• <

Szymon Kuczyński Żeglarzem Roku 2016

Szymon Kuczyński Żeglarzem Roku 2016 - GospodarkaMorska.pl

mk

03.03.2017 Źródło: PAP

Szymon Kuczyński uhonorowany został tytułem Żeglarza Roku 2016, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. 36-letni kapitan otrzymał te wyróżnienia za samotny rejs dookoła świata na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”. Uroczystość odbyła się w piątek w Dworze Artusa w Gdańsku.

Była to 47. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich.

„Dziękuję za to ogromne wyróżnienie. To jest fajne z mojej perspektywy, że na przestrzeni ostatnich kilku lat coś się zmieniło i to widać po tegorocznym werdykcie jury. Przestaliśmy bowiem być postrzegani na tych małych łódkach jako nieszkodliwi wariaci i jesteśmy postrzegani jako normalni żeglarze, którzy uprawiają bezpiecznie ten sport” – powiedział kpt. Kuczyński.

Jury uznało, że samotny rejs dookoła świata stanowił „zwieńczenie konsekwentnych morskich przedsięwzięć” realizowanych przez urodzonego w Sulechowie Kuczyńskiego w ostatnich latach.

„Oceaniczne regaty i obecna wokółziemska wyprawa miały dokumentować, że bez wielkich nakładów finansowych, na niewielkim jachcie można podejmować i bezpiecznie realizować nawet najtrudniejsze żeglarskie wyzwania” – podkreśliło jury.

Kuczyński wypłynął w listopadzie 2014 roku z Wysp Kanaryjskich na łódce typu Maxus 22 (długość 6,36 m) i po 15 miesiącach, 4 marca 2016 roku zamknął wokółziemską pętlę wpływając do Las Palmas po pokonaniu 28 587 mil morskich. Żeglował trasą pasatową – po przejściu Atlantyku i Kanału Panamskiego, z zaledwie jednym postojem (Markizy) przepłynął Pacyfik. Z australijskiego Darwin przez Reunion, opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei, na północ przez Atlantyk do kończącego wyprawę Las Palmas.

„Mimo skrajnych często warunków pogodowych i przeciwności natury technicznej, wykazał żeglarski profesjonalizm i odpowiedzialność - żeglował bezpiecznie i z powodzeniem. Kapitan Szymon Kuczyński i jacht +Atlantic Puffin+ ukończyli tę próbę w dobrej kondycji” – oceniło jury.

Drugą Nagrodę Rejs Roku 2016 przyznano Aleksandrowi Hanuszowi za samotny transatlantycki rejs na s/y „King of Bongo” – samodzielnie zbudowanym w przydomowym ogródku pod Kampinosem mieczowym jachcie odkrytopokładowym. Z Portugalii przez Maderę, Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, z najdłuższym oceanicznym przelotem na Martynikę - 2196 mil morskich.

Trzecia Nagroda Rejs Roku 2016 przypadła Michałowi Palczyńskiemu za wyprawę dookoła świata na s/y „Crystal”. Kapitan wraz ze zmieniającymi się załogami, w 42 etapach pokonał 55 555 mil morskich, bezpiecznie i zgodnie z założonym harmonogramem, w terminie od 16 września 2013 roku do 30 sierpnia 2016.

Przyznano też dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Krzysztof Grubecki za edukacyjny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z grupą 34 gimnazjalistów w ramach Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego oraz Piotr Kuźniar za wyprawę „Trawers Shackletona – 100 lat później” na s/y „Selma Expeditions”.

Wręczono też cztery nagrody specjalne - ta Polskiego Związku Żeglarskiego przypadła Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) za „stały nadzór i wielokrotne akcje ratujące życie żeglarzy oraz ich jachty”.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” dostał Akademicki Klub Morski w Gdańsku w roku 85-lecie działalności, za „imponujący wkład AKM w rozwój polskiego żeglarstwa morskiego, i wyprawy przynoszące chwałę biało-czerwonej sportowej banderze”.

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców przypadła Sekcji Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia za „50 lat dobrej żeglarskiej roboty w trudnych warunkach – organizowane wyprawy, zbudowane jachty, szkolenie i wychowanie morskie tysięcy młodych entuzjastów żeglarstwa i morskiej przygody”.

Swoją nagrodę przyznał też Magazyn Sportów Wodnych „Żagle”, tym razem kolegium redakcyjne doceniło kpt. Kuczyńskiego.

Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Dworze Artusa co roku w pierwszy piątek marca. Ta data związana jest z opłynięciem przez "Dar Pomorza" przylądka Horn. Była to pierwsza jednostka pod polską banderą, która dokonała tego wyczynu. Od tego wydarzenia minęło 80 lat. W nocy z 1 na 2 marca 1937 roku "Dar Pomorza" dowodzony przez kapitana Konstantego Maciejewicza przeciął trawers przylądka Horn.

Wcześniejszym obradom jury w salonie komendanta żaglowca szkolnego "Dar Pomorza", dziś 106-letniego statku-muzeum, stacjonującego w Gdyni, tradycyjnie przewodniczył kontradmirał Czesław Dyrcz.

Wzięli w nich udział laureaci z ubiegłych lat, m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Cezary Bartosiewicz, Hubert Latoś, Eugeniusz Moczydłowski, Andrzej Rościszewski, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich Maciej Leśny, sekretarz generalny PZŻ Zbigniew Stosio, a także publicyści morscy.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.