• <

Wynik wyszukiwania - "marynarkawojenna" - Wiadomości

Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

W Muzeum Miasta Kołobrzeg, na wystawie poświęconej podwodnym okrętom "Podwodny pojedynek", można od teraz podziwiać m.in. silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku.
07.08.2020

Kolejne niewybuchy usuwane w Świnoujściu

Dzisiaj o godzinie 7 rano z harmonogramem nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli akcję podejmowania niewybuchów w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
06.08.2020

Szybki katamaran transportowy USNS Newport przeszedł próby morskie

Jak poinformowało US Naval Sea Systems Command (NAVSEA), szybki katamaran ekspedycyjny US Navy Fast Transport, USNS Newport, pomyślnie ukończył próby morskie.
05.08.2020

Manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020” pod Kaliningradem [wideo]

Na poligonie Floty Bałtyckiej Chmelewka w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się w poniedziałek zakrojone na wielką skalę manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020”. Ćwiczenia odbywają się pod nadzorem naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmenowa.
05.08.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

Jedyny w swoim rodzaju ekranoplan, który wygląda jak samolot, ale w rzeczywistości jest wojskowym super okrętem, przybył do miasta Derbent na Morzu Kaspijskim. Stanie się najważniejszym punktem tamtejszego parku wojskowego „Patriot Park”.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spacer historyczny

6 sierpnia o g. 13.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle.
04.08.2020

Jeden marines zginął, a 8 zaginęło w wypadku u wybrzeży Kalifornii

Jeden marines zginął, dwóch zostało rannych, a ośmiu zaginęło w "tragicznym wypadku" z udziałem pływającego transportera opancerzonego u wybrzeży południowej Kalifornii - poinformował w piątek na Twitterze Korpus Piechoty Morskiej USA.
31.07.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotę, 1 sierpnia, mija 76 lat od daty wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach rocznicowych w Gdyni i Sopocie uczestniczyć będą przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.
31.07.2020

Chińskie bombowce ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Chińskie siły zbrojne przeprowadziły niedawno intensywne ćwiczenia na spornym Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony ChRL Ren Guoqiang.
30.07.2020

Aresztowano bojownika Hamasu, który wpław uciekał ze Strefy Gazy do Izraela

Izraelskie służby bezpieczeństwa i kontrwywiadu Szin Bet potwierdziły w czwartek, że miesiąc temu aresztowano bojownika Hamasu, który najprawdopodobniej z powodu problemów osobistych postanowił uciec wpław ze Strefy Gazy do Izraela - informują lokalne media.
30.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

Ukraina poskarżyła się ONZ na paradę morską w Sewastopolu

Ukraina zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ w związku z przeprowadzeniem przez Rosję defilady morskiej na Krymie z okazji Dnia Marynarki Wojennej, przekazuje Ukrinform.
29.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Szef MON: zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk USA w Polsce to kwestia tygodni

Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
21.07.2020

Rosja rozpoczęła budowę sześciu nowych okrętów wojennych

Rosja rozpoczęła w poniedziałek budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. Okręty desantowe powstaną w Kerczu na anektowanym Krymie, gdzie w uroczystości położenia stępki wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin.
20.07.2020

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

Stany Zjednoczone zaakceptowały sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych Mark VI i powiązanego wyposażenia - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Krok ten świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą - ocenił.
18.07.2020

Ukraina: manewry we wrześniu, symetrycznie do rosyjskich ćwiczeń Kaukaz 2020

We wrześniu na południu Ukrainy odbędą się taktyczne manewry dowódczo-sztabowe Zjednoczone wysiłki 2020 - poinformował w piątek minister obrony Andrij Taran. Podkreślił, że to symetryczna odpowiedź na organizowane w tym samym czasie przez Rosję ćwiczenia Kaukaz 2020.
17.07.2020

Rosja: Rozpoczął się sprawdzian gotowości wojsk z udziałem 150 tys. ludzi

W Rosji rozpoczął się w piątek niezapowiedziany sprawdzian gotowości wojsk z udziałem blisko 150 tys. ludzi i ponad 26 tys. jednostek broni i sprzętu. Armia przeprowadzi 56 ćwiczeń taktycznych na poligonach lądowych i morskich, w tym na Morzu Czarnym.
17.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.
14.07.2020

Rosja: wkrótce ruszy budowa "rosyjskich mistrali"

W Rosji rozpocznie się wkrótce budowa okrętów wojennych, które mają być odpowiedzią na niedostarczone jej po aneksji Krymu francuskie mistrale - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Według gazety w tym tygodniu nastąpi położenie stępki pod dwie jednostki typu Priboj.
14.07.2020

Holownik H-2 Mieszko przekazany Marynarce Wojennej RP

13 lipca 2020 został podpisany Protokół Zdawczo-Odbiorczy trzeciej z serii jednostek pływających typu holownik H-2 MIESZKO. Jednostka opuściła Stocznię w godzinach popołudniowych i skierowała się do Komendy Portu Wojennego w Gdyni, gdzie zostanie przekazana Użytkownikowi. H-2 MIESZKO wejdzie do służby w Dywizjonie Okrętów Wsparcia należącego do 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Szymona Romanowskiego.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Szef BBN: mam nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym

Szef BBN Paweł Soloch wyraził nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym. BBN przekazało rekomendacje kancelarii premiera, która ma opracować propozycje legislacyjne.
10.07.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Fałszywy marynarz wyłudził 11 tys. zł

Policjanci badają sprawę rzekomego kanadyjskiego marynarza, który od mieszkanki gminy Trzemeszno (Wielkopolskie) wyłudził 11 tys. zł. Dzięki czujności pracownicy banku, kobieta uniknęła jeszcze większej straty finansowej.
09.07.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Bohaterska postawa marynarza z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 5 czerwca, w okolicach godziny 15:00 marynarz z Komendy Portu Wojennego wchodzącej w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu na widok nieprzytomnego mężczyzny bez wahania podjął akcję reanimacyjną. Dzięki jego szybkiej reakcji udało się uratować człowieka.
09.07.2020

Sputnik Polska: Ukraina ściąga amerykańskie statki: „Morze Azowskie to nie kałuża Rosji”

Dowódca ukraińskiej floty, kontradmirał Aleksiej Neiżpapa w wywiadzie dla gazety „Dumskiej” powiedział, że dzięki dostawom amerykańskich statków Mark VI Ukraina będzie mogła ograniczyć swobodę działań Rosji na Morzu Azowskim.
07.07.2020

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne

Światowy lider morskich bezzałogowych systemów, Teledyne Marine - Vehicles ogłosił, że ​​Ministerstwo Obrony RP, za pośrednictwem stoczni Remontowa Shipbuilding pozyskało, dwa komplety wyposażenia dla drugiego i trzeciego niszczyciela min typu Kormoran II. Przewidywana dostawa dwóch systemów zostanie dodana do obecnej floty Gavia AUV, z powodzeniem obsługiwanej przez Polską Marynarkę Wojenną.
06.07.2020

Systemy pocisków manewrujących Neptun w przyszłym roku w Marynarce Wojennej Ukrainy

Ukraińska marynarka wojenna otrzyma w przyszłym roku systemy rakiet przeciwlotniczych Neptun i rozmieści je na morzach Morza Czarnego i Azowskiego - powiedział w sobotę dowódca sił morskich Aleksander Neizhpapa.
05.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Turcja domaga się od Francji przeprosin za incydent z udziałem fregat

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że Ankara oczekuje, iż Francja przeprosi za incydent między okrętami wojennymi obu krajów, do którego doszło na Morzu Śródziemnym. Spór w tej sprawie miało rozstrzygnąć śledztwo NATO, które nie przyniosło jednak rozwiązania.
02.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

Rosja planuje ochronę obszaru wodnego strategicznych okrętów podwodnych przed lotnictwem i innymi środkami hipotetycznego wroga w bliskiej morskiej strefie powierzyć korwetom. Statki te będą mogły prowadzić niezależne operacje na Morzu Bałtyckim lub Czarnym. Dlaczego rosyjska flota stawia właśnie na korwety?
01.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Uroczystość wręczenia wyróżnień z okazji Święta Marynarki Wojennej

W poniedziałek 29 czerwca, odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień z okazji Święta Marynarki Wojennej. Rektor-Komendant przyznał tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką III stopnia pięciu żołnierzom zawodowym.
01.07.2020

W zdrowym ciele zdrowy duch! Mistrzostwa 8.FOW we współzawodnictwie sportowym w 2020 r.

W dniach 22 – 25 czerwca wznowiono współzawodnictwo sportowe na szczeblu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W ramach rywalizacji sportowej przeprowadzono zawody w czterech dyscyplinach sportowych, w których wzięło udział blisko 100 zawodników i zawodniczek reprezentujących sześć jednostek wojskowych podległych 8.FOW.
30.06.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

Nowy skład Zarządu PGZ Stocznia Wojenna

Zakończył się konkurs na stanowiska prezesa zarządu, wiceprezesa oraz członka zarządu ds. finansowych w PGZ Stoczni Wojennej. W dniu 24 czerwca 2020 r. w wyniku przeprowadzonego postępowania Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu do składu Zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. nowej II kadencj
26.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

WZE wyposaża centrum serwisowania rakiet NSM

Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietow
25.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

8. Batalion Saperów Przodującym Pododdziałem Marynarki Wojennej

W środę, 24 czerwca, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył 8. Batalionowi Saperów honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2019 rok.
25.06.2020

Premier: idą lepsze czasy, latem-jesienią będziemy wychodzić z kryzysu

Myślę, że idą lepsze czasy, że wracamy powoli do normalności. Latem-jesienią będziemy powoli wychodzić z tego kryzysu; jest szansa na coś, co makroekonomiści nazywają "V-kształtnym" odbiciem gospodarczym – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2020

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia 3. Flotylli okrętów, jej siły morskie okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.