• <

Wynik wyszukiwania - "dziury" - Wiadomości

Ukraiński wywiad: Kreml wysyła żołnierzy Floty Pacyfiku na wojnę z Ukrainą

W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
12.04.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Tak prezentuje się uszkodzony, rosyjski okręt podwodny. Skala zniszczeń szokuje

Pojawiły się zdjęcia prezentujące aktualny stan kadłuba okrętu podwodnego proj. 636.3 (kod NATO: Kilo) B-237 Rostów nad Donem, który w trakcie pobytu w suchym doku na terenie stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie został zaatakowany przez ukraińskie pociski manewrujące. Obok niego został uszkodzony okręt desantowy „Mińsk”. To pierwszy, potencjalnie zniszczony przez atak okręt podwodny w XXI wojny.
18.09.2023

Zaatakowany przez Ukraińców tankowiec z dziurą [WIDEO]

W sieci ukazało się wideo pokazujące uszkodzenia jakich doznał rosyjski tankowiec SIG w wyniku ataku ukraińskiego drona pływającego.
19.08.2023

Zaatakowany przez drony Oleniegorskij Gorniak w suchym doku

Rosyjski desantowiec Oleniegorskij Gorniak, który został trafiony na początku sierpnia przez ukraiński dron nawodny, z dziurą w kadłubie znalazł się w suchym doku. Nie wiadomo, czy jego naprawa będzie możliwa.
17.08.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Dania znosi ograniczenia w żegludze w pobliżu gazociągów Nord Stream

Władze Danii zniosły w czwartek ograniczenia dotyczące żeglugi na wodach Bałtyku w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream i oświadczyły, że żegluga w tym obszarze nie jest już niebezpieczna dla statków.
20.04.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
13.01.2023

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
20.11.2022

Wielka Brytania odrzuca "zmyślone" zarzuty Rosji, jakoby uszkodziła Nord Stream

Wielka Brytania odrzuciła w sobotę rosyjskie twierdzenia, jakoby to jej marynarka wojenna była odpowiedzialna za uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2, nazywając to "zmyśloną historią na ogromną skalę".
29.10.2022

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton" [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.
28.09.2022

Prezes PGE: do końca roku sprowadzimy 8 mln ton węgla

Od początku roku sprowadziliśmy ok. 4 mln ton węgla. Do końca roku będzie to 8 mln ton - zapewnił w środę w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że PGE realizuje specjalne zadanie zasypania dziury, która powstała na polskim rynku po ogłoszeniu embargo na rosyjski węgiel.
28.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

[WIDEO] Frachtowiec utknął pod mostem

Frachtowiec Outrivaling 3 zdryfował i uderzył w nabrzeże, po czym zaklinował się pod mostem. Do wydarzenia doszło w porcie Hai Phong w północnym Wietnamie.
24.04.2022

Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii

Po 25 latach produkcji bezemisyjnej energii turbiny wiatrowe wchodzące w skład farmy Irene Vorrink, jednej z najstarszych instalacji wiatrowych Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. Wszystkie części turbin wiatrowych zostaną w miarę możliwości poddane recyklingowi.
11.03.2022

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

James Webb i jego prywatny kontener, czyli jak przetransportować teleskop kosmiczny [WIDEO]

Teleskop kosmiczny James Webb zakończył swój 16-dniowy rejs na pokładzie statku MN Colibri w Gujanie Francuskiej. Stąd, 18 grudnia, zostanie wystrzelony na rakiecie Ariane 5 w przestrzeń kosmiczną.
17.10.2021

Szwedzkie media: Uszkodzenia wraku promu "Estonia" są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

Film nakręcony latem tego roku podczas oficjalnych oględzin spoczywającego na dnie Bałtyku wraku promu "Estonia" pokazuje poważne uszkodzenia kadłuba. Deformacje mogą wskazywać na eksplozję - podała w poniedziałek rozgłośnia Szwedzkie Radio (SR).
27.09.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

Iran odrzuca oskarżenia Izraela o spowodowanie eksplozji na statku tego kraju

Iran stanowczo odrzuca oskarżenia Izraela o spowodowanie piątkowej eksplozji na przepływającym przez Zatokę Omańską statku należącym do firmy z tego kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh.
01.03.2021

Premier Izraela: Iran jest odpowiedzialny za eksplozję na statku izraelskiej firmy

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że to Iran jest odpowiedzialny za piątkową eksplozję na przepływającym przez Zatokę Omańską statku należącym do izraelskiej firmy.
01.03.2021

Izraelski minister obrony: za eksplozją statku w Zatoce Omańskiej stoi Iran

Według mojej wstępnej oceny to Iran jest odpowiedzialny za piątkową eksplozję na przepływającym przez Zatokę Omańską statku należącym do izraelskiej firmy - oświadczył w sobotę minister obrony Izraela Beni Ganc w publicznym radiu.
28.02.2021

Na Wiśle lodołamacze dotarły do Popłacina - rośnie poziom rzeki w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim przedostały się we wtorek przez zator lodowy i dopłynęły do Popłacina. W środę jednostki mają być w Płocku, gdzie obecnie rzeka opada, ale wciąż przekracza stany alarmu. Przybywa natomiast wody w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
23.02.2021

Aktualna sytuacja na Wiśle

Wzrasta poziom Wisły na terenie powiatu płockiego, od Wyszogrodu i Kępy Polskiej do Płocka. W samym Płocku poziom rzeki na razie opada. Poniżej, na Zbiorniku Włocławskim, pracuje 10 lodołamaczy. Jednostki kruszą zator, który jeszcze w poniedziałek, został naruszony i ruszył nieco wraz z nurtem.
23.02.2021

"Kreatywność wynikająca z depresji": Północna Izba Gospodarcza w obronie przedsiębiorców objętych restrykcjami po otwarciu się

- Przedsiębiorcy są największym płatnikiem brutto do budżetu, nie trzeba ich straszyć karami i doprowadzać do stanu, w którym zmuszeni są organizować zbiórki internetowe na przetrwanie. Sytuacja jest bardzo trudna i przedsiębiorcy potrzebują wsparcia – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. – Apeluję do Rządzących: porozumienie z przedsiębiorcami jest możliwe tylko drogą dialogu, kompromisu i jasnych zasad jak wyglądać będzie wsparcie i „powrót do normalności”.
12.01.2021

Możliwe nowe badanie wraku promu „Estonia” spoczywającego na dnie Bałtyku

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków wraz ze swoimi odpowiednikami w Estonii oraz Finlandii wystąpiła dzisiaj do rządu Szwecji o możliwość przeprowadzenia nowych badań wraku promu "Estonia". Jednostka w 1994 roku zatonęła na Bałtyku. Zginęły 852 osoby.
18.12.2020

Znamy prawdopodobną przyczynę powstawania wielkich dziur w lodzie na Antarktydzie

W środku zimy 2016 roku u wybrzeży Antarktydy wydarzyło się coś nietypowego. Na lodzie morskim na Morzu Weddella otworzyła się ziejąca dziura, która ostatecznie rozszerzyła się do prawie 13 000 mil kwadratowych. Była to największa przerwa lodowa obserwowana w tym regionie od dziesięcioleci. Następnej zimy uformowała się kolejna dziura, odsłaniając tym razem ogromne 20 000 mil kwadratowych wody oceanu. Naukowcy wreszcie odkryli prawdopodobną przyczynę tych anomalii.
16.11.2020

Sukces Marii Rudowicz nad Gardą w klasie Techno i Techno Wind Foil

Polskie windsurferki lubią srebrny kolor nad jeziorem Garda. Niedawno Maja Dziarnowska wywalczyła drugie miejsce w regatach, które miały być mistrzostwami świata w nowej „latającej” klasie IQFoil, a ze względu na pandemię nie mogły utrzymać statusu imprezy mistrzowskiej. Podobnie stało się w miniony weekend, gdzie w miejsce mistrzostw świata klasy Techno 293, odbyły się Torbole 293 International Windsurfing Event 2020, a w ślady doświadczonej koleżanki z Kadry Narodowej poszła młoda Maria Rudowicz, stając na drugim stopniu podium
03.11.2020

Dziura ozonowa jest już wielkości Antarktydy. Ścisłe przestrzeganie zakazu emisji chemikaliów może zahamować zmiany klimatyczne

Z badań przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wynika, że w ostatnich miesiącach dziura ozonowa nad Antarktydą zaczęła gwałtownie rosnąć, przez co jej powierzchnia przekroczyła średnią wartość rejestrowaną na przestrzeni ostatniej dekady. Jej dalsze powiększanie się będzie miało katastrofalny wpływ na środowisko naturalne, dlatego naukowcy apelują o wdrożenie działań, które zapobiegną jej przyrostowi.
15.10.2020

Będzie szczegółowa analiza w sprawie zatonięcia promu Estonia

Estoński Urząd ds. dochodzeń w kwestiach bezpieczeństwa oceni nowe informacje dotyczące zatonięcia w 1994 roku promu "Estonia" we współpracy ze swoimi odpowiednikami w Szwecji i Finlandii. Powodem analizy jest film, który ujawnił dziurę w kadłubie statku.
03.10.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Liderzy Volvo Gdynia Sailing Days utrzymali pozycje

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Polski w olimpijskiej klasie 470 przyniósł zmiany w czołówce. We wtorek prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymali co prawda Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia), ale druga załoga po poniedziałkowych wyścigach Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn) spadła na trzecie miejsce.
26.08.2020

Nielegalni poszukiwacze bursztynu na Mierzei

W ostatnim tygodniu w godzinach nocnych, funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z policjantami z posterunku w Sztutowie, podczas patrolu natrafili na nowe miejsce, w którym pozyskiwany był nielegalnie bursztyn. Przy okazji, poszukiwacze dewastują obszar leśny i stwarzają zagrożenie dla turystów i zwierząt.
12.08.2020

Naukowcy wkrótce ujawnią więcej informacji nt. niebieskiej dziury w oceanie

Posiadamy dużo informacji na temat przestrzeni kosmicznej i planet, niż na temat oceanów, które przecież konsekwentnie badamy. Morze daje pożywienie wielu żywym organizmom, a ta biosfera stała się nawet ważniejsza niż wcześniej myśleliśmy.
11.08.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Jacek Siwek o starcie w Rolex Sydney Hobart

2 dni, 6 godzin i 31 minut – tyle czasu potrzebował jacht Maserati na dotarcie z Sydney do Hobart, co dało 12 miejsce w klasyfikacji rzeczywistej wyścigu Rolex Sydney Hobart. Na pokładzie polsko-międzynarodowa załoga dowodzona przez skipperów Jacka Siwka i Jacka Piotrowskiego.
30.12.2019

Neumann: KO jest przeciwna fuzji Grupy Lotos z PKN Orlen

Przewodniczący pomorskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Sławomir Neumann zapowiedział w poniedziałek w Gdańsku, że Koalicja Obywatelska, jako opozycja w parlamencie, będzie starała się, aby nie doszło do finalizacji fuzji Grupy Lotos z PKN Orlen.
18.11.2019

Deutsche Bahn zabraknie kilku miliardów euro

Niemieckim kolejom zabraknie w 2019 roku kilku miliardów euro - alarmuje Federalny Trybunał Obrachunkowy (Bundesrechnungshof, BRH - odpowiednik polskiego NIK). Stawia to pod znakiem zapytania inwestycje, zakup wagonów i cyfryzację.
13.09.2019

Zakończyły się targi Nor-Shipping. O tym w tym roku rozmawiano w Oslo

Raz na dwa lata konferencja Nor-Shipping organizowana w stolicy Norwegii przyciąga ponad 35 tysięcy specjalistów reprezentujących wszystkie sektory branży morskiej – armatorów, stocznie, dostawców usług i produktów. W tym roku kluczową kwestią omawianą na Nor-Shipping była ochrona środowiska. Nie bez powodu.
10.06.2019

Prezydent i prezes NBP zainaugurowali Kongres 590 w Jasionce k. Rzeszowa

Prezydent Andrzej Duda i prezes NBP Adam Glapiński zainaugurowali w czwartek Kongres 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Duda wskazywał, że polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej; zdaniem Glapińskiego polska gospodarka "pędzi jak lokomotywa".
16.11.2018

Damen rozpoczyna prace nad systemem pogłębiania dla nowoczesnej jednostki

Damen rozpoczął konstrukcję innowacyjnego systemy pogłębiania dla pierwszej jednostki Marine Aggregate Dredger (MAD). Statek budowany w rumuńskim zakładzie Damen Shipyards Galati ma slużyć do wydobycia piasku i żwiru z dna morskiego na głębokościach do 55 metrów. Nowa pogłębiarka będzie w stanie znieść trudne warunki panujące na Morzu Północnym, na czym zależało przyszłemu jej armatorowi – Cemex UK Marine.
17.07.2018

Ropa drożeje - USA zajmują twardą postawę wobec Iranu, na nic gesty Saudyjczyków

Notowania ropy naftowej w USA coraz mocniej rosną. Władze USA zajmują twarde stanowisko wobec Iranu i chcą, aby odbiorcy irańskiej ropy wstrzymali import tego surowca. Na nic zdają się zapewnienia Arabii Saudyjskiej, że na rynki dotrze więcej ropy z OPEC - podają maklerzy.
27.06.2018

Co dalej z Westerplatte? Odpowiada prof. Małgorzata Omilanowska (WYWIAD)

Prof. Małgorzata Omilanowska: - Środowiska prawicowe ogarnął jakiś amok "rekonstruktorski". Czasem ma to tragikomiczny wymiar, jak odtworzenie zamachu na Jana Pawła II, które miało miejsce we wsi Ostrowo koło Ropczyc na Podkarpaciu - do obejrzenia w internecie. Warto się zastanowić, czy inicjatorom rekonstrukcji przedwojennych budynków na Westerplatte nie chodzi po prostu o to, żeby za 100 milionów złotych z państwowej kasy mieć scenografię do rekonstruowania zdarzeń.
26.04.2018

Szewczak: Spadek bezrobocia wyzwaniem dla rządu, bo zaczyna brakować rąk do pracy

Spadek bezrobocia świadczy o poprawiającej się sytuacji gospodarczej Polski, ale z drugiej strony jest wyzwaniem dla rządu, jakie podejmować działania, aby nie zabrakło rąk do pracy - uważa Janusz Szewczak (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.
25.04.2018

Orban: Widzę dużo możliwości w Inicjatywie Trójmorza

Procedura wszczęta przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje Węgrom stanąć przy boku Polski - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że nie można łączyć kwestii budżetu UE z kwestią praworządności.
04.01.2018

„FT”: Wielka Brytania napotyka na granice swej potęgi militarnej

Wielka Brytania jest coraz mniej zdolna do realizowania swych ambicji jako „globalny gracz militarny” – pisze w środę w artykule redakcyjnym „Financial Times” i twierdzi, że brytyjscy ministrowie nie dostrzegają tej "niewygodnej prawdy”.
14.12.2017

Brytyjczycy znaleźli „złoty statek”. Kryje skarb wart miliony dolarów (wideo)

To dopiero cenne odkrycie. Brytyjscy poszukiwacze skarbów u wybrzeży Islandii natrafili na wrak frachtowca SS Minden. Ich zdaniem, w ładowniach kryje on „nazistowskie złoto”. Jego wartość szacowana jest na 130 milionów dolarów – poinformował brytyjski „The Sun”.
07.08.2017

Zorganizowany chaos, czyli o skutkach nowych aliansów żeglugowych

Nowe rozkłady rejsów aliansów kontenerowych Ocean i The Alliance spowodowały dużo zakłóceń na szlaku Azja-Europa. Czego efektem są korki w portach.
30.04.2017

Mechanizmy pochylni Kanału Elbląskiego czeka naprawa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozstrzygnął przetarg na naprawę mechanizmów pochylni Kanału Elbląskiego. Wady i usterki, które uwidoczniły się od czasu rewitalizacji tej drogi wodnej w 2015 r., mają być usunięte przed sezonem żeglugowym.
27.02.2017

Postępuje prywatyzacja rosyjskiego giganta żeglugowego

Prywatyzacja 25 proc. Udziałów w największym armatorze rosyjsim Sovcomflot może być podzielona na obecne i nowe akcje – wynika z informacji agencji Reuters.
03.10.2016

Protest Służby Celnej przeciwko reorganizacji administracji skarbowej

Służba Celna w całym kraju protestuje przeciwko planom zmian w administracji skarbowej i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej – podał związek zawodowy Celnicy PL. Wszystkie obiekty Służby Celnej są oflagowane; w Wielkopolsce i w Opolu odbyły się pikiety.
02.06.2016

Byli na samym dnie, dziś ich pracownicy zarabiają nawet po 6 tys. zł

- Mam poczucie satysfakcji, że uczestniczyłem w transformacji ustrojowej i że nasza spółka jest dobrym przykładem tej zmiany– powiedział Jerzy Pękalski, prezes zarządu firmy HACO w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
28.10.2015

Akcja wydobycia „Kuguara” w poniedziałek

Holownik "Kuguar" z dna kanału portowego w Świnoujściu ma w poniedziałek wyciągnąć dźwig Maja. W niedzielę pod wodę zeszli nurkowie. Ich zadaniem było owinięcie leżącego na dnie wraku linami.
08.03.2015

Kuguar poczeka do marca

Świnoujście. Wrak holownika „Kuguar” nadal spoczywa nad dnie świnoujskiego kanału. Dźwig, który ma wyciągnąć jednostkę, ma się pojawić w Świnoujściu na początku marca. Tymczasem są rozbieżności jeżeli chodzi o to, w jaki sposób doszło do kolizji.
25.02.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

Uszkodzony Polonus na brzegu, załoga już w Polsce. Koniec wyprawy Shackleton 2014

Polski jacht Polonus utknął na mieliźnie w pobliżu Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Arctowskiego. Ośmioosobowej załodze nic się nie stało. Wszyscy dotarli już do Polski.
19.01.2015

Problem z jachtem Polonus na stacji arktycznej

Nie wiadomo co dalej z jachtem Polonus, który wpłynął na mieliznę niedaleko Polskiej Stacji Arktycznej imienia Henryka Arctowskiego. Jacht jest uszkodzony.
16.01.2015

Chwile grozy w porcie Helsingborg

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w niedzielę, 21 września w porcie Helsingborg. Z pirsem zderzył się należący do HH-Ferries statek Mercandia IV.
23.09.2014

Pierwsza nowa Warszawianka we flocie Rosji. Trafi na Morze Czarne

Do służby we Flocie Czarnomorskiej wszedł konwencjonalny okręt podwodny Noworosyjsk - informuje rosyjskie wojsko. Jest to deklaracja nieco na wyrost, bowiem jednostkę dopiero co zwodowano w Sankt Petersburgu i musi ona jeszcze przejść wielomiesięczne próby we Flocie Północnej. Jest to niezależnie od tego pierwszy nowy okręt podwodny, który trafi na Morze Czarne od rozpadu ZSRR.
18.09.2014

MSP: brak dalszej możliwości pomocy właścicielowi Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu nie ma możliwości dalszego angażowania się w pomoc dla Stoczni Gdańsk - powiedział w piątek minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Według ARP stocznia jest całkowicie niewydolna.
28.09.2013

Prezydent Szczecina ma rozmawiać o stoczniowym majątku

Jedenastoma głosami "za", przy ośmiu "przeciw" i jednym wstrzymującym się radni zobowiązali prezydenta Szczecina do rozmów w sprawie przejęcia przez samorząd majątku po byłej stoczni szczecińskiej.
18.06.2013

Kontenerowiec CMA CMG BUTTERFLY w DCT

Głębokowodny terminal kontenerowy DCT od środy przeładowuje kontenery ze statku BUTTERFLY należącego do armatora CMA CMG.
05.04.2013

Polska Marynarka Wojenna tonie. Natychmiast potrzeba 10 mld zł

– Ze względu na bezpieczeństwo i prestiż Polska nie może pozwolić sobie na zmniejszenie Marynarki Wojennej – twierdzi były wiceminister obrony narodowej Jacek Kotas. Uważa on, że ta część armii jest dziś na równi pochyłej i wkrótce może przestać po prostu istnieć. – Nie słyszałem o państwie, które miałoby dostęp do morza, a nie miałoby Marynarki Wojennej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria.(Wideo)
13.11.2012

Współpraca polsko-chińska - na progu wielkiej szansy

Według danych agencji Xinhua 2011r. Chiny wydały na konsumpcję więcej niż USA. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ożywionych kontaktów dyplomatycznych (kierunki dalszej współpracy z Chinami były przedmiotem rozmów i ustaleń Komisji Mieszanej RP – ChRL planowanej na koniec maja 2012 roku). Chińczycy cenią sobie stabilność naszej gospodarki i korzystne położenie geopolityczne. Nasz kraj odwiedza rosnąca liczba chińskich misji gospodarczych, z drugiej strony rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej wysyłają swoich przedstawicieli do
11.06.2012

Korzyści globalnego ocieplenia

Opływając najbardziej wysunięty na północ kawałek Rosji kapitan Władimir V. Bozanow widział morsy, wieloryby i kilka gór lodowych. Za to ani razu, podczas holowania barki przez 2300 mil po Morzu Arktycznym, nie napotkał na trasie żadnych wielkich brył lodu, które mogłyby zablokować mu przejazd. Jak twierdzi, dziesięć lat temu odcinek wolny od lodu nawet w środku lata był w tym miejscu czymś niezwykłym.
22.11.2011

Konkurencyjność polskich portów kontenerowych

Polscy konsumenci mogliby oszczędzić sporo pieniędzy, a polski rząd zarobić miliony złotych z dodatkowych opłat celnych za import, gdyby ogrom ładunków z Dalekiego Wschodu skierowany został do portów polskich, a nie jak dotychczas do portów niemieckich czy krajów Beneluxu, twierdzi Boris Wenzel, Dyrektor Zarządzający terminala głębokowodnego DCT Gdańsk.
26.10.2011

Port w Ustce doczeka się remontu

Jeszcze w tym roku rozpocznie się odbudowa mocno zniszczonych nabrzeży po wschodniej stronie. Tym samym po ponad stu latach port w Ustce będzie odnowiony.
15.02.2011

Niechciany podatek

Porty są jak kobiety - kokietują armatorów i przewoźników lądowych niskimi cenami przeładunków. Kuszą pod warunkiem, że pozwala im na to prawo. W większości krajów unijnych rządy dają im taką szansę, bo wiedzą jakie znaczenie ma handel dla gospodarki.
15.02.2011

Szczecin. Rząd głuchy na argumenty portów

Spotkanie reprezentantów spółek portowych z przedstawicielami rządu nie napawa optymizmem. Urzędnicy bardziej pilnują wpływów do budżetu, nawet jeśli stanie się to kosztem dziesiątek firm.
12.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.