• <

Wynik wyszukiwania - "PIV" - Wiadomości

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Do Portu Gdańsk pierwszy raz wpłynął kontenerowiec MSC w ramach samodzielnego serwisu Swan

W gdańskim porcie pojawił się statek MSC Ivana (IMO 9398371). Jego "wizyta" odbywa się w ramach serwisu Swan, łączącego porty chińskie z europejskimi.
18.02.2024

Abordaż! Irlandzcy specjalsi zajęli statek wykorzystywany do transportu narkotyków

Do niecodziennej sytuacji doszło w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii. W związku ze zwalczaniem przemytu narkotyków drogą morską elitarna jednostka armii irlandzkiej dokonała abordażu na podejrzany statek towarowy, pływający pod banderą Panamy. Akcja zakończyła się sukcesem, a na MV Matthew odkryto znaczną ilość kokainy, która miała trafić na europejski rynek.
27.09.2023

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

Podpisano umowę na głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście podpisał dziś umowę na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Partnerami umowy są Belgijska firma Deme Concessions i katarski Qterminal.
10.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

"Jerusalem Post": rosyjskie wojska konsekwentnie zmniejszają liczbę okrętów rakietowych na Morzu Czarnym

W ostatnich miesiącach rosyjskie wojska zazwyczaj utrzymywały na wodach Morza Czarnego od trzech do pięciu fregat lub korwet wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr; zmieniło się to w listopadzie, gdy dyżury bojowe pełnił najczęściej tylko jeden okręt rakietowy, a niekiedy nie było ich tam wcale - zauważył izraelski dziennik "Jerusalem Post".
15.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Maksymalnie wysokie ryzyko rosyjskich ostrzałów z morza

Ryzyko rosyjskich ataków rakietowych z morza jest maksymalnie wysokie - ostrzega w niedzielę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych.
31.07.2022

Offshore - binarny morski system instalacyjny zgodny z Jones Act

Bleutec Industries z siedzibą w Houston zaprezentował to, co opisuje jako transformacyjne rozwiązanie w zakresie transportu i instalacji morskich farm wiatrowych, które również integruje zdolności do wykonywania rozruchu, operacji i konserwacji oraz działań likwidacyjnych.
17.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Na Morzu Czarnym dyżurują rosyjskie okręty przenoszące 20 rakiet Kalibr

Na Morzu Czarnym przy Ukrainie znajdują się rosyjskie jednostki dysponujące w sumie 20 pociskami typu Kalibr – powiadomiło ukraińskie wojsko. Jak podano, ze względu na sztormową pogodę, Rosjanie zmniejszyli ilość okrętów w akwenie.
09.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Ukraina. Szef biura prezydenta: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie.
30.06.2022

Ukraińska armia poinformowała o uderzeniu na wojska rosyjskie na Wyspie Węży

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty".
21.06.2022

Ukraińska armia: rosyjskie okręty na Morzu Czarnym dysponują już 40 pociskami manewrującymi

Kolejny rosyjski okręt podwodny przenoszący pociski manewrujące wyszedł w Morze Czarne, w związku z czym na jego wodach znajduje się obecnie 40 rakiet manewrujących – poinformowało w piątek Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.
10.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Bestaven oficjalnym zwycięzcą Vendee Globe

Yannick Bestaven ("Maitre Coq IV") został zwycięzcą wokółziemskich regat samotników Vendee Globe. Francuski żeglarz nie dotarł pierwszy do mety w Les Sables d'Ollone, ale wygraną zapewniła mu bonifikata czasowa za udział w akcji ratunkowej.
28.01.2021

Vendee Globe - pięciu żeglarzy z szansą na zwycięstwo, finisz w środę

Na dzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe szansę na zwycięstwo ma aż pięciu żeglarzy. Nigdy wcześniej wyścig nie był tak zacięty. Pierwszy zawodnik jest spodziewany w porcie Les Sables d'Ollone w Wandei w środę wieczorem.
26.01.2021

Droga Czerwona komplementarna ze strategią rozbudowy dróg krajowych i autostrad

Budowa Drogi Czerwonej, której ostateczny przebieg uzgodniły władze Gdyni oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA w listopadzie, jest priorytetem pod kątem budowy Portu Zewnętrznego, projektowanej na powierzchni 260 hektarów Doliny Logistycznej oraz połączenia portu z obwodnicą Trójmiasta, a w przyszłości z Via Maris.
22.01.2021

Vendee Globe - wyrównana stawka na tydzień przed zakończeniem regat

Na tydzień przed zakończeniem wokółziemskich regat samotników Vendee Globe sytuacja w czołówce jest otwarta. Prowadzi Francuz Charlie Dalin na jachcie "Apivia", ale pierwszych sześciu żeglarzy dzieli mniej niż 200 mil morskich.
21.01.2021

Aktualności z okołoziemskich regat samotników Vendee Globe

Francuzi Charlie Dalin (Apivia) i Thomas Ruyant (LinkedOut) zbliżają się do rodaka Yannicka Bestavena (Maitre Coq IV) prowadzącego w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe.
10.01.2021

Vendee Globe – Dalin jako drugi minął przylądek Horn, coraz bliżej lidera

Francuz Charlie Dalin (Apivia) jako drugi przekroczył legendarny przylądek Horn i jest coraz bliżej prowadzącego swojego rodaka Yannicka Bestavena (Maitre Coq IV) w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe.
03.01.2021

Vendee Globe - zmiana lidera regat, kłopoty Dalina

Thomas Rouyant (LinkedOut) prowadzi w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe, wyprzedzając kolejnego żeglarza o 19 mil morskich. Dotychczasowy lider Charles Dalin zmaga się z awarią jachtu i traci do prowadzącego już ponad 100 mil.
15.12.2020

Vendee Globe - awaria steru wykluczyła Brytyjczyka Thomsona

Alex Thomson, jeden z faworytów wokółziemskich regat samotników Vendee Globe, wycofał się z rywalizacji z powodu awarii steru. Brytyjczyk płynie jachtem "Hugo Boss" w kierunku portu w Kapsztadzie - poinformowali organizatorzy zawodów.
28.11.2020

Wiemy, którędy przebiegnie Droga Czerwona w Gdyni (foto, wideo)

"Planowana Droga Czerwona przebiega przez żywy organizm, którym jest wybudowane już miasto. Dlatego szukaliśmy rozsądnych kompromisów i mogę dzisiaj uczciwie powiedzieć, że to, co wypracowaliśmy, spełnia zarówno życzenia portu jak i miasta" - powiedziała Katarzyna Gruszecka Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Dziś rano podpisane zostało porozumienie co do przebiegu drogi Czerwonej jako elementu ostatniej mili dostępu drogowego do Portu Gdynia i morskiej granicy państwa.
26.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

EPG dostarcza 850-tonową konstrukcję do budowy statku dla angielskiego armatora Royal IHC [foto, wideo]

Energomontaż Północ Gdynia S.A wyprodukował innowacyjną stalową konstrukcję składającą się z czterech części, która wypłynęła z Nabrzeża Gościnnego w Porcie Gdynia 28 października, na specjalnie przygotowanej barce, do portu w Rotterdamie. Wszystkie elementy konstrukcji zostaną tam połączone w całość i zainstalowane na statku. Części konstrukcji mają dotrzeć do holenderskiego portu najpoźniej 3 listopada
29.10.2019

Fincantieri Bay Shipbuilding wybuduje barkę LNG na rynek wschodniego wybrzeża USA

Fincantieri Bay Shipbuilding zdobył kontrakt na budowę barki LNG, która miałaby pływać po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jednostka powstanie w zakładzie FBS w amerykańskim Sturgeon Bay, w stanie Wisconsin.
22.08.2019

Białoczerwoni górą podczas meczowych regat PMT Spring Cup w Rybniku

Polskie załogi zajęły całe podium w przeprowadzonych w dniach 13-14 kwietnia międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4. edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.
16.04.2019

Tonga od 11 dni bez szybkiego internetu i Facebooka; przerwany podmorski światłowód

Blisko 100 tys. mieszkańców Tonga, archipelagu ponad 1,5 tys. km na północny wschód od Nowej Zelandii, nie ma dostępu do Facebooka, YouTube'a i szybkiego internetu. Zapewniający to podmorski światłowód 20 stycznia został przerwany.
01.02.2019

Konferencja ECO-ON Technologie Ekoefektywne w energetyce i budownictwie

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu zapraszają na Konferencję ECO-ON Technologie Ekoefektywne w energetyce i budownictwie. Wydarzenie, które odbędzie się za tydzień w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, będzie poświęcone tematyce prac B + R w dziedzinie Inteligentnej Specjalizacji Pomorza 3 - technologiom ekoefektywnym w produkcji, przesyle, budownictwie, dystrybucji i zużyciu energii oraz paliw. Początek o godzinie 9:00.
18.04.2018

„FT”: Chińskie inwestycje w Europie Środkowej są obciążone politycznie

Chińskie inwestycje w Europie Środkowej nie są zabiegami czysto gospodarczymi i neutralnymi, a ich struktura sugeruje cele strategiczne i polityczne – ocenił w środę na łamach dziennika „Financial Times” ekspert z amerykańskiego think tanku AEI.
02.11.2017

Ukraina rozwija transport rzeczny

Ukraińskie rzeki mogą stać się ważnymi arteriami, łączącymi Europę Bałtycką z krajami śródziemnomorskimi, Afryką Północną oraz Zakaukaziem i Azją Środkową. I nic dziwnego, gdyż ukraińska gospodarka nadrabia dystans dzielący ją od innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, spowodowany dziesięcioleciami nieefektywnego komunistycznego systemu.
02.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.