• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do deprecjacji PLN ograniczona; zwyżki dochodowości SPW powinny hamować

pc

09.10.2018 03:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do deprecjacji PLN ograniczona; zwyżki dochodowości SPW powinny hamować

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do deprecjacji PLN ograniczona; zwyżki dochodowości SPW powinny hamować - GospodarkaMorska.pl

Przestrzeń do osłabienia polskiej waluty jest ograniczona, a dla kursu EUR/PLN najbardziej prawdopodobnym, krótkoterminowym scenariuszem jest poruszanie się w trendzie bocznym - oceniają eksperci. Ich zdaniem, najbliższe dni powinny przynieść również zahamowanie trendu wzrostowego na rentownościach SPW.

"Na gruncie analizy technicznej istotną barierą chroniącą kurs EUR/PLN przed dalszą zwyżką jest poziom 4,3150, a kolejną 4,3250 (maksima z września i sierpnia tego roku). Z tych powodów uważamy, iż przestrzeń do osłabienia złotego w tym tygodniu – w przypadku braku nowych negatywnych impulsów – pozostaje ograniczona. Nie oznacza to jednak impulsu aprecjacyjnego. Z tego powodu oczekujemy, iż notowania EUR/PLN przejdą w trend boczny" - napisali w raporcie analitycy Banku Millennium.

Dopuszczają oni również możliwość delikatnej zniżki kurs USD/PLN.

"Oczekujemy, iż po 2-tygodniowym trendzie umocnienia amerykańskiej waluty w najbliższych dniach dojdzie do próby niewielkiego odreagowania, stąd za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznajemy zniżkę kursu USD/PLN" - dodali.

Trendu bocznego na eurozłotym spodziewają się też analitycy Alior Banku, nie wykluczają jednak lekkiego wzrostu kursu EUR/PLN.

"Złoty w minionym okresie osłabł wobec euro. Tym samym notowania pary pozostały w szerokiej konsolidacji. Brak przewagi którejś ze stron podkreślają również wskaźniki. Powyższe sprawia, że ruch boczny pozostaje najbardziej prawdopodobny, jednak w krótkim terminie para (EUR/PLN - PAP) ma szansę podejścia pod wrześniowe maksima (4,33 - PAP)" - napisali.

RYNEK DŁUGU

W minionym tygodniu rentowność polskich obligacji 2-letnich wzrosła o 4 pb, 5-letnich poszła w górę o 5 pb, a 10-letnich zwyżkowała o 7 pb.

"W bieżącym tygodniu uważamy jednak, iż dojdzie do co najmniej czasowego zatrzymania tych trendów. Czynnikiem wspierającym krajowy rynek – po ubiegłotygodniowym okresie wyprzedaży – będzie sfinansowanie 85 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych oraz oczekiwanie na wynik rewizji ratingu Polski przez dwie agencje" - napisali analitycy Banku Millennium.

Spodziewają się oni również korekty spadkowej na rentowności dziesięcioletniego amerykańskiego benchmarku, która od początku października wzrosła o 16 pb, do 3,23 proc.

"W tym tygodniu uważamy (...), iż dojdzie do zatrzymania bieżącego trendu z uwagi na potrzebę korekty po wcześniejszym okresie dynamicznego wzrostu dochodowości. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy stanowić będzie wynosząca 230 mld USD podaż długu USA na aukcjach tego tygodnia" - napisali.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.