ratownicy wyciągnęli z morza 14-latka. Reanimacja okazała się skuteczna, ale chłopiec nie przeżył kolejnego dnia - zmarł w szpitalu w Koszalinie. Rozpoczęły się wówczas poszukiwania dwojga dzieci uznanych za zaginione. Niestety, finał wypadku był tragiczny - zmarło troje dzieci. NIK opublikowała dziś wyniki przeprowadzonej kontroli.

Jak czytamy w raporcie: "Organizacja kąpielisk w Darłowie nie zapewniała jednolitego poziomu bezpieczeństwa na całym obszarze objętym nadzorem ratowników, a sposób oznakowania obszaru objętego zakazem kąpieli mógł przyczynić się do dezorientacji osób korzystających z plaży. Takie są główne ustalenia doraźnej kontroli NIK przeprowadzonej po tragedii do której doszło w pobliżu falochronu 14 sierpnia 2018 r. Jednocześnie kontrolą objęte były kąpieliska w Sopocie, gdzie stwierdzono drobne uchybienia, które zdaniem NIK nie miały wpływu na bezpieczeństwo kąpiących. NIK zwraca uwagę, że podczas oględzin plaż w obu miastach zdarzyły się przypadki naruszania zakazów kąpieli i przebywania na falochronach."

NIK skontrolowała też sposób zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym na plaży.  Oględziny kąpieliska w dniu 28 sierpnia 2018 r. wykazały, że strefy strzeżone nadzorowała właściwa liczba ratowników. Nie zapewniono jednak pełnego wyposażenia w sprzęt ratowniczy. Na kąpieliskach brakowało kilku rzutek ratunkowych i zestawów do nurkowania, a na miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli także kilku łodzi, lin asekuracyjnych, zestawów do nurkowania i kół ratunkowych. W czasie oględzin stwierdzono również, że na falochronie w części zachodniej przebywały cztery osoby, a w części wschodniej jedna, mimo kategorycznego zakazu przebywania w tych miejscach i odpowiednich znaków zakazu. NIK zwraca uwagę, że podobna sytuacja miała miejsce w Sopocie, gdzie także przeprowadzono kontrolę, podczas oględzin dokonanych 23 sierpnia 2018 r. Wtedy na obszarze, na którym obowiązywał zakaz w odległości 100 metrów od molo oraz na obszarze jednego z pasów ruchu wyznaczonego dla sprzętu pływającego, łączącego plażę ze strefą pływania, kąpało się kilkanaście osób, które na polecenie ratownika przerwały kąpiel. Jeden z kąpiących tłumaczył się, że „przecież jest na urlopie”. 

Swój raport NIK zatytułowało zdaniem: "Wakacje nie zwalniają z myślenia". Z pełną jego treścią można zapoznać sie TUTAJ.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.