• <

Wynik wyszukiwania - "krystyna" - Wiadomości

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.
03.12.2023

Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023

To prawdopodobnie będzie pierwsza taka jednostka na świecie, nowoczesna technologicznie, ekologiczna i gotowa do masowej produkcji – mówi Marcin Hołub. Podczas Żagli 2023 zaprezentowana zostanie Cicha Moc, to będzie pierwsza jednostka w klasie do 6 metrów, która będzie wyposażona w ogniwo wodorowe.
13.08.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę odbył się piknik żeglarski, a przystani nadano imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Otwarcie mariny w Górkach Zachodnich

Już jutro, 20 maja o godz. 11.00, w marinie w Górkach Zachodnich, rozpocznie się piknik żeglarski. Patronką przystani zostanie gdańszczanka kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1934-2021). Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym w latach 1976-1978.
19.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

8893 osoby na XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

Na corocznym XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie pobito nowy rekord pod względem ilości uczestników imprezy, trwającej od czwartku do niedzieli. To jedna z największych imprez tego typu w kraju i prawdopodobnie na świecie.
12.02.2023

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Kormorany przyszłością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

Do służby w morskim rodzaju sił zbrojnych wchodzi drugi niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Albatros. Należy do serii okrętów zaliczanych do najnowocześniejszych w swojej klasie, prezentując rozwiązania i możliwości na miarę XXI wieku.
27.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Pierwsza Dama Oceanów uczczona w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która samotnie opłynęła świat, została odsłonięta 8 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
09.10.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz

W nocy z 12 na 13 czerwca zmarła w Gdańsku, w wieku 84 lat, kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym - poinformował Polski Związek Żeglarski.
13.06.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

37 rocznica otwarcia Muzeum Wisły w Tczewie

37 lat temu, 13 kwietnia 1984 r. otwarty został tczewski oddział naszego muzeum – Muzeum Wisły. Zainaugurowano wówczas pierwszą z wystaw stałych w oddziale, zatytułowaną "Dzieje żeglugi wiślanej". Drugą, noszącą tytuł "Łodzie ludowe dorzecza Wisły" otwarto 8 października 1984 r.
16.04.2021

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

O śródlądowych inwestycjach Wód Polskich na EURO-TRANS

XVI edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej EURO-TRANS stała się miejscem merytorycznej debaty o wpływie transportu na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej, a także zmianie wzorców mobilności i modeli biznesowych oraz udziału transportu w gospodarce 4.0. Jednym z prelegentów był Wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś, który mówił o działaniach Wód Polskich na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej w dobie postępujących zmian klimatu.
22.09.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

Groźny pożar na terenach portowych został opanowany

Kilkanaście strażackich wozów bojowych i statek gaśniczy straży portowej uczestniczyły w gaszeniu pożaru złomowiska położonego nad Martwą Wisłą, na terenach portowych. Słup czarnego dymu pojawił się w środę, 3 czerwca, ok. godz. 13.20 i widoczny był z wielu części Gdańska. Państwowa Straż Pożarna ok. godz. 14.45 poinformowała, że sytuacja jest opanowana. Zakończyła się akcja gaśnicza. - Powietrze w mieście jest czyste, pomógł silny wiatr - powiedziała zaraz po godz. 16 Krystyna Szymańska z ARMAAG.
04.06.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Rusza symboliczny projekt: na pomorskie wody wypłynie 100 nowych białych żagli

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to wyjątkowa data. Z tej okazji pomorskie samorządy kupią 100 łodzi żaglowych dla mieszkańców. Łodzie będą służyć edukacji wodnej. Pływać będą po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.
06.02.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Pomorska Gala Żeglarska

W gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się Pomorska Gala Żeglarska, podczas której Pomorski Związek Żeglarski podsumował sezon na Pomorzu. Przyznano też nagrody Kryształowy Żagiel dla wyróżniających się żeglarzy, trenerów, kluby oraz organizatorów imprez.
11.12.2019

Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku

Jak powiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji senator Kazimierz Kleina: "zamiar likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku to decyzja hańbiąca, niszczy wszystko to, co przez lata udało się na naszym wybrzeżu dokonać". Protestują pracownicy i związki zawodowe. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali już do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji, z prośbą o zmianę decyzji.
15.11.2019

Pomorscy żeglarze uczcili zmarłych

Rok 2019 nie był łaskawy dla pomorskiego środowiska żeglarskiego. Odeszło kilku znanych i lubianych żeglarzy. Dzisiaj 1 listopada wspominaliśmy ich przy pomniku „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
01.11.2019

Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.10.2019

Gabriel Chrzanowski. Miał ulicę, teraz będzie tablica

Gabriel Chrzanowski to postać nieco zapomniana, ale ze wszech miar zasługująca na pamięć gdynian i wszystkich Polaków. Był rzecznikiem budowy portu w Gdyni, stworzenia floty pod polską banderą oraz wielu innych inicjatyw, wiążących Polskę z morzem. W niedzielę, 8 września, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz.12:00 będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Gabriela Chrzanowskiego, która została ufundowana przez rodzinę Chrzanowskich.
06.09.2019

Odsłoniliśmy tablicę Czesława Marchaja

Tłumy przyjaciół i współpracowników, żeglarzy i mieszkańców Trójmiasta uczestniczyło w piątek w odsłonięciu tablicy Czesława Marchaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
19.07.2019

Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, uczestnikach przełomowych wydarzeń lat 1970-1980. - Bohaterowie filmu nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser Marek Osiecimski. Premiera dokumentu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
07.07.2019

Polsko - szwedzka wystawa w terminalu promowym Świnoujście

W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, 5 czerwca 2019 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy „Chleb i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji”. Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów. Unity Line jest partnerem tego przedsięwzięcia.
03.07.2019

Żeglarze uczcili kapitana Aleksandra Bereśniewicza

W sobotę 29 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta została tablica Aleksandra Bereśniewicza – słynnego „Kapitana Mroza”.
29.06.2019

96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10.04.2019

35 lat ORP Gardno

W Porcie Wojennym w Świnoujściu w piątek obchodzono 35. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Gardno. Z tej okazji załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
09.04.2019

Rejs Roku – Kuczyński: żeglarstwo jest różnorodne, a życie za krótkie

Żeglarstwo jest różnorodne, a życie trochę za krótkie, dlatego nie martwię się, że zabraknie mi wyzwań - przyznał w Gdańsku Szymon Kuczyński, który razem z Mariuszem Koprem został uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2018, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku.
02.03.2019

Trójmorze pomysłem na integrację Europy Środkowo-Wschodniej

Polityka jest po to, by zapewnić pokój. Najważniejsza dla nas jest kwestia bezpieczeństwa, czyli takich sojuszy, które nie zawiodą w potrzebie. Musimy jednak pamiętać o tym, że sojusznicy pomogą tylko silnym, dlatego samodzielna zdolność do obrony jest w Europie Środkowo-Wschodniej konieczna - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który był gościem specjalnym rozmowy politycznej zorganizowanej w ramach pierwszego dnia XII Forum Europa-Ukraina w Jasionce pod Rzeszowem.
26.01.2019

MPiT: Jest porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i polskie spółki Grupy Bosch podpisały porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej w obszarze Przemysłu 4.0 - poinformowało w środę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
29.11.2018

„Młode Miasto – wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość” – debata na Politechnice Gdańskiej

Aktualny stan terenów postoczniowych, propozycje ich zagospodarowania oraz uwarunkowania ekonomiczno-społeczne związane z realizacją tych planów będą tematami debaty organizowanej przez Politechnikę Gdańską i Pracodawców Pomorza we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, która odbędzie się 30 listopada o godzinie 12:00 w Auli w Gmachu Głównym.
26.11.2018

Projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości do dalszych prac w sejmowej podkomisji

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju powołała we wtorek podkomisję, która zajmie się rządowym projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, mającej pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
21.11.2018

Wisła: Rzeka możliwości

Rola i znaczenie Wisły dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz działania na rzecz wykorzystania potencjału rzek w regionie były tematem poniedziałkowej konferencji i debaty panelowej w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny gospodarki wodnej oraz rewitalizacji i zagospodarowania śródlądowych szlaków wodnych.
09.07.2018

Projekt noweli Prawa wodnego ograniczający biurokrację - do dalszych prac

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się w środę za dalszymi pracami nad projektem noweli Prawa wodnego. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację, pozwolą też przedsiębiorcom kontynuować umowy zawarte z Wodami polskimi, bez konieczności przeprowadzania przetargu.
04.07.2018

Pawłowicz chce informacji premiera i szefa MSWiA ws. przyjmowania migrantów

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz opublikowała w piątek na Twitterze pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, w którym prosi o wyjaśnienia w sprawie przyjmowania przez Polskę migrantów i uchodźców.
22.06.2018

Wild: Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów

Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów i z pokorą do nich podchodzimy - powiedział w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców - przyznał.
18.06.2018

Schetyna o pomyłce europosłów w głosowaniu ws. delegowania pracowników: Tutaj problemu nie ma

Tutaj problemu nie ma, to głosowanie zostało poprawione - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do pomyłki europosłów w głosowaniu ws. delegowania pracowników. Jak jednak ocenił, "sprawa (przepisów o delegowaniu) i tak jest przegrana".
31.05.2018

Europosłowie PO: pomyłka w głosowaniach nad dyrektywą to wynik bałaganu

PE zatwierdził we wtorek w Strasburgu niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw UE. Część polskich europosłów opozycji zagłosowała za, jednak – jak tłumaczą europarlamentarzyści PO – zrobili to przez pomyłkę, bo głosowanie było prowadzone w chaotyczny sposób. Część złożyła korekty do głosowania.
29.05.2018

Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje kolejny miesiąc bieżącego roku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych.
04.05.2018

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana

Uroczyste przemowy, wspólne śpiewanie szant i mnóstwo wspomnień – tak wyglądało w czwartek, 12 kwietnia otwarcie wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na Politechnice Gdańskiej.
14.04.2018

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz: Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską

Na Politechnice Gdańskiej w czwartek w samo południe otwarta zostanie wystawa pt. „Krystyna Chojnowska-Liskiewicz: pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską”. Bedzie ją można oglądać do końca miesiąca. Wstęp wolny.
10.04.2018

Czerwińska i Doba wśród laureatów nagród Kolosy

Anna Czerwińska, Aleksander Doba, Marek Raganowicz, Norbert Pokorski, Marek Połchowski, Henryk Widera to tylko niektóre osoby uhonorowane nagrodami Kolosy, które wręczono w Gdyni na zakończenie 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
12.03.2018

Juz dziś startują Kolosy!

Pokazy zdjęć, filmów i opowieści o wyprawach w różne zakątki świata złożą się na rozpoczynające się w piątek w Gdyni 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. W niedzielę zaplanowano wręczenie Kolosów - nagród za najciekawsze dokonania 2017 r.
09.03.2018

Żeglarz Roku 2017 Joanna Pajkowska: mąż puścił mnie z obcym facetem

Uhonorowana tytułem Żeglarza Roku 2017 Joanna Pajkowska uznała, że to wyróżnienia jest też zasługą jej męża. „Alek puścił mnie w rejs z obcym facetem” – powiedziała 59-letnia kapitan, która z Niemcem Uwe Rottgeringiem wygrała transatlantyckie regaty Twostar
03.03.2018

Eksperci: Zachęcajmy pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce

Zwolnienie seniorów ze składek na ZUS, zachęcenie pracowników zza wschodniej granicy do pozostania w Polsce, aktywizacja bezrobotnych - to postulowane przez ekspertów rozwiązania, które powinny złagodzić niedobór pracowników na polskim rynku pracy.
24.02.2018

Machałek: Nowe podstawy programowe są pisane wspólnie z pracodawcami

Nowe podstawy programowe kształcenia w zawodach zmieniane są w sposób "zasadniczy i istotny"; pisane są wspólnie z pracodawcami - zapewniła w Sejmie w środę wiceminister edukacji Marzena Machałek.
07.02.2018

MEN: Większość środków na wsparcie kształcenia zawodowego – w unijnych RPO

Większość środków przeznaczonych na wsparcie kształcenia zawodowego w perspektywie finansowej 2014-2020 przypada na projekty realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
06.02.2018

70 proc. seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto. Banki rozwijają ofertę dla emerytów

2,4 mln seniorów pobiera emeryturę w formie gotówki. Coraz więcej emerytów korzysta jednak z rachunków bankowych. Przelew emerytury na konto jest bezpieczny. Banki doceniają emerytów jako klientów i coraz częściej przygotowują ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Tym bardziej że seniorzy, mając stałe źródło dochodów, są stabilną i lojalna grupą klientów, śmiało sięgającą po nowe instrumenty płatnicze jak np. karty zbliżeniowe.
06.02.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Pływająca ceramika z portem i herbem

Polska flota handlowa była niegdyś potęgą. W latach 70. i 80. XX wieku liczyła ponad dwieście pięćdziesiąt statków handlowych, a z dwóch naszych armatorów liczniejszą flotą mógł się pochwalić gdyński - Polskie Linie Oceaniczne. Pod koniec lat 70. flota PLO liczyła 176 statków. Od początku było jasne, że w wystroju statku powinny się znaleźć gdyńskie akcenty. Na tym właśnie statku, w mesie lub w świetlicy ( trudno to jednoznacznie stwierdzić na podstawie zachowanego zdjęcia) umieszczono na ścianie panel ceramiczny autorstwa
28.12.2017

Wiceprezes NBP: Prognozy mówią o utrzymaniu stabilnego wzrostu

Dostępne prognozy mówią o utrzymaniu stabilnego wzrostu gospodarczego w Polsce, ale źródłem niepewności pozostaje poziom cen żywności i surowców - mówiła w środę w Sejmie wiceprezes NBP Anna Trzecińska.
11.10.2017

Gdyńskie stocznie poszukują zawodowców (foto, wideo)

Zawodowcy potrzebni od zaraz. Aby zachęcić młode osoby do pracy w firmach związanych z gospodarką morską, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdynia stworzyły projekt „Odkrywamy gdyńskie stocznie gimnazjalistom”. W jego ramach w czwartek grupa 225 uczniów gdyńskich gimnazjów odwiedziła Bałtycki Port Nowych Technologii.
29.09.2017

Kolejne zezwolenie dla Shella na działalność w krakowskiej SSE

Krakowski Park Technologiczny, zarządzający tamtejszą specjalną strefą ekonomiczną, wydał czwarte zezwolenie dla centrum biznesowego koncernu petrochemicznego Shell. W ramach zezwolenia zamierza ono zwiększyć zatrudnienie o ponad 300 osób.
17.08.2017

Gdańsk: Naukowcy chcą wspierać Program Zagospodarowania Dolnej Wisły

Trójmiejskie środowisko naukowe chce uczestniczyć w realizacji Narodowego Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły. Deklaruje m.in. włączenie swojej kadry naukowo-badawczej i projektowej wraz z zapleczem techniczno-organizacyjnym do realizacji Programu.
27.06.2017

Konwent Politechniki Gdańskiej

Tematem obrad posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, które odbędzie się 26 czerwca, będzie udział środowiska naukowego w realizacji Narodowego Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły.
21.06.2017

„Spojrzenie na morze. Malarstwo twórców wywodzących się ze szkoły sopockiej”, XV wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu”

Dla jednych wstydliwy epizod socrealizmu, dla innych wspólnota artystów pracujących razem w szczególnym miejscu, jakim był Sopot, dla niektórych kolorystyczny modernizm lat 50-tych. Termin „szkoła sopocka” wzbudza kontrowersje i jest tematem niejednoznacznym, zwłaszcza, że tworzący ten krąg artyści wybierali rozmaite drogi dalszego rozwoju. „Spojrzenie na morze” to wystawa poświęcona tematyce marynistycznej w twórczości grupy malarzy wywodzących się ze środowiska określanego mianem „szkoły sopockiej”.
22.05.2017

Otwarto sezon żeglarski 2017

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2017 Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w połączeniu z klubowym Jacht Klubu AZS, odbyło się w sobotę, 13 maja. Całość nawiązała do niedawnego 70-lecia klubu i 111-lecia klubowego jachtu „Nadir”, najstarszego krajowego drewnianego jachtu żaglowego, nadal z powodzeniem konkurującego w regatach z najnowszymi jednostkami.
15.05.2017

W polskiej stoczni rzecznej powstają zbiornikowce dla Shella

W Stoczni Rzecznej w Płocku trwa budowa kadłubów zbiornikowców dla koncernu naftowego Shell. Obecnie stoczniowcy pracują nad kadłubem drugiej i trzeciej z serii 15 tych jednostek.
20.04.2017

Szymon Kuczyński Żeglarzem Roku 2016

Szymon Kuczyński uhonorowany został tytułem Żeglarza Roku 2016, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. 36-letni kapitan otrzymał te wyróżnienia za samotny rejs dookoła świata na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”. Uroczystość odbyła się w piątek w Dworze Artusa w Gdańsku.
03.03.2017

Kpt. Szymon Kuczyński nagrodzony „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 47. na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2016, poddało ostatecznie ocenie 10 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Podium minionego sezonu zdominowali samotni żeglarze na niewielkich łódkach.
30.12.2016

Ferie 2017 w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Będziemy wodzić palcem po mapie, uczyć się podstaw nawigacji i przeprowadzać doświadczenia chemiczne. Będzie mokro, wesoło i nawet jeśli nie spadnie śnieg, gwarantujemy, że ferie w Tczewie będą udane - tak Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zachęca do wzięcia udziału w organizowanych przez nie feriach.
27.12.2016

Interaktywni „Rybacy w akcji” w Helu

Pięć stanowisk interaktywnych wzbogaciło wystawę stałą pt. "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej" w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zastosowanym w zabytkowym obiekcie można sprawdzić, jak czują się rybacy na kutrze podczas sztormu, ile trzeba włożyć wysiłku w wybranie sieci z połowem i jakie ryby są poławiane w wodach Bałtyku.
27.12.2016

Z Płocka do Gdańska. Trwa transport kadłuba tankowca

Kadłub pierwszego z serii 15 statków, jakie produkuje Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku, płynie właśnie do Gdańska. Na miejscu spodziewany jest we wtorek.
05.11.2016

VII sezon Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończony (wideo)

Ponad 20 000 gimnazjalistów. Tylu młodych ludzi przez siedem edycji wzięło udział w edukacyjnych rejsach organizowanych w Gdańsku. Mimo że w tym roku sezon zakończył sztorm, to i tak należał on do udanych.
12.10.2016

Bałtyk przeżył oblężenie

Strach przed terroryzmem sprawił, że w tym roku turyści chętniej wybierali wypoczynek nad polskim morzem. Hotelarze podsumowują zyski - pisze "Gazeta Wyborcza".
01.10.2016

Lekcje o morzu na nowy rok szkolny

Historia nurkowania, wyprawa po podwodne tajemnice, mapa stoczniowej krainy i Gdańsk w legendach. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawia nową ofertę lekcji muzealnych dla dzieci na każdym szczeblu edukacji.
14.09.2016

XVI Regaty Unity Line – morska przygoda dla wilków morskich i nowicjuszy

W dniach 12-14 sierpnia na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbędą się kolejne, XVI Regaty Unity Line. Impreza z dużą tradycją i wyjątkową frekwencją. Ponad 70 zgłoszonych jachtów to tegoroczne statystyki na kilka dni przed startem zawodów.
03.08.2016

Dzień Strażaka w gdyńskim porcie

Zgodnie z wieloletnią tradycją w miesiącu maju Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. obchodzi uroczyście Dzień Strażaka.
24.05.2016

Ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego 2016

Ogólnopolski, pomorski i klubowy sezon żeglarski 2016 został 14 maja oficjalnie otwarty w Gdyni. Przy okazji uhonorowano postać kpt. Zdzisława Pieńkawy.
16.05.2016

Janusz Jarosiński pozostanie prezesem Portu Gdynia

Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdynia postanowiła nie odwoływać Janusza Jarosińskiego z funkcji prezesa gdyńskiego portu. Zmiany nastąpią za to na stanowisku wiceprezesa ds. Infrastruktury i Zarządzania Majątkiem i wiceprezesa ds. Finansów i Zarządzania Finansami, gdzie odwołano kolejno Walerego Tankiewicza i Krystynę Szambelańczyk.
05.05.2016

Muzeum Rybołówstwa w Helu znowu otwarte!

4 kwietnia 2016 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu, po przeprowadzeniu przez Muzeum kapitalnego remontu oraz modernizacji Oddziału i wykonaniu nowej aranżacji wystawy stałej. 5 kwietnia helski oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, po trzech latach, zostanie otwarty dla zwiedzających.
05.04.2016

Muzeum Rybołówstwa w Helu – znowu otwarte

4 kwietnia 2016 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu, po przeprowadzeniu przez Muzeum kapitalnego remontu oraz modernizacji Oddziału i wykonaniu nowej aranżacji wystawy stałej. 5 kwietnia helski oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, po trzech latach, zostanie otwarty dla turystów.
31.03.2016

Rok 2015 w Porcie Gdynia

Ubiegły rok port Gdynia może zaliczyć do udanych, mimo spadku o 6 proc. przeładunków. A wszystko to dzięki zakończeniu w terminie licznych inwestycji, wartych łącznie ok. 630 mln zł. Pozytywne okazały się także wyniki finansowe portu.
01.02.2016

Rok 2015 w Porcie Gdynia: inwestycje za ponad 600 mln zł i nieznaczny spadek przeładunków

Ubiegły rok port Gdynia może zaliczyć do udanych, mimo spadku o 6 proc. przeładunków. A wszystko to dzięki zakończeniu w terminie licznych inwestycji, wartych łącznie ok. 630 mln zł. Pozytywne okazały się także wyniki finansowe portu.
01.02.2016

Rocznica podniesienia bandery

Rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem dla załogi każdego okrętu. Z tej okazji, w piątek 27 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość 33. rocznicy podniesienia bandery na okrętach ORP Arctowski i ORP Heweliusz.
27.11.2015

Znamy zwycięzców konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015 zostało małżeństwo z Finlandii: Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä – informuje organizacja ekologiczna WWF, organizator konkursu dla rolników stosujących praktyki przyjazne Bałtykowi.
05.11.2015

„Matki i statki” – wystawa na „Sołdku”

Ogromne ekrany z archiwalnymi filmami z chrztów statków, ściana do „selfie” oraz interaktywne stanowisko, na którym będzie można symbolicznego rozbicia butelka o burtę statku. Wszystko to na najnowszej wystawie na statku-muzeum „Sołdek”, zorganizowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
10.06.2015

Bursztynowy Laur Bałtyku powędrował do trzech zwycięzców

W tym roku nagrodę otrzymała firma Unity Line za 20-letnią działalność, pisarka Krystyna Pohl za propagowanie kultury morskiej i długoletnią działalność dziennikarską oraz Jan Stasiak, prezes spółki Fast Terminals w Porcie Szczecińskim – okrzyknięty przez komisję – wybitnym człowiekiem morza.
18.05.2015

Przyznano nagrody „REJS ROKU 2014” i „SREBRNY SEKSTANT” (Nagroda Ministra Infrastruktury i Rozwoju)

Już po raz 45, w salonie komendanta fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”.
02.01.2015

Upamiętnią ludzi morza

Szczecin ma już aleję Żeglarzy, ale w mieście powstać ma kolejne miejsce upamiętniające ludzi morza. Aleja Kapitanów Żeglugi Wielkiej i Starszych Oficerów Mechaników Okrętowych usytuowana będzie obok gmachu Akademii Morskiej.
17.12.2014

Zarząd Portu Gdynia wśród laureatów 25tej edycji Medalu Europejskiego

W dniu 4 czerwca 2014 r., w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie odbył się finał 25 edycji Medalu Europejskiego. Nagroda ta przyznawana jest przez Business Centre Club polskim przedsiębiorstwom za osiągnięcia i wkład w rozwój polskiej gospodarki oraz przyczynienie się do wzrostu jej znaczenia w Unii Europejskiej.
06.06.2014

Pomorskie: siłą regionu było i jest nadmorskie położenie

W 1989 r. siłą napędową Pomorza były stocznie, porty oraz turystyka – zwłaszcza ta nadmorska. Po 25 latach są to nadal największe atuty regionu, zmienił się jednak format firm w tych branżach miejsce państwowych zajęły prywatne; i radzą sobie coraz lepiej.
02.06.2014

O przyszłości Morza Bałtyckiego po raz drugi

Już po raz drugi odbył się Bałtycki Okrągły Stół współorganizowany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Fundację WWF Polska. Cykl spotkań ma na celu wypracowanie rozwiązań dla poprawy warunków środowiskowych Morza Bałtyckiego.
27.05.2014

Powołano Zarząd ZMPG-a S.A. VI kadencji

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia V kadencji Zarządu Spółki, Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego, podjęła w dniu 28 kwietnia b.r. uchwały o powołaniu Zarządu VI kadencji w dotychczasowym składzie :
30.04.2014

Wykonawca o marinie. „Tym razem zdążymy”

Rozkręca się budowa mariny na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. W tej chwili trwa wbijanie pali pod most i kładkę dla pieszych. Wykonawca zapewnia, że tym razem budowa zakończy się w terminie.
10.02.2014

Zarząd Morskiego Portu Gdynia przejął część Nabrzeża Gościnnego (relacja TV)

27 stycznia 2014r. o godzinie 11.00 w siedzibie ZMPG miała miejsce uroczystość zawarcia umowy między Zarządem Portu a Stocznią Marynarki Wojennej na zakup Nabrzeża Gościnnego. Umowa ma przełomowy charakter, ponieważ stanowi istotny element działań niwelujących ograniczenia nawigacyjne w Porcie Gdynia i tworzy nowe szanse rozwoju dla portu i polskiej gospodarki.
28.01.2014

Wraz z początkiem września, po wakacyjnej przerwie na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Pierwszy rejs w nowym roku szkolnym zrealizowany został 9 września. Do końca października, od poniedziałku do piątku podstawy żeglarstwa zgłębiać będą uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Jak pokazuje doświadczenie minionych edycji, dla wielu z nich jest to pierwszy rejs w życiu.
09.09.2013

Dar Młodzieży - Rejs dla Serca

24 sierpnia 2013 roku największy i najpiękniejszy polski żaglowiec „Dar Młodzieży” wyruszy z Gdyni do Amsterdamu, z ponad 90 polskimi kardiologami i kardiochirurgami z całej Polski na pokładzie, w REJS DLA SERCA na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
22.08.2013

Wyniki konkursu „Nie lej wody”!

Głosowanie internautów zakończone, znamy już laureatów ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Nie lej wody!”. Przed zwycięskimi drużynami prawdziwa morska przygoda – rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski!
25.06.2013

Złote Medale Za Długoletnią Służbę

Dwanaście złotych Medali Za Długoletnią Służbę otrzymali pracownicy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w trakcie uroczystości, która odbyła się 3 czerwca 2013r. w sali koncertowo-widowiskowej Zarządu Portu.
06.06.2013

Trwają zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu „Nie lej wody!”

Jeszcze przez tydzień przyjmowane będą zgłoszenia do realizowanego w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska.
31.05.2013

MON: reforma dowodzenia nie służy zachęcaniu do odejścia z wojska

Reforma dowodzenia nie służy temu, by zachęcać żołnierzy do odejścia z wojska, lecz by usprawnić ten system - przekonywał w środę posłów wiceminister Czesław Mroczek. Tego dnia sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem ustawy dot. reformy dowodzenia armią. Najdłuższą dyskusję wywołały skutki społeczne reformy i przyszłość żołnierzy z obecnego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni.
24.05.2013

Wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni: Sytuacja zakładu i realizacja programu budowy okrętu patrolowego typu „Ślązak”

W dniu 21 maja br. (wtorek) odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedną z inicjatorek wizyty jest pomorska posłanka i członek KON Krystyna Kłosin.
17.05.2013

Elita polskiego żeglarstwa u Prezydenta z okazji Dnia Flagi

Już 2 maja 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie będzie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Elita polskiego żeglarstwa spotka się z Prezydentem przy okazji otwarcia wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach" organizowanej w Dniu Flagi RP.
26.04.2013

Odzież z logo Henri Lloyd można kupić już w Marina’Club w Szczecinie

Pod koniec marca Henri Lloyd otworzył kolejny salon firmowy w Polsce. Tym razem wybór padł na Szczecin.
04.04.2013

Port w Gdańsku w ekstraklasie morskich potęg

Nasze porty odbierają ładunki niemieckim. Przegoniliśmy też Goeteborg i ścigamy Sankt Petersburg.
28.03.2013

Tomasz Cichocki żeglarzem roku

Tradycyjnie pod koniec roku wybrano laureatów najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Tytuł Żeglarza Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku otrzymał kpt. Tomasz Cichocki, który na jachcie "Polska Miedź" samotnie opłynął świat.
08.02.2013

Przyznano najwyższe nagrody w polskim żeglarstwie morskim. Srebrny Sekstant dla Tomasza Cichockiego

Jury najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim - przyznawanych od 1970 r. Honorowych Nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant", pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
02.01.2013

Imię maskotki OKM wybrane!

Znamy już wyniki konkursu organizowanego przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Od dziś maskotka nowego oddziału będzie nosić imię: Motławek.
07.09.2012

Wyspa zaczyna się zmieniać. Prace ruszyły

Budowa mariny na wyspie Grodzkiej w Szczecinie rozpoczęta. Do przyszłorocznego finału regat The Tall Ships\' Races ma tam powstać 150 miejsc do cumowania jachtów, zwodzona kładka, który połączy wyspę z nabrzeżem Starówka oraz całe zaplecze dla żeglarzy.
29.08.2012

Zainaugurowano trzecią edycję Programu Edukacji Morskiej

W nowo otwartej siedzibie Ośrodka Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy ul. Tokarskiej zainaugurowano trzecią edycję Programu Edukacji Morskiej – uderzeniem w dzwon okrętowy żaglowca „Generał Zaruski”!
16.05.2012

Łączy nas śledź

18 maja, już po raz siedemnasty odbędzie się w Szczecinie międzynarodowa impreza pod nazwą Herring Szczecin. To największe w Polsce spotkanie przedstawicieli branży morskiej. Weźmie w nim udział niemalże 2200 osób z prawie 200 firm z całego świata. Przy okrągłych stołach zasiądą armatorzy, spedytorzy, przedstawiciele portów, stoczni, morskich uczelni, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, władz administracyjnych. Najwięcej gości – handlowych partnerów, kontrahentów i współpracowników – zaprosi Polska Żegluga Morska. Tuż za nią p
10.05.2012

BCT na rzecz pogłębienia Portu Gdynia

Stale zwiększający się popyt na przewozy towarów kontenerami wymusza na armatorach budowę statków o większej ładowności. Dlatego też niezbędne jest przystosowanie Portu Gdynia do przyjmowania jednostek o większym zanurzeniu. Transport kontenerów drogą morską i dalej przewożenie ich koleją w głąb lądu, to jeden z celów stawianych przez Unię Europejską - takie wnioski płyną z raportu „Gdynia Portem Glębokowodnym”, zaprezentowanego 1 marca na konferencji Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Warszawie.
01.03.2012

Kołobrzeska Lokalna Grupa Rybacka: 63 wnioski do pierwszego konkursu

Ktoś chce założyć skansen morski, kto inny zmienić fach z rybaka, na właściciela turystycznego biznesu. Na unijne pieniądze ochotę mają 63 podmioty. KLGR zakończyła przyjmowanie wniosków do pierwszego konkursu.
20.02.2012

UNIBALTIC – najmłodszy szczeciński armator

Arkadiusz Wójcik, prezes armatora Unibaltic: „Chcemy, aby do 2015 roku, nasza flota chemikaliowców liczyła dziesięć, dwanaście jednostek, których średnia wieku nie przekroczy 15 lat i nie większych niż siedem, osiem tysięcy ton nośności”
13.02.2012

Odkryj tajemnice wraków leżących na dnie Bałtyku. Wystawa w CMM w Gdańsku

Jak pachnie dziegieć i znalezione we wrakach zjełczałe masło? Co wiózł angielski żaglowiec General Carleton i dlaczego zatonął szwedzki okręt wojenny Solen? Rozwiązania tych zagadek poszukać można w gdańskim muzeum.
10.01.2012

PŻM od 60 lat promuje Szczecin

Znamy już laureatów szóstej edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Szczecina. Nagrody najlepszym wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Współczesnym.
17.05.2011

Powołanie Zarządu V kadencji w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A.

27 kwietnia 2011 r. odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w czasie którego Rada kontynuowała działania związane z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym na stanowiska Prezesa i dwóch Wiceprezesów Zarządu V kadencji Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
29.04.2011

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA ma nowe władze

Rada Nadzorcza wybrała w środę władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA. W trzyosobowym gremium znaleźli się dotychczasowi członkowie zarządu.W nowej kadencji funkcję prezesa nadal pełnić będzie Janusz Jarosiński; wiceprezesami będą: Walery Tankiewicz - ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem oraz Krystyna Szambelańczyk - ds. zarządzania finansami.
28.04.2011

Gazoport im. Kaczyńskiego? Świnoujścianie raczej na nie

Coraz głośniej jest o działaniach Prawa i Sprawiedliwości zmierzających do tego, by gazoport nosił imię śp. Lecha Kaczyńskiego. Wyszliśmy w miasto i pytaliśmy, co o tym sądzą mieszkańcy.
18.04.2011

Rybacy mogą mieć zmniejszone limity na śledzie

Dziś w Luksemburgu zapadnie decyzja, która przełoży się na sytuację na naszych talerzach w przyszłym roku. Rada Ministrów Unii Europejskiej do spraw rybołówstwa ma drastycznie ograniczyć limity na śledzie na Bałtyku.
26.10.2010

Port Gdynia: w 2009 r. spadek przeładunków, ale wzrost zysku

14-procentowy spadek przeładunków oraz wzrost zysku netto o 29 proc. odnotował Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) w 2009 r. w porównaniu z 2008. W najbliższych trzech latach zarząd planuje wydać na inwestycje ponad pół miliarda zł.
25.02.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.