• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może osłabić się do 4,34/EUR, jeżeli utrzyma się awersja do ryzyka

pc

10.10.2018 04:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: PLN może osłabić się do 4,34/EUR, jeżeli utrzyma się awersja do ryzyka

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może osłabić się do 4,34/EUR, jeżeli utrzyma się awersja do ryzyka - GospodarkaMorska.pl

Złoty może się osłabić, jeżeli w najbliższych dniach utrzyma się awersja do ryzyka, jednak kurs EUR/PLN nie powinien wzrosnąć powyżej 4,34 - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z Santander Bank Polska. Jego zdaniem, w najbliższym czasie rentowności krajowych SPW mogą rozpocząć spadki.

"Złoty radzi sobie stosunkowo nieźle, biorąc pod uwagę niestabilność globalnego nastroju oraz to, że EUR/USD kolejną sesję dość wyraźnie spada. EUR/PLN wzrósł na chwilę powyżej 4,32, ale teraz wrócił poniżej tego poziomu" - powiedział Sulewski.

Zdaniem ekonomisty, jeżeli w najbliższych dniach utrzyma się awersja do ryzyka, kurs EUR/PLN może wzrosnąć do 4,34, ale nie powinien przebić tego poziomu.

"Warto zwrócić uwagę, że kalendarz publikacji danych na kolejne dni jest raczej ubogi (...). Wahania nastrojów mogą się jeszcze utrzymywać i kluczowe będą ewentualne doniesienia z Włoch na temat tego, jak będą się kształtować relacje Włochy-UE, jeśli chodzi o politykę fiskalną" - powiedział.

"Nie sądzę jednak, żeby niepewności związane z Włochami czy z globalnym wzrostem gospodarczym spowodowały rozpoczęcie trwalszej tendencji deprecjacyjnej złotego" - powiedział.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swojej jesiennej prognozie wskazał na osłabienie globalnego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach - wzrost ten wyniesie po 3,7 proc. w 2018 i w 2019 r. wobec szacowanych jeszcze trzy miesiące temu 3,9 proc. To pierwsza obniżka prognoz dla światowej gospodarki od lipca 2016 r.

RYNEK DŁUGU


"Dziś krajowe obligacje radzą sobie wyraźnie lepiej niż obligacje niemieckie czy państw z peryferii strefy euro. Myślę, że pewne znaczenie ma techniczny poziom ok. 3,30 proc. dla 10-latki, który ostatni raz widziany był w maju, a teraz był ponownie testowany na początku października" - powiedział Sulewski.

Jego zdaniem, w najbliższych dniach rentowność krajowych obligacji 10-letnich nie powinna wzrosnąć powyżej 3,30 proc.

"Możemy albo wahać się blisko tego poziomu albo mogą rozpocząć się spadki" - powiedział.

"Liczymy na to, że w kolejnych tygodniach rentowności będą schodzić" - dodał. 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.