• <

Wynik wyszukiwania - "materiał" - Wiadomości

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.
21.08.2023

Niemcy twierdzą, że na jachcie zamieszanym w sabotaż Nord Stream są ślady materiałów wybuchowych

Rządy Niemiec, Danii i Szwecji oficjalnie poinformowały o swoich oddzielnych dochodzeniach w sprawie wybuchu Nord Stream, a niemieckie śledztwo nadal koncentruje się na podejrzanym jachcie żaglowym, który mógł być używany do transportu sabotażystów na miejsce zdarzenia.
13.07.2023

Izba Morska otrzymała materiały ws. kolizji statku i motorówki na Motławie

Do Izby Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku wpłynęły materiały dotyczące kolizji statku i motorówki, do której doszło na początku maja na Motławie - dowiedział się PAP. Przedstawiciel Izby podkreślił, że po zbadaniu materiałów zostanie podjęta decyzja co do prowadzenia postępowania w sprawie wypadku morskiego.
20.05.2023

Gdańsk. Służby kompletują materiał dowodowy po kolizji statku i motorówki na Motławie

Po kolizji motorówki i jednostki Lew, do której doszło w niedzielę na Motławie w Gdańsku, służby Kapitanatu kompletują materiał dowodowy, który wraz z powiadomieniem zostanie przekazany Izbie Morskiej. Zderzenie zgłoszono PKBWM.
08.05.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
20.11.2022

Były szef Naftohaz: Rosjanie umieścili materiały wybuchowe na rurociągach Nord Stream pod koniec ich budowy

Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2 to akt sabotażu, za który odpowiadają rosyjskie służby specjalne - ocenił Andrij Kobolew, były szef ukraińskiego koncernu gazowego Naftohaz w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Według Kobolewa jeszcze w trakcie budowy rurociągów zostały na nich umieszczone ładunki wybuchowe.
04.10.2022

Z Marsylii wypłynął statek z pomocą humanitarną i materiałami do odbudowy Ukrainy

Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
29.09.2022

Coca-Cola transportuje materiały produkcyjne masowcami ze względu na kryzys żeglugowy

Trzy masowce, zazwyczaj używane do transportu węgla i zboża, są obecnie wykorzystywane przez światowego giganta Coca-Cola do transportu materiałów produkcyjnych. Firma zdecydowała się na taki krok żeby zapewnić sobie dostawy w dobie kryzysu żeglugowego i kontenerowego.
05.10.2021

Materiały termoplastyczne mogą poprawić wytrzymałość zmęczeniową turbin wiatrowych

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) od kilku lat badają możliwość wykorzystania termoplastycznych materiałów kompozytowych w turbinach wiatrowych, ale dopiero teraz zaczęli sprawdzać jak zachowują się one pod wpływem wody. Po raz pierwszy w historii, łopaty wykonane z kompozytów termoplastycznych, które mogą zrewolucjonizować przemysł energetyki morskiej, są testowane na dużą skalę w turbinie pływowej.
18.09.2021

Naukowcy chcą zwiększyć efektywność produkcji wodoru z wody morskiej dzięki nanomateriałowi

Naukowcy z University of Central Florida (UCF) opracowali nowy nanomateriał zdolny do efektywnego procesu elektrolizy wody morskiej bez uwalniania żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Pozyskiwane w ten sposób paliwo wodorowe może w przyszłości stanowić alternatywę dla paliw kopalnych i wspomóc wysiłki na rzecz transformacji energetycznej.
04.08.2021

Nowe technologie odpowiedzią na rosnące ceny materiałów budowlanych

Niedawna blokada Kanału Sueskiego postawiła pod znakiem zapytania terminowość dostaw kluczowych dla budownictwa surowców. Mogło to oznaczać kolejne – po trwających od roku obostrzeniach w transporcie i wahaniach cen surowców – uderzenie w branżę. To dobry czas, by inwestorzy w większym stopniu otworzyli się na nowe technologie – przekonuje Mirosław Kausa, ekspert w SYSTEM 3E.
31.03.2021

Przez port w Elblągu transportowane są materiały na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję

Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną wpłynie na rozwój portu w Elblągu. Już teraz, podczas budowy kanału, terminale elbląskiego portu są wykorzystywane do składowania i transportu materiałów do realizacji tej strategicznej inwestycji - powiedział PAP dyr. portu Arkadiusz Zgliński.
11.03.2021

Mechanizm biologiczny pozwoli chronić materiały przed bakteriami wodnymi

Jedna z substancji wydzielanych przez glony "odstrasza" patogenne bakterie, które osadzają się na powierzchniach w środowiskach wodnych, np. piankach nurków. Mechanizm biologiczny odkryty na UW może przyczynić się do powstania preparatu zabezpieczającego takie materiały.
21.01.2021

Apel do premiera w sprawie materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i delegaci Związku Miast i Gmin Morskich wystosowali w czwartek apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie pilnych działań w sprawie pozostałości wojennych zalegających w wodach Bałtyku.
10.12.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Przewóz materiałów niebezpiecznych w terminalu kontenerowym

Wydawnictwo Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wydało najnowszą monografię autorstwa kmdr por. dr Mirosława Chmielińskiego pt. Determinanty bezpieczeństwa przewozu materiałów wybuchowych i przedmiotów z materiałami wybuchowymi w portowym terminalu kontenerowym.
23.11.2020

Raport NIK krytycznie o organach państwa ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Administracja morska oraz ochrony środowiska nie rozpoznaje zagrożeń, ale też nie szacuje ryzyka związanego z zaleganiem na dnie Morza Bałtyckiego wraków oraz broni chemicznej z czasów II wojny światowej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
17.11.2020

Wykaz Materiałów Niebezpiecznych (IHM) pod kontrolą – aplikacja PRS

PRS przypomina, iż z dniem 31.12.2020 wchodzi w życie kolejna część Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków. Nakłada ona na statki państw Unii Europejskiej lub statki operujące na jej obszarze obowiązek posiadania na burcie zweryfikowanej części I Wykazu Materiałów Niebezpiecznych (IHM) oraz wystawionego na tej podstawie świadectwa inwentaryzacji / zaświadczenia o zgodności.
16.11.2020

Opracowano materiał zdolny do przechwytywania dwutlenku węgla z przemysłowych gazów cieplarnianych. To rewolucja w drodze do zeroemisyjności

Zgodnie z postanowieniami Europejskiego Zielonego Ładu, porozumienia wypracowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku, państwa członkowskie zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera nie później niż do 2050 roku. W realizacji tych założeń może pomóc innowacyjny materiał opracowany na Uniwersytecie w Bayreuth, który pozwala odseparować dwutlenek węgla z mieszaniny gazów.
30.10.2020

Bezpieczny transport i składowanie materiałów niebezpiecznych w portach

Porty morskie pełnią niezwykle istotną rolę w łańcuchu operacji logistycznych na całym świecie. Dostępne przestrzenie pozwalają składować duże ilości wszelkich towarów, w tym także materiałów powszechnie uznanych za niebezpieczne. Wydarzenia z sierpnia 2020r. w Bejrucie pokazują, że brak zachowania należytych procedur oraz zabezpieczeń, może doprowadzić do katastrofy.
14.10.2020

Powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich RP materiałów niebezpiecznych - czym ma się zająć?

5 października w Monitorze Polski opublikowane zostało ZARZĄDZENIE NR 150 PREZESA RADY MINISTRÓW z dn. 25 września 2020 roku ws. powołania Międzyresortowego Zespołu ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej materiałów niebezpiecznych. Powołanie Zespołu jest niewątpliwym rezultatem wyników kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli.
09.10.2020

Bezpieczny transport i składowanie materiałów niebezpiecznych w portach - Seminarium PRS

Porty morskie pełnią niezwykle istotną rolę w łańcuchu operacji logistycznych na całym świecie. Dostępne przestrzenie pozwalają składować duże ilości wszelkich towarów, w tym także materiałów powszechnie uznanych za niebezpieczne. Wydarzenia z sierpnia 2020r. w Bejrucie pokazują, że brak zachowania należytych procedur oraz zabezpieczeń, może doprowadzić do katastrofy. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Co najmniej 250 tys. ludzi w wyniku eksplozji straciło swoje domy.
06.10.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

NIK negatywnie o administracji ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Organy administracji morskiej i ochrony środowiska nie podjęły działań, by zapobiegać zagrożeniom stwarzanym przez materiały niebezpieczne, zalegające na dnie Bałtyku – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
17.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do Czajki zbudowane z nieodpowiednich materiałów

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni "Czajka" zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Zamiast planowanych pierwotnie rur stalowych, użyto kompozytowych – powiedział ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni, inż. Janusz Waś.
17.09.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

Projekt RAMSSES wszedł w kluczową fazę. 18 lipca, w lokalizacji Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen-East w Holandii, partnerzy projektu odsłonili niedawno zmontowaną, pełnowymiarową, kompozytową sekcję kadłuba statku, nad którą pracowali przez ostatnie trzy lata.
03.08.2020

Prezes PKN Orlen: pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych

Pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym, którego produkcję rozpoczęła w tym tygodniu spółka Orlen Oil z Grupy Orlen, jest już w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
13.03.2020

IPN przedstawił materiały edukacyjne dot. 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Interaktywna publikacja, broszury, wystawy, lekcje plenerowe - to niektóre inicjatywy przygotowane przez gdański IPN z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Polski.
04.02.2020

Polscy naukowcy opracowują materiał z roślin, który mógłby zastąpić plastik

Nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chcą stworzyć materiał, który rozkładałby się około roku.
20.01.2020

NCBR: 197 milionów złotych na nowoczesne technologie materiałowe

NCBR ogłasza trzeci konkurs TECHMATSTRATEG. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po raz trzeci poszukuje innowacyjnych projektów z zakresu technologii materiałowych. Na wsparcie zgłoszonych rozwiązań przeznaczy 197 milionów złotych.
19.11.2019

Rządowy program infrastruktury portowej szansą na zwiększenie wykorzystania wysokiej jakości materiałów budowlanych

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych daje polskiemu sektorowi cementowemu szansę na wzmocnienie produkcji i ugruntowanie pozycji europejskiego lidera. Rozbudowa infrastruktury portowej pozwoli również utrzymać tempo nakładów finansowych na rozbudowę sieci transportowej. Zdaniem branży cementowej projekty te muszą uwzględniać wykorzystanie wysokiej jakości materiałów aby zagwarantować ich trwałość i efektywność kosztową.
08.10.2019

Konferencja Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DIMUT 2019

W dniach 29-31 maja w Hotelu Almond w Gdańsku odbyła się jużVIII, lecz wyjątkowa edycja konferencji DMIUT. Wyjątkowość zawdzięczamy między innymi międzynarodowemu zespołowi prelegentów.
10.06.2019

VIII edycja międzynarodowej konferencji Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019

Międzynarodowa konferencja pn. Diagnostyka Materiałów i Urządzeń Technicznych DMiUT 2019 już za dwa miesiące. VIII edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w dniach 29-31 maja. W tym roku wśród prelegentów m.in.: prof. Afrodyta Ktena z Narodowego Uniwersytetu Kapodrystyjskiego w Atenach, dr hab. Bolesław Augustyniak z NNT, dr hab. inż. Grzegorz Golański, prof. Politechniki Częstochowskiej, Evangelos Hristoforou z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, prof. Yasuhiro Kamada z Iwate University w Japonii oraz Gabor Verte
18.03.2019

Adamczyk: zobowiązujemy firmy do magazynowania materiałów, niezbędnych do realizowania inwestycji

Zobowiązujemy firmy do magazynowania materiałów, niezbędnych do realizowania inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego - powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, materiały mają zostać zmagazynowane już w momencie podpisania umowy.
14.06.2018

Nowy prom dla PŻB projektują trzy biura. Zakup materiałów od przyszłego miesiąca

Jak ustaliło Radio Szczecin, nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej projektują trzy biura. Od przyszłego miesiąca ma się rozpocząć zakup materiałów. W rozmowie ze szczecińską rozgłośnią Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, potwierdził, że środki finansowe na budowę jednostki są zabezpieczone.
06.04.2018

Grecja zatrzymała statek szmuglujący niebezpieczne materiały

Greckie władze aresztowały statek i jego załogę za nielegalne transportowanie materiałów wybuchowych do Libii.
17.01.2018

Terminale portowe lepiej chronione przed materiałami nuklearnymi

Do końca przyszłego roku w pięciu terminalach kontenerowych w portach w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie mają być zainstalowane najnowszej generacji amerykańskie instalacje wykrywające materiały nuklearne – podał pomorski urząd wojewódzki.
23.11.2017

Morświny mają metamateriał w głowie

Dzięki złożonej budowie tkanek głowy morświny potrafią zogniskować wiązkę ultradźwięków, naginając prawa fizyki - informuje pismo „Physical Review Applied”.
23.11.2017

Sawicki: powinno się znów upublicznić materiały dot. negocjacji z Gazpromem

W obliczu wątpliwości co do polskiej strategii negocjacyjnej z Gazpromem w 2010 r., które pojawiły się po publikacji tygodnika "Sieci", powinno się ponownie upublicznić dokumenty dotyczące tych negocjacji - powiedział w środę Marek Sawicki (PSL).
30.08.2017

Materiały niebezpieczne pochodzenia wojskowego w porcie Gdynia

W związku z krążącymi niesprawdzonymi informacjami dotyczącymi materiałów niebezpiecznych zalegających w rejonie portu Gdynia, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni informuje, że działania zmierzające do usunięcia i likwidacji min na poligonie morskim są prowadzone od początku bieżącego roku.
04.03.2015

Przez Port Elbląg do Kaliningradu trafiają materiały budowlane z UE

W ciągu trzech miesięcy w morskim Porcie Elbląg przeładowano 170 tys. ton towarów. W większości były to materiały budowlane do obwodu kaliningradzkiego z UE - poinformował PAP dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński.
21.07.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.