• <

Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

31.07.2020 10:28 Źródło: 3. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Partnerzy portalu

Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - GospodarkaMorska.pl
fot. wojsko-polskie.pl

W sobotę, 1 sierpnia, mija 76 lat od daty wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach rocznicowych w Gdyni i Sopocie uczestniczyć będą przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.

Przy pomnikach marynarze wystawiają posterunki honorowe oraz złożą wiązanki kwiatów ku czci bohaterów Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczną się w Sopocie o godzinie 09:30 przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej. Marynarze wystawią posterunki honorowe. Po przybyciu uczestników uroczystości nastąpi odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wiązanek kwiatów.

O godzinie 12:00 na skwerze Kościuszki w Gdyni, marynarze i delegacje złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Zaplanowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.