• <

Wynik wyszukiwania - "think tank " - Wiadomości

Korea Płd. nałożyła sankcje na rosyjskie podmioty współpracujące z Pjongjangiem

Władze Korei Południowej nałożyły we wtorek sankcje na dwie rosyjskie firmy pomagające obywatelom Korei Północnej w uzyskiwaniu zatrudnienia w Rosji, a także na statki z tego państwa, dostarczające północnokoreańską broń na potrzeby rosyjskiej armii - poinformowała agencja Yonhap.
02.04.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Korea Płn. wznowiła dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską

Korea Północna prawdopodobnie wznowiła w niedzielę dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską po przerwie trwającej od połowy lutego - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), który powołał się analizę zdjęć satelitarnych przeprowadzoną przez portal NK News.
12.03.2024

ISW: zakłócenia systemu GPS w Polsce i Szwecji mogły być wywołane przez Rosję

Zakłócenia systemu GPS, obserwowane w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a następnie w styczniu w Polsce i Szwecji, mogły być spowodowane ćwiczeniami z użyciem środków walki radioelektronicznej, prowadzonymi w obwodzie królewieckim w Rosji - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
19.01.2024

Rosja chce odzyskać kontrolę nad ukraińskim eksportem na Morzu Czarnym przez destabilizację Mołdawii przy pomocy Naddniestrza

Rosja może próbować destabilizacji Mołdawii wykorzystując operacje pod fałszywą flagą w separatystycznym Naddniestrzu; ma to na celu m.in. osłabienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.01.2024

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Wyniki polskich branży eksportowych pozostaną słabe

Kondycja niemieckich firm systematycznie się pogarsza, a spowolnienie częściej dotyka duże firmy, tworzące szerokie łańcuchy dostaw. W takich warunkach branże eksportowe będą dalej notować słabe wyniki – ocenili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wskaźnika PMI S&P Global.
02.10.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Rozmowy m.in. o morskiej energetyce wiatrowej na konferencji w Rzeszowie

O morskiej energetyce wiatrowej będą rozmawiać eksperci podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w stolicy Podkarpacia.
06.09.2023

Jak wykorzystać wodór w gospodarce? Kolejny temat rzeszowskiej konferencji energetycznej

O wodorze i jego zastosowaniach w gospodarce mówi się coraz częściej. Eksperci zastrzegają, iż to dopiero pieśń przyszłości, ale badania i pierwsze wdrożenia prowadzone są na całym świecie. Zajmują się tym innowacyjne firmy i wiodące ośrodki naukowe w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Gospodarka wodorowa będzie ważnym tematem również VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
21.08.2023

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych w październiku w Szczecinie

Think tank Nobilis Media, pod patronatem honorowym ministra Andrzeja Adamczyka z Ministerstwa Infrastruktury i Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej planuje zorganizować ogólnokrajowy Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych połączony z grą decyzyjną, której termin został zaplanowany na 4 i 5 października 2023 r. w Szczecinie.
18.08.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ochrona infrastruktury krytycznej przed dronami tematem konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne: filary i perspektywa rozwoju"

O dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej będą rozmawiać eksperci w czasie konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju". Wydarzenie odbędzie się w połowie września br. w Rzeszowie.
01.08.2023

Ukraina. Trzy statki przełamały rosyjską blokadę i zmierzają do portów na Dunaju

Trzy statki zmierzają do portów na Dunaju, przełamawszy rosyjską blokadę - twierdzą komentatorzy z mediów społecznościowych, a ich obserwacje zdaje się potwierdzać portal śledzący ruchy statków vesselfinder.com.
31.07.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

Security Forum Darłowo 23-24 marca - jak chronić branżę offshore na Bałtyku?

We współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej Think tank Nobilis Media zaprasza na ogólnopolską konferencję w ramach platformy Security Forum, która odbędzie 23-24 marca w Darłowie w Hotelu Lidia Spa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
27.02.2023

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Security Forum Szczecin już 20 października

Jak będzie rola Marynarki Wojennej w ochronie polskiej morskiej infrastruktury krytycznej, w tym gazociągu Baltic Pipe i farm wiatrowych na Bałtyku? O tym dowiemy się więcej podczas konferencji Security Forum Szczecin 20 października (czwartek). Najnowszy okręt MW, niszczyciel min t. Kormoran zacumuje w Szczecinie.
28.09.2022

Szkolenie obronne dla infrastruktury krytycznej

22 września w ośrodku strzeleckim w Pucicach odbyła się konferencja szkoleniowa organizowana przez think tank Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin pod tytułem przewodnim "Bezpieczny Region - Szkolenie obronne i strzeleckie dla kadry infrastruktury strategicznej, firm i instytucji, połączona z zawodami strzeleckimi z pistoletu Glock o Puchar Przewodniczącego Sejmowej Komisji ON.
23.09.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

Most Antonowski pod Chersoniem zniszczony

Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.
30.07.2022

Wodór a bezpieczeństwo energetyczne – najnowsza ekspercka książka

Tematyka zastosowania wodoru w energetyce i wykorzystania tego pierwiastka w transformacji energetycznej budzi coraz wiesze zainteresowanie nie tylko naukowców, ale też polityków, administracji państwowej przedstawicieli biznesu. Jakie są możliwości produkcji, transportu i magazynowania wodoru, jak wykorzystać go w łączeniu sektorów energetyki? Jaki jest polski potencjał w zakresie gospodarki wodorowej, a jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko.
27.06.2022

Ekspertka: przez krótki sezon i mało miejsc nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.
06.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Ukraina. Szef wywiadu wojskowego: Wyspa Węży ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
13.05.2022

Ukraina: Rosjanie nacierają na port w Mariupolu

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
13.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej partnerem strategicznym konferencji dronowej Security Forum Szczecin

23 września w Szczecinie odbyła się konferencja Security Forum Szczecin "Bezzałogowe systemy powietrzne dla wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury miejskiej i przemysłowej". Think tank Nobilis Media już od wielu lat rokrocznie organizuje konferencję poświęcone systemom bezzałogowym. Tegoroczna edycja poświęcona była prezentacji technologii bezzałogowych statków powietrznych, które mogą wspomóc zarządzanie przestrzenią miejską i przemysłową, a także wspomóc eksploatację i serwis farm wiatrowych.
28.09.2021

Drony lądują w Szczecinie

Think tank Nobilis Media we współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zaprasza na międzynarodową konferencję poświęconą bezzałogowym systemom powietrznym i kierunkom ich rozwoju. Konferencja odbędzie się 23 września (czwartek) w Hotelu Park przy ul. Plantowej 1 w Szczecinie.
09.09.2021

Zielona Energia - Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego

2 lipca 2021 roku, w Szczecinie odbędzie się Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego, poświęcone będzie bezpieczeństwu ekologicznemu, a w szczególności odnawialnym źródłom energii.
16.06.2021

Kanclerz Merkel i minister obrony Kramp-Karrenbauer o budowie gazociągu Nord Stream 2

Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest pewna, czy Nord Stream 2 zostanie kiedykolwiek wykorzystany; minister obrony nie uważa jednak, że należy zrezygnować z budowy - informuje we wtorek agencja dpa.
20.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

90 proc. nielegalnych migrantów korzysta z usług przemytników

Około 90 proc. ludzi, którzy dostają się do UE nielegalnie, przekracza granice, korzystając z usług przemytników, a w zależności od szlaku średnia cena przeprawy wynosi 1,5-2,5 tys. euro za osobę - wskazano w analizie think tanku Parlamentu Europejskiego. Według ekspertów UE prowadzi intensywne działania wymierzone w przemytników.
05.02.2021

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

Powrót do wzrostu gospodarczego niektórym krajom zajmie lata

Niektórym krajom powrót do wzrostu gospodarczego po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa zajmie lata - powiedział w środę pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Geoffrey Okamoto.
24.09.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

55% – tylko bez paniki

Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy – koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i
18.09.2020

Korea Płn. wystrzeli rakietę z okrętu podwodnego?

Korea Płn. może wkrótce wystrzelić rakietę balistyczną z okrętu podwodnego – ocenił w środę wybrany na szefa sztabów armii Korei Płd. Won In Czul. O możliwej oznace przygotowań do takiej próby rakietowej informuje również amerykański think tank 38 North.
16.09.2020

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza końca ekonomii współdzielenia

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza trwałej zapaści całej ekonomii współdzielenia - uważa Ignacy Święcicki, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, to zmiany w warunkach zatrudnienia mogą znacząco wpłynąć na modele biznesowe firm kojarzonych z tym sektorem.
23.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Morawiecki: Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za pieniądze Europy

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek w trakcie rozmowy online zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, że gazociąg Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za europejskie pieniądze.
31.07.2020

Morawiecki: nasze wskaźniki gospodarcze zaskakują na plus

Nasze gospodarcze wskaźniki zaskakują na plus - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie online, zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, wskazując na produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną.
31.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

Forum Energii i Lewiatan apelują o impuls finansowy dla polskiej energetyki

Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii o Konfederacja Lewiatan.
11.05.2020

PIE: zautomatyzowany transport drogowy to o 51 mld zł mniejsze koszty wypadków i kolizji w Polsce

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”.
06.05.2020

Eksperci krytykują rezygnację EBI z finansowania inwestycji gazowych

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.
13.11.2019

Wielka Brytania: Rząd planuje wielką kampanię informacyjną o skutkach brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson planuje największą od II wojny światowej kampanię informacyjną rządu, która ma przygotować Brytyjczyków na ewentualne zakłócenia towarzyszące wyjściu kraju z UE bez porozumienia - podał w poniedziałek "Daily Telegraph".
29.07.2019

Chiny budują swój trzeci, największy lotniskowiec

ChRL buduje swój trzeci lotniskowiec, znacznie większy od poprzednich; w ostatnich miesiącach prace przyspieszyły – podała we wtorek agencja Reutera, cytując ekspertów analizujących zdjęcia satelitarne. Pekin nie potwierdził oficjalnie, że pracuje nad okrętem.
07.05.2019

W przypadku twardego brexitu polski eksport do Wlk. Brytanii może spaść o ok. 1,8 mln zł

W przypadku twardego brexitu na skutek przywrócenia ceł polski eksport do Wielkiej Brytanii może zmniejszyć się o 1,846 mld zł, czyli o niespełna 3,2 proc. - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w najnowszym wydaniu „Tygodnika gospodarczego PIE”.
03.04.2019

CASiB: Fregaty miały bronić polskiego nieba, ale nie obronią nawet same siebie

Fregaty obrony przeciwlotniczej, które miały zostać zakupione dla Marynarki Wojennej, nie wzmocnią zdolności obronnych naszej armii – jak wynika z raportu Fundacji Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB) pt. „Tarcza broni tarczy”. Bliskość Obwodu Kaliningradzkiego i rozmieszczonych tam systemów antydostępowych powoduje, że nie będzie można operacyjnie użyć fregat w czasie konfliktu w pobliżu polskiego wybrzeża, nie narażając ich na pewne zniszczenie. Okręty te będą więc albo walczyć daleko od naszego kraju, albo bę
19.02.2019

Były szef dowództwa cybernetycznego USA: Potrzebne reguły reagowania na cyberataki

Działania państw w odpowiedzi na ataki cybernetyczne wymagają ustalenia reguł, podobnie jak ma to miejsce w przypadku działań zbrojnych – uważa były szef cyber-dowództwa USA emerytowany generał Keith Alexander.
16.01.2019

PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne

Atlantic Council i PZU SA podpisały w piątek wieloletnią umowę o partnerstwie strategicznym - poinformowała spółka. Dodano, że w ramach partnerstwa PZU będzie m.in. angażować się w pogłębianie sojuszu strategicznego oraz relacji gospodarczych pomiędzy Polską i USA.
15.12.2018

Portugalia zawarła 19 umów o współpracy z Chinami

Rząd Portugalii zawarł w środę 19 umów o współpracy w różnych dziedzinach z władzami Chińskiej Republiki Ludowej. Porozumienia parafowano w Lizbonie w ostatnim dniu wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Portugalii.
06.12.2018

Forum Energii: Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW

Do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW - wynika z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?". Potrzebna jest m.in. ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.
28.11.2018

Chiny/Ekspert: Zbrojenia rakietowe Chin niepokoją USA

Waszyngton jest zaniepokojony chińskimi zbrojeniami rakietowymi, a trudności z podpisaniem traktatu rozbrojeniowego z Pekinem były jednym z powodów wycofania się USA z umowy INF z Rosją – ocenił w środę w rozmowie z PAP hongkoński ekspert Ma Dongsheng.
24.10.2018

Rumunia zaniepokojona zwiększoną aktywnością Rosji w regionie Morza Czarnego

Należąca do NATO Rumunia wyraziła w środę zaniepokojenie zwiększoną aktywnością militarną Rosji w regionie Morza Czarnego, nad którym jest położona. "Sytuacja zmieniła się drastycznie w ostatnim roku" - powiedział minister obrony Mihai-Viorel Fifor.
10.10.2018

Autonomiczna łódź z napędem odrzutowym uratuje tonących. W przyszłości będzie ostrzegać przed prądami morskimi

Co roku tysiące ludzi umiera w wyniku utonięcia. W morzach ginie nawet 4,5 proc. imigrantów – wylicza włoski think tank ISPI. Część tych osób można byłoby uratować. Zdalnie sterowana łódź ratownicza Emily może pomóc tym, do których nie mogą dotrzeć zwykli ratownicy. Łódź umożliwia obrazowanie podwodne, pokazuje obraz w zasięgu do stu metrów od łodzi, dzięki czemu łatwo się zorientować, gdzie znajdują się poszukiwani ludzie lub przedmioty. Obraz z sonaru odbierany jest przez stację znajdującą się na lądzie. W ten sposób można okre
26.09.2018

USA: Czaputowicz o przyszłości stosunków transatlantyckich

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wziął udział w poniedziałek w Waszyngtonie w konferencji "CEPA Forum 2018" na temat przyszłości stosunków transatlantyckich i współpracy UE-NATO. Minister podkreślił, że dla Polski więzi transatlantyckie mają “nadrzędne znaczenie".
25.09.2018

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się z sekretarzem stanu USA

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Jak poinformował, rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa globalnego i regionalnego oraz stosunków dwustronnych, w tym – kalendarza wizyt.
22.05.2018

USA/Departament Stanu: Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje".
21.03.2018

Szef gabinetu prezydenta spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy ambasadorem Kurtem Volkerem. Jak wcześniej poinformował PAP prezydencki minister, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie.
07.03.2018

Szczerski w USA ma rozmawiać o bezpieczeństwie i priorytetach Polski w RB ONZ

Sytuacja na Ukrainie, polityka bezpieczeństwa, Inicjatywa Trójmorza oraz polskie priorytety w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będą tematami rozmów, jakie w tym tygodniu w Warszawie, Waszyngtonie i Nowym Jorku odbędzie szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
06.03.2018

Spada handel na Morzu Południowochińskim

O 36 proc. spadła liczba towarów transportowanych rocznie przez obszar Morza Południowochińskiego – wynika z danych amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
19.12.2017

Porty brytyjskie mają wyjście awaryjne w razie Brexitu

Brexit to szansa na zwiększenie wolności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, jeżeli ten kraj opuści Unię celną Unii Europejskiej. Będzie to okazja dla brytyjskiego rządu do nadania większej wolności tamtejszym portom.
10.12.2017

Kongres 590: Eksperci o najważniejszych problemach ekonomicznych

O najważniejszych problemach ekonomicznych państw mają dyskutować uczestnicy listopadowej debaty organizowanej w ramach Kongresu 590. Udział w niej zapowiedział m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, a także międzynarodowi eksperci - poinformowali w czwartek organizatorzy kongresu.
12.10.2017

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni
06.10.2017

Rosja i Arabia Saudyjska gotowe współpracować na rynku ropy

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj dąży do dalszej współpracy z Rosją w celu ustabilizowania sytuacji na światowych rynkach ropy. Podczas wizyty monarchy w czwartek oba kraje podpisały 14 porozumień gospodarczych.
05.10.2017

Spada handel przez Morze Południowochińskie

O 36 proc. spadła liczba towarów transportowanych rocznie przez obszar Morza Południowochińskiego – wynika z danych amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
07.08.2017

Handel przez Morze Południowochińskie o 36 proc. mniejszy niż uważano

Wartość towarów przepływających rocznie przez obszar M. Południowochińskiego jest o 36 proc. niższa niż uważano - informuje w najnowszym raporcie serwis "China Power" amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
05.08.2017

Wolne porty w Wielkiej Brytanii odpowiedzią na Brexit?

Brexit to szansa na zwiększenie wolności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, jeżeli ten kraj opuści Unię celną Unii Europejskiej. Będzie to okazja dla brytyjskiego rządu do nadania większej wolności tamtejszym portom.
06.07.2017

Think tank KIGM ds. zawodowej edukacji morskiej

Z inicjatywy przewodniczącego oddziału pomorskiego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Krzysztofa Michnala oraz z upoważnienia Rady KIGM w Gdyni odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu KIGM ds. zawodowej edukacji morskiej. Zrzesza on przedstawicieli uczelni, szkół i placówek kształcenia ustawicznego oraz pracodawców, których celem jest wypracowanie odpowiednich standardów szkolenia w szkolnictwie zawodowym powiązanym z gospodarką morską. Poza tym zespół ma stać się forum, w którym przedstawiciele zainteresowanych podmiotów będą
23.04.2017

Statki bezzałogowe szansą dla Szczecina

Podczas odbywajacej się w Szczecinie konferencji Polski Przemysł Stoczniowy - Technologiczne i Organizacyjne Wyzwania mogliśmy usłyszeć, że jedną z szans dla tutejszej stoczni może być budowa statków autonomicznych, czyli jednostek ze znacznie zminejszoną załogą lub nawet bezzałogowych, sterowanych z lądu.
22.12.2016

Sprawa zajętego podwodnego drona USA ma być rozwiązana spokojnie

Pekin oczekuje spokojnego rozwiązania sprawy zajętego przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego podwodnego drona ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA – podał w sobotę dziennik „Global Times”.
16.12.2016

Chiny zajęły podwodnego drona USA, Waszyngton składa protest

Chiński okręt zajął na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego podwodnego drona ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA - informuje w piątek Reuters, powołując się na anonimowego przedstawiciela sektora obronności USA.
16.12.2016

Think tank: Chiny instalują systemy obronne na sztucznych wyspach

Zdjęcia satelitarne wskazują, że na wyspach utworzonych na Morzu Południowochińskim chińskie władze instalują systemy obronne - ostrzegł w środę amerykański think tank AMTI, specjalizujący się w analizie działań na wodach terytorialnych krajów Azji.
14.12.2016

ROHLIG SUUS Partnerem projektu Poland, Go Global!

ROHLIG SUUS Logistics został Partnerem projektu Poland, Go Global!. Jako jedyna polska firma logistyczna obecna na globalnych rynkach, będzie wspierać rodzimych przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej.
28.04.2015

Pierwsze ogólnopolskie badanie szczytów przewozowych

Problem comiesięcznych szczytów przewozowych w transporcie drogowym towarów dotyka niemal każdą firmę produkcyjną, zwiększając jej koszty logistyczne średnio o 5-15% rocznie. Pomimo, że 50% firm z pozytywnymi efektami podjęło działania ograniczające szczyty, to średnia skala szczytów w firmach generujących duże wolumeny przewożonych towarów nadal wynosi 202% – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu Szczyty kosztują.
16.10.2014

Powstało morskie konsorcjum naukowe POLMAR

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano dokument niezwykle istotny dla przyszłości polskich badań morskich.
27.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.