• <

Wynik wyszukiwania - "danuta" - Wiadomości

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

Zebranie założycielskie stowarzyszenia "Strefa Przybrzeżna". To inicjatywa na rzecz inwestycji w regionie i na Bałtyku

W piątek, 1 grudnia 2023 roku, odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia „Strefa Przybrzeżna”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 6 jednostek samorządu terytorialnego tj. Miasta Ustka, Miasta Łeba oraz Gmin Wicko, Główczyce, Smołdzino i Ustka.
04.12.2023

Henning-Kloska: atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca

Atom powinien być stabilizatorem polskiego systemu energetycznego, obok wiatru i słońca - powiedziała Paulina Henning-Kloska (Trzecia Droga - Polska 2050). Zapowiedziała, że po przejęciu ministerstwa klimatu i środowiska, przeprowadzone zostaną audyty projektów jądrowych.
05.11.2023

Minister Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Symulator ma działać w ramach planowanego Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.
31.05.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski.
30.04.2023

Panie na mostku kapitańskim

Minął Dzień Kobiet i znowu zrobiło się cicho o rosnącej roli pań w gospodarce morskiej. Właśnie w marcu szwedzka firma żeglugowa Furetank Rederi AB poinformowała, że Therese Boman zrobiła kolejny krok w swojej karierze. Pierwsza pani kapitan przejęła w Furetank dowodzenie zbiorikowcem Fure Vinga. To chemikaliowiec (18 tys. dwt, ponad 12,7 tys. GT) o długości 150 m i szerokości 23 m.
17.04.2023

Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich za nami. W Gdańsku Górkach Zachodnich rywalizowało ponad 150 zawodników i zawodniczek. Medale rozdano w klasach ILCA 6, ILCA 7 i 470. W windsurfingowej klasie iQFoil nie udało się rozegrać żadnego wyścigu z uwagi na zbyt słaby wiatr.
25.09.2022

Czy przekop Mierzei przyciągnie turystów z zagranicy do Elbląga?

Hotelarze i restauratorzy z Elbląga liczą, że otwarcie nowej drogi wodnej z Bałtyku przez Zalew Wiślany do ich miasta spowoduje napływ zagranicznych turystów. Mieszkańcy chcą, by Elbląg odżył i przestał być "sypialnią Gdańska".
17.09.2022

Marszałek Senatu: jeżeli Pomorze Zachodnie chce być liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, musimy się za to brać jak najszybciej

Jeżeli Pomorze Zachodnie chce być liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, energetyki offshore, musimy się za to brać jak najszybciej. To nam jest potrzebne jako krajowi, regionowi, przede wszystkim nam jako obywatelkom i obywatelom – mówił w piątek w Koszalinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
16.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

„Transport. Tendencje zmian” – kompendium wiedzy o branży TSL w Porcie Gdynia

Książka „Transport” pod redakcją naukową Krystyny Wojewódzkiej-Król i Elżbiety Załogi to jedna z najważniejszych książek dla polskiej branży TSL, z której wiedzę czerpały zastępy obecnych kadr całego sektora. 25 maja w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyło się spotkanie promocyjne z okazji premiery siódmego już wydania publikacji.
26.05.2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?
18.05.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

Chór Akademii Morskiej zaśpiewa obok gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został zaproszony do jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce. Artystów zobaczymy już w niedzielę 20 marca, w Łodzi, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert „Razem z Ukrainą”. Cel to zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Transmisję koncertu będzie można oglądać na antenie TVN oraz w Playerze.
16.03.2022

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

Operator promowy Stena Line chce zwiększyć liczbę kobiet zatrudnionych w branży morskiej

Stena Line, szwedzki operator promowy od 25 lat obecny również w Polsce, zwiększył liczbę zatrudnionych kobiet na stanowiskach kierowniczych aż o 42% w ciągu zaledwie 5 Lat. Nowy ambitny cel to zapewnienie, aby do końca przyszłego roku kobiety stanowiły 30% wszystkich liderów w firmie.
08.03.2021

Konfederacja do rządu: jesteście mordercami gospodarki

Jesteście mordercami, jesteście mordercami gospodarki - podkreślił zwracając się do rządu poseł Konfederacji Konrad Berkowicz. Według posła Michała Urbaniaka, działania PiS są "antynarodowe i antywolnościowe". Dajcie nam żyć i pracować - apelowały restauratorki z Krakowa.
20.01.2021

Osobisty Poczet Ludzi Morza

„Osobisty Poczet Ludzi Morza” – audiobook autorstwa Miry Urbaniak, dziennikarki, żeglarki, edukatora morskiego. To Jej subiektywny wybór nieżyjących bohaterów Polski morskiej od czasów zaślubin Polski z morzem do współczesności. Stanowi ostatnią część projektu „I póki kropla jest w Bałtyku” realizowanego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Projekt ma na celu popularyzację historii, tradycji i kultury morza oraz niezmiennych na morzu wartości: dobrego rzemiosła, współpracy i solidarności.
19.01.2021

Unia potrzebuje Chin, umowa inwestycyjna szansą dla obu stron

Umowa UE-Chiny jest gospodarczą szansą dla obu stron. To również szansa na dalszy rozwój chińskiej gospodarki w oparciu o globalne zasady rynkowe - powiedziała PAP europosłanka, prof. Danuta Huebner (PO). Jej zdaniem Pekin podjął w niej ważne zobowiązana dot. respektowania prawa pracy.
15.01.2021

„Znaczy kapitan” już po angielsku

Książka „Znaczy kapitan” przetłumaczona została na język angielski przez córkę Karola Borchardta - Danutę Borchardt-Stachiewicz. Książka, której angielski tytuł brzmi „I Mean, Said the Sea Captain” dostępna jest w sprzedaży prowadzonej na Amazon USA i Amazon UK.
30.11.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Dynamiczny rozwój trójmiejskiego rynku magazynowego

Trójmiasto to obecnie siódmy rynek magazynowy w Polsce o bardzo dużym potencjale do rozwoju, który charakteryzuje przede wszystkim duży rynek konsumencki o stosunkowo zamożnej ludności i niskim bezrobociu. Region przechodzi transformację z lokalnego rynku logistycznego do ważnej lokalizacji w kraju, dzięki rosnącemu znaczeniu portów morskich i coraz lepszej infrastrukturze drogowej. Na zakończenie czerwca 2020 aktywność najemców wyniosła 177 000 mkw. i był to wzrost o 266% w porównaniu do wyniku uzyskanego w I poł. 2019 r.
15.10.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020

Kapitan statku, który przepłynął pod kładką w Gdańsku, uniewinniony

Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił dzisiaj Marka W., kapitana statku wycieczkowego, który w lipcu 2017 r. na Motławie przepłynął tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem zwodzonej kładki. Wyrok nie jest prawomocny.
07.10.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Puchar Polski Jachtów Kabinowych powrócił do Mrągowa

Z powodu pandemii nie udało się mrągowskim organizatorom otworzyć cyklu PPJK w maju, ale ostatecznie najlepsza ubiegłoroczna eliminacja PPJK wg magazynu „Żagle” wróciła do Mrągowa. Na start przybyło tym razem 18 jachtów z całej Polski, rywalizujących w 4 klasyfikacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, T3, Open jednokadłubowe, dwóch klasach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: jachtów otwartopokładowych i kabinowych.
21.08.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Parlament Europejski w Brukseli w środowym głosowaniu poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.
29.01.2020

Ruszył proces operatora zwodzonej kładki dla pieszych nad Motławą

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się w piątek proces operatora zwodzonej kładki dla pieszych nad gdańską rzeką Motława. W lipcu 2017 r. tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem kładki przepłynął statek wycieczkowy.
22.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

PE przyjął rezolucję w sprawie brexitu, sygnalizuje zgodę UE na jego opóźnienie

Parlament Europejski przegłosował w środę kolejną rezolucję w sprawie brexitu, sygnalizując, że UE zgodzi się na jego odroczenie, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód.
18.09.2019

InvestGDA: Aktywizacja kolejnych terenów inwestycyjnych na zapleczu gdańskiego portu (foto, wideo)

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowo-produkcyjne zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnienie dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z uwagi na dostępność takich terenów w Gdańsku, wielu poważnych rynkowych graczy zdecydowało się już na współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego(InvestGDA).
02.09.2019

Westerplatte: Historyczny budynek elektrowni pierwszym obiektem nowego muzeum

Muzeum II Wojny Światowej informuje, że 30 lipca Danuta Sikora, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni, oficjalnie przekazała dyrektorowi muzeum Karolowi Nawrockiemu klucze do historycznego budynku Elektrowni na Westerplatte.
01.08.2019

Kapitan statku przed sądem w Gdańsku: Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze

Starałem się zrobić wszystko tak, żeby było dobrze - wyjaśniał w czwartek przed Sądem Rejonowym w Gdańsku oskarżony Marek W., kierownik statku wycieczkowego, który w lipcu 2017 r. na Motławie przepłynął tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem zwodzonej kładki.
13.06.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
30.04.2019

Statek „Danuta” wpłynął wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę. Dwie osoby oskarżone (wideo)

Kierujący statkiem oraz operator kładki odpowiedzą za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym. To wyniki śledztwa, jakie Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście przeprowadziła po tym, jak dwa lata temu rozpędzony statek „Danuta” z pasażerami na pokładzie wpłynął wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Obaj mężczyźni nie przyznają się do winy, złożyli wyjaśnienia.
19.03.2019

85 lat gdyńskiego „okna na świat”

Dokładnie 85 lat temu w Gdyni powstało okno na świat, które zmieniło losy wielu polskich rodzin. 8 grudnia to kolejna rocznica uruchomienia Dworca Morskiego – miejsca, z którego wypływały legendarne transatlantyki. W klimat emigranckich historii wprowadzili Danuta Stenka i Robert Więckiewicz, którzy wzięli udział w wyjątkowym binauralnym słuchowisku.
10.12.2018

RDOŚ w Olsztynie: W postępowaniu dotyczącym przekopu Mierzei napłynęły dwie opinie z RDOŚ w Gdańsku

W postępowaniu w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymała dwie opinie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. W pierwszej opinii wskazano na braki w dokumentacji, druga wydana była już z uwzględnieniem dodatkowych informacji.
13.11.2018

Mołdawia podpisała z Rumunią umowę na dostawy gazu

Mołdawia podpisała w czwartek z Rumunią w Kiszyniowie umowę o wartości 92 mln euro na dostawę przez ten kraj gazu, aby zmniejszyć swe uzależnienie od rosyjskiego surowca.
06.09.2018

Dwie osoby z zarzutami po groźnym incydencie na Motławie

Jak poinformowało Radio Gdańsk, są zarzuty w głośnej sprawie statku wycieczkowego, który przepłynął pod zamykającą się kładką na Motławie w Gdańsku. Dwie podejrzane osoby usłyszały zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym, zagrażającej życiu lub zdrowiu osób przebywających na pokładzie wycieczkowej jednostki i mieniu dużych rozmiarów. Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy, grozi im 8 lat więzienia.
31.08.2018

PE: projekt dotyczący przewoźników drogowych - do komisji transportu

Parlament Europejski w środę skierował ponowie do komisji transportu projekt przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Najwięcej kontrowersji wzbudza jego element, który zakłada objęcie przewoźników drogowych dyrektywą o pracownikach delegowanych.
05.07.2018

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowe zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnianie logistyczne dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z u
19.06.2018

InvestGDA - tereny inwestycyjne z gdańskim potencjałem [FOTO, WIDEO]

Nowoczesne, wysokiej jakości hale magazynowe zlokalizowane w mieście w bezpośrednim sąsiedztwie portu, lotniska z dostępem do dróg krajowych i międzynarodowych stanowią ogromne udogodnianie logistyczne dla firm. Ułatwiają dystrybucję, przyspieszają dostawy i umożliwiają rozwój. Z uwagi na dostępność takich terenów w Gdańsku, wielu poważnych rynkowych graczy zdecydowało się już na współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
19.06.2018

Schetyna o pomyłce europosłów w głosowaniu ws. delegowania pracowników: Tutaj problemu nie ma

Tutaj problemu nie ma, to głosowanie zostało poprawione - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do pomyłki europosłów w głosowaniu ws. delegowania pracowników. Jak jednak ocenił, "sprawa (przepisów o delegowaniu) i tak jest przegrana".
31.05.2018

Europosłowie PO: pomyłka w głosowaniach nad dyrektywą to wynik bałaganu

PE zatwierdził we wtorek w Strasburgu niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw UE. Część polskich europosłów opozycji zagłosowała za, jednak – jak tłumaczą europarlamentarzyści PO – zrobili to przez pomyłkę, bo głosowanie było prowadzone w chaotyczny sposób. Część złożyła korekty do głosowania.
29.05.2018

Orlen Asfalt: Nowym prezesem Marek Pietrzak; postępowanie na członka zarządu

Marek Pietrzak, prawnik, szef rady nadzorczej Polskiego Radia RDC - Radio dla Ciebie i członek rady nadzorczej KGHM Polska Miedź, został nowym prezesem Orlen Asfalt. Spółka ta szuka obecnie kandydata na członka zarządu, którego skład jest teraz dwuosobowy.
15.05.2018

Komisja zatrudnienia PE zatwierdziła porozumienie ws. delegowanych

UE robi kolejny krok w kierunku uszczelnienia przepisów dotyczących delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany zostały w środę zatwierdzone przez komisję zatrudnienia europarlamentu.
25.04.2018

W Orlen Asfalt postępowanie dot. wyboru prezesa

Rada nadzorcza Orlen Asfalt z grupy PKN Orlen zdecydowała o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa spółki. Nabór zgłoszeń potrwa do 25 kwietnia. To drugie w ostatnim czasie postępowanie na wybór szefa Orlen Asfalt.
19.04.2018

Konferencja ECO-ON Technologie Ekoefektywne w energetyce i budownictwie

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu zapraszają na Konferencję ECO-ON Technologie Ekoefektywne w energetyce i budownictwie. Wydarzenie, które odbędzie się za tydzień w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, będzie poświęcone tematyce prac B + R w dziedzinie Inteligentnej Specjalizacji Pomorza 3 - technologiom ekoefektywnym w produkcji, przesyle, budownictwie, dystrybucji i zużyciu energii oraz paliw. Początek o godzinie 9:00.
18.04.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW. Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.
22.03.2018

Pomorski Sejmik apeluje o niekonsolidowanie rynku paliw płynnych

Sejmik woj. pomorskiego apeluje o wstrzymanie prac zmierzających do konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce. Przejęcie kontroli nad Lotosem przez Orlen będzie miało poważne negatywne znaczenie dla gospodarki Pomorza – argumentuje PO. Zdaniem PiS to polityczna hucpa i histeria.
21.03.2018

Kraje UE i PE porozumiały się w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych

Państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się we wtorek w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Ograniczenie okresu delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością wystąpienia o dodatkowe 6 miesięcy w określonych przypadkach.
20.03.2018

Ostatnia kapitan w polskiej flocie handlowej przeszła na emeryturę

Jak podało Radio Szczecin, kapitan Danuta Barcikowska właśnie przeszła na emeryturę. Na morzu spędziła 37 lat, w tym 15 na mostku. Całe życie zawodowe była związana z Polską Żeglugą Morską. Była ostatnią kobietą w polskiej flocie handlowej.
31.01.2018

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

System obrony przeciwminowej „Głuptak” wyróżniony przez MON

Zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, który opracował „System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kr. Głuptak”, zdobył wyróżnienie „za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z
28.11.2017

O mały włos „Danuta” nie została zmiażdżona przez kładkę. Prokuratura szuka pasażerów (wideo)

Pod koniec lipca kapitan statku "Danuta" wpłynął wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę. Śledczy badają sprawę pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającym życiu lub zdrowiu pasażerów. Szukają osób, które brały udział w pechowym rejsie. O sprawie czytamy na stronie Radia Gdańsk.
23.11.2017

Posłowie PE podzieleni co do szans korzystnych rozwiązań ws. delegowania

Europoseł PE Kosma Złotowski (PiS) uważa, że w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych Polska musi dalej szukać sojuszników. Danuta Jazłowiecka (PO) jest zdania, że szanse na wypracowanie rozwiązań korzystnych dla Polski są mało prawdopodobne.
25.10.2017

PO: To ostatni moment, by rząd zadbał o dobre rozwiązania ws. pracowników delegowanych w UE

To ostatni moment, by rząd zadbał o dobre dla naszego kraju rozwiązania w dyrektywie UE dot. pracowników delegowanych - przekonywali w czwartek w Sejmie politycy PO: Jarosław Duda i Danuta Jazłowiecka. Zarzucili rządzącym, że nie podjęli do tej pory odpowiednich rozmów w tej sprawie.
19.10.2017

Komisja PE przegłosowała stanowisko ws. pracowników delegowanych

Komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przegłosowała w poniedziałek poprawki do nowelizacji unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Propozycja dyrektywy jest niekorzystna z punktu widzenia interesów gospodarczych Polski.
16.10.2017

Projekt rozporządzenia dot. matur w szkołach branżowych - do konsultacji

MEN skierowało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia ws. przeprowadzenia egzaminu maturalnego w szkołach branżowych. Zawiera on szczegółowe regulacje dot. zwolnienia absolwentów szkół branżowych II stopnia z obowiązkowego egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego.
25.09.2017

Rozpędzona Danuta pod lupą prokuratury

Będzie śledztwo w sprawie zdarzenia na Motławie w Gdańsku. Pod koniec lipca kapitan statku Danuta wpłynął wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę. Teraz śledczy zbadają sprawę pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającym życiu lub zdrowiu pasażerów.
09.08.2017

Statek „Danuta” wpływa wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę (wideo)

O włos od tragedii. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło pod koniec lipca na Motławie w Gdańsku. Mimo że kładka na Ołowiankę była już do połowy opuszczona i świeciło się czerwone światło, kapitan statku Żeglugi Gdańskiej „Danuta” podjął decyzję o przepłynięciu pod nią. Nikomu nic się nie stało, jednak do zderzenia brakowało zaledwie sekund.
04.08.2017

Kolizja na Baltic Sail

Na paradzie Baltic Sail jak zwykle było tłoczno. Niestety dla wycieczkowca Danuta zbyt tłoczno.
02.07.2017

Przewoźnicy pełni obaw co do propozycji KE ws. pakietu mobilności

Eksperci, przewoźnicy i eurodeputowani skrytykowali w środę w Brukseli przedstawiony w maju przez Komisję Europejską pakiet dotyczący międzynarodowego transportu drogowego. Obawy budzą zwłaszcza zapisy o delegowaniu pracowników w sektorze transportowym.
07.06.2017

26. rocznica powstania Straży Granicznej i 65-lecie Orkiestry MOSG (wideo)

Uroczysty apel u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte 2 czerwca był głównym punktem obchodów w Morskim Oddziale Straży Granicznej 26. rocznicy powstania Straży Granicznej, połączonych z 65-leciem Orkiestry MOSG. Kmdr SG dr Piotr Patla komendant MOSG wręczył funkcjonariuszom akty mianowań na kolejne stopnie i uhonorował za wzorową służbę.
05.06.2017

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. transportu drogowego; polscy eurodeputowani krytyczni

Swoboda świadczenia usług transportowych w UE nie usprawiedliwia naruszania praw pracowników - wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Polscy eurodeputowani uważają, że nowe przepisy uderzą w firmy z Europy Środkowej i Wschodniej.
18.05.2017

Statki wycieczkowe Żeglugi Gdańskiej wcześnie rozpoczęły sezon

„Elżbieta” i „Danuta” jako pierwsze po zimowej przerwie przecierają turystyczny szlak na Motławie. Statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej pojawiły się w tym roku na trasie wycieczkowej z centrum Gdańska na Westerplatte wyjątkowo wcześnie.
18.03.2017

Zarząd spełnia postulat związków zawodowych działających w ZMPG S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podpisał dnia 1 marca 2017 roku Protokół Dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Oznacza to, że obecny Zarząd spełnił postulat, o który starały się od lat obydwa związki zawodowe działające w ZMPG S.A. – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej.
09.03.2017

Komendanci MOSG i NoOSG spotkali się z prezydentami Policji Federalnej

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Piotr Stocki i Komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG ppłk SG Jacek Szcząchor spotkali się w dniach 24-25 października 2016 r. z prezydentami Dyrekcji Policji Federalnej w Berlinie, Pirnie i Bad Bramsted.
26.10.2016

Ważą się losy CETA. Fiasko może oznaczać koniec polityki handlowej UE

Ważą się losy umowy o wolnym handlu między UE i Kanadą (CETA). W niektórych krajach Unii, np. w Niemczech czy Austrii, narasta sprzeciw wobec tego porozumienia. Zdaniem ekspertów fiasko umowy może pogrzebać w przyszłości politykę handlową Unii Europejskiej.
17.09.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Posiedzenie Komisji ds. Zanieczyszczenia Wód Związkami Azotu Pochodzenia Rolniczego

14 kwietnia 2016 r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Zanieczyszczenia Wód Związkami Azotu Pochodzenia Rolniczego przy Radzie Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Warty.
19.04.2016

Znamy zwycięzców konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2015 zostało małżeństwo z Finlandii: Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä – informuje organizacja ekologiczna WWF, organizator konkursu dla rolników stosujących praktyki przyjazne Bałtykowi.
05.11.2015

Danuta Hübner na Kondorze

W czwartek (1.10) Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner odwiedziła w Gdyni okręt podwodny ORP „Kondor”. Matka chrzestna spotkała się z załogą oraz zapoznała się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez jednostkę.
01.10.2015

Żeglarze podsumowali sezon

Tradycyjnie w „Jachtowej”, w sobotę 21 bm., spotkali się licznie zachodniopomorscy żeglarze i ich goście, by podsumować bogaty sezon 2014 roku. Właśnie podsumowaniem sezonu 2014 Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski zainaugurował równocześnie tegoroczny jubileusz 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzy Zachodnim, z wieloma ważkimi dokonaniami, dzięki czemu nasz Okręg jest jednym z najlepszych na żeglarskiej mapie Polski.
24.02.2015

Liberadzki: Państwo wycofało się z obowiązku prowadzenia gospodarki rzekami

Obserwujemy od lat niską świadomość dotyczącą znaczenia dróg wodnych i żeglugi śródlądowej w Polsce – powiedział portalowi RynekInfrastruktury.pl Bogusław Liberadzki, europoseł SLD, były minister transportu i gospodarki morskiej.
22.12.2014

Jazłowiecka: Należy nadać priorytet żegludze śródlądowej

– Żeglowność Odry jest ważnym problemem. Ale brakuje konkretnych działań. Nadszedł czas, by nadać mu odpowiedni priorytet i zamiast rywalizacji o wpływy warto się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby powołanie instytucji koordynującej działania – mówi w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Danuta Jazłowiecka, europosłanka PO z okręgu dolnośląsko-opolskiego.
16.12.2014

Duży najemca w Pomorskim Centrum Logistycznym

Goodman wynajął NRF Poland (NRF), europejskiemu producentowi chłodnic i podzespołów do klimatyzacji, 3 050 mkw. powierzchni magazynowej w Pomorskim Centrum Logistycznym położonym w bezpośrednim sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk.
06.03.2014

Złote Medale Za Długoletnią Służbę

Dwanaście złotych Medali Za Długoletnią Służbę otrzymali pracownicy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w trakcie uroczystości, która odbyła się 3 czerwca 2013r. w sali koncertowo-widowiskowej Zarządu Portu.
06.06.2013

Kapitan na statku jak urzędnik

Kapitan na statku - to już nie wilk morski z fajką - stojący na mostku i pilnujący obranego kursu - teraz to po prostu urzędnik. Tak o swoim zawodzie mówili dziś w Szczecinie dowódcy statków. Podczas zjazdu wybrali także nowego przewodniczącego Związku Zawodowego Kapitanów i Oficerów - został nim Marek Stachyra z Polskiej Żeglugi Morskiej.
19.10.2012

Uroczyste wręczenie nagród konkursu

W dniu 21 września 2012 (piątek) roku podczas rejsu statkiem pasażerskim Danuta odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla młodych autorów wyróżnionych prac w plastycznym konkursie „Kultura bezpieczeństwa na wodzie – od obrazka po esej”.
28.09.2012

W Brukseli o przyszłości unijnej strategii dla regionu Morza Bałtyckiego

Marszałek Mieczysław Struk uczestniczył w konferencji wysokiego szczebla „Przyszłość Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego – innowacje i transfer wiedzy”, która odbyła się 30 listopada br. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli.
02.12.2011

Niechciane turbiny

Kołobrzeg. Budowa elektrowni wiatrowych budzi wiele emocji. Z jednej strony ludzie popierają tego rodzaju inwestycje, z drugiej zaś bronią się przed tym, by powstawały w zasięgu ich wzroku.
17.10.2011

Działalność agencji celnych rozszerzona o przedstawicielstwo podatkowe

Ustawa wymaga akceptacji Senatu, ale już w tej chwili bazując na projekcie senackiej uchwały można wnioskować, iż omawiane przepisy wejdą w życie w zaproponowanym brzmieniu i w założonym terminie tj. 1 kwietnia br.
08.03.2011

Marynarze PLO dostaną akcje

Pracownicy Polskich Linii Oceanicznych dostaną akcje pracownicze. Mimo iż firma ma siedzibę w Gdyni, wielu marynarzy ze Szczecina jest uprawnionych do odbioru akcji.
31.01.2011

DCT Gdańsk wyróżniony w konkursie „Pomorski Pracodawca 2010”

W dniu 11 stycznia 2011 roku terminal DCT Gdańsk otrzymał szczególne wyróżnienie w konkursie na najlepszego pomorskiego pracodawcę roku 2010.
18.01.2011

Relacja z Uroczystej gali z okazji 60-lecia PŻM

W cyklu uroczystości związanych z obchodami 60-lecia PŻM, które rozpoczęła msza św. w szczecińskiej katedrze oraz wystawa fotograficzna, 11 stycznia w hotelu Radisson BLU w Szczecinie odbyła się gala jubileuszowa.
13.01.2011

Wilson i Genesis na sześćdziesiątkę Polsteamu

Rockowo i bombowo było we wtorek podczas jubileuszowej uroczystości z okazji 60-lecia Polskiej Żeglugi Morskiej (handlowa nazwa - Polsteam). W sali Concerto hotelu Radisson Blu wystąpił... Ray Wilson, były wokalista brytyjskiej grupy rockowej Genesis.
12.01.2011

Szansa na powstanie hubu morskiego w Polsce

W ciągu kilku następnych lat na terenie 40 ha Portu Gdańskiego mogą zostać zbudowane magazyny o łącznej powierzchni do 500 tys. m kw. Takie są wstępne założenia australijskiego dewelopera Goodman.
18.12.2010

Potrójny chrzest w Stoczni Północnej

W sobotę, 6 listopada 2010 roku o godzinie 13.00 w Stoczni Północnej S.A. odbyła się uroczystość chrztu trzech dwustronnych, pasażersko – samochodowych promów fiordowych Korsfjord, Storfjord i Hjorundfjord.
06.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.