• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Naukowcy chcą zwiększyć efektywność produkcji wodoru z wody morskiej dzięki nanomateriałowi

04.08.2021 14:43 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Naukowcy chcą zwiększyć efektywność produkcji wodoru z wody morskiej dzięki nanomateriałowi

Partnerzy portalu

Naukowcy chcą zwiększyć efektywność produkcji wodoru z wody morskiej dzięki nanomateriałowi - GospodarkaMorska.pl
fot. Tim Marshall / Unsplash

Naukowcy z University of Central Florida (UCF) opracowali nowy nanomateriał zdolny do efektywnego procesu elektrolizy wody morskiej bez uwalniania żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Pozyskiwane w ten sposób paliwo wodorowe może w przyszłości stanowić alternatywę dla paliw kopalnych i wspomóc wysiłki na rzecz transformacji energetycznej.

Wspomniany materiał został opisany w czasopiśmie "Advanced Materials". – To osiągnięcie otworzy nowe okno dla wydajnej produkcji czystego paliwa wodorowego z wody morskiej – mówi prof. Yang Yang z UCF, współautor badania. – Wodór może być przekształcany w energię elektryczną wykorzystywaną w ogniwach paliwowych tworząc łącznie zrównoważony cykl energetyczny – dodał. Jak przekonuje amerykański Departament Energii wodór jest jednym z odnawialnych źródeł energii, które, jeżeli stanie się tańsze i łatwiejsze w produkcji, może odegrać istotną rolę w walce ze zmianami klimatu.

Wzrośnie wydajność elektrolizy

Badacze z UCF opracowali cienkowarstwowy materiał zawierający nanostruktury na całej swojej powierzchni. Materiał jest wykonany z selenku niklu z dodatkiem żelaza i fosforu. Takie połączenie zapewnia wysoką wydajność i stabilność, które są potrzebne do przeprowadzania procesu elektrolizy na skalę przemysłową. Jak informuje University of Central Florida. naukowcom udało się osiągnąć wysoką wydajność i stabilność procesy przez ponad 200 godzin.

Według prof. Yanga dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom, wydajność elektrolizy wody morskiej znacznie przewyższa wyniki dotychczas uzyskiwane w procesach elektrolizy. W jego ocenie technologia opracowana przez naukowców z UCF spełnia wysokie wymagania niezbędne do praktycznego zastosowania w przemyśle. Naukowiec przekonuje, że zespół UCF, w którego skład wchodzą dr hab. Jinfa Chang, Guanzhi Wang, Ruslan Kuliiev i prof. Nina Orlovskaya, będzie pracował nad dalszą poprawą nanomateriału. Jednocześnie badacze szukają również możliwości pozyskania dodatkowych funduszy, które przyspieszą i pomogą skomercjalizować prace.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.