• <

Wynik wyszukiwania - "Gruzja" - Wiadomości

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

W Gruzji powstanie nowy terminal multimodalny

W gruzińskim porcie Poti powstaje nowy terminal multimodalny. Inwestycja powiększy zdolność Korytarza Środkowego. Nowy terminal powstanie we współpracy z Kazachstanem.
25.08.2023

Kolejne protesty przeciwko przybyciu rosyjskiego wycieczkowca. Są zatrzymani

W Batumi, na zachodzie Gruzji, w poniedziałek mieszkańcy ponownie wyszli na demonstrację przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Policja nie dopuszcza zebranych do przystani. Zatrzymano ok. 10 osób.
31.07.2023

Mimo protestu Gruzinów do Batumi znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami

Mimo protestu do Batumi na zachodzie Gruzji znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami, pisze w piątek portal Echo Kawkaza. Na pokładzie statku będą artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.
28.07.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Rumunia. Okręt marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym

Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.
09.09.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

Reuters: masowce z cukrem płyną do Rosji

Nałożone na Rosję międzynarodowe sankcje spowodowały niedobór przeróżnych produktów na tamtejszym rynku. Jednym z ważniejszych jest cukier. Reuters jednak raportuje, że Rosjanom może pomóc Brazylia.
31.03.2022

Turcja: Cztery rosyjskie okręty wojenne nie przepłyną przez czarnomorskie cieśniny

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.
02.03.2022

Turcja ostrzega: Okręty wojenne mają nie przekraczać cieśnin czarnomorskich

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.
28.02.2022

Turcja wprowadzi klauzulę Konwencji z Montreux, pozwalającą na ograniczenie ruchu statków rosyjskich w cieśninach tureckich

W związku z ofensywą Rosji Ankara zastosuje klauzulę Konwencji z Montreux, która pozwoli na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, ponieważ na Ukrainie "toczy się wojna" - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.
27.02.2022

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.
23.02.2022

Rosyjski statek towarowy dryfował na wzburzonym Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjski statek towarowy typu SGV-FLOT przybył do Batumi Anchorage w Gruzji nad Morzem Czarnym 7 stycznia ze Stambułu.
16.01.2022

Rumunia. Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym, co spotkało się z odpowiedzią szefa komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji, Andrieja Kartapołowa – podał rumuński serwis informacyjny universul.net.
25.11.2021

Kreml martwią manewry NATO na Morzu Czarnym i w Gruzji

Aktywność NATO przy granicach Rosji zmusza ją do podejmowania działań w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując trwające w Gruzji manewry Agile Spirit z udziałem żołnierzy NATO.
29.07.2021

Ukraina. Zełenski po spotkaniu z prezydent Gruzji: Morze Czarne ma być bezpieczne

Jednym z zadań dla Ukrainy i jej partnerów jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego; ma być to bezpieczny akwen - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu ze swoją gruzińską odpowiedniczką Salome Zurabiszwili.
23.06.2021

Adm. Stavridis: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis. Według niego Rosja i USA „są na kursie kolizyjnym” właśnie w tym regionie.
09.05.2021

Jedenaście państw zwiększa starania na rzecz dekarbonizacji żeglugi

Jedenaście państw z całego świata współpracuje w ramach Norwegia GreenVoyage2050, projektu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), wspierającego ścieżkę do dekarbonizacji sektora żeglugi.
09.03.2021

Gruzja rozwija przemysł obronny, wśród partnerów wymienia Polskę

Gruzja rozważa możliwość budowy własnych dronów wojskowych i planuje budowę trzech nowych zakładów zbrojeniowych; współpracuje z Polską, Czechami i Izraelem – poinformował minister obrony tego kraju Irakli Garibaszwili.
31.12.2020

Kraje Morza Czarnego: współpraca regionalna w zakresie niebieskiej gospodarki pomoże odbudować się po pandemii COVID-19

Na spotkaniu ministerialnym 11 grudnia, w obecności komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, kraje Morza Czarnego zgodziły się zacieśnić współpracę regionalną w zakresie niebieskiej gospodarki. Współpraca ta, nawiązana w 2019 r. w ramach tzw. Wspólnej agendy morskiej, powinna zwiększyć synergię między krajami i sektorami oraz przyniesie korzyści całemu regionowi.
29.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Jak inwazyjny ślimak morski zapoczątkował współpracę na Morzu Czarnym

Od 200 m do najgłębszego punktu 2200 m, Morze Czarne jest prawie tak samo pozbawione życia jak obca planeta. Na swojej powierzchni jest jednak siedliskiem bogatego i produktywnego ekosystemu, który przez tysiąclecia był źródłem życia społeczności przybrzeżnych. To właśnie w tym żyznym środowisku inwazyjny gatunek Rapana venosa osiadł i szybko się rozmnażał, zagrażając lokalnym ekosystemom poprzez swój ogromny apetyt na inne mięczaki.
02.11.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Morawiecki: Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo

Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie - stwierdził w artykule opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
14.09.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Gruzja dąży do zwiększenia eksportu na polski rynek

Uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie jest jednym z celów polityki gospodarczej Gruzji. Temu ma służyć m.in. większa wymiana handlowa z Polską, którą Tbilisi traktuje jak bramę na rynki europejskie. Gruzja liczy także na wsparcie polskich firm przy realizacji dużych inwestycji w kraju. Polacy doceniają także walory turystyczne tego kraju.
20.01.2020

Andrzejczak: Gotowość, zdolność do reakcji i wiarygodność kluczowe dla obrony

Gotowość wojsk, zdolność do reagowania, wiarygodność także przy doradzaniu politykom decydującym o użyciu siły mają kluczowe znaczenie – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak. Podkreślił znaczenie sojuszniczych wojsk rozmieszczonych na wschodniej flance.
03.10.2019

Francja nie radzi sobie z problemami powodowanymi przez masową migrację

Zdaniem niektórych francuskich deputowanych z opozycji Francja nie radzi sobie z problemami materialnymi, humanitarnymi i zdrowotnymi, powodowanymi przez masową migrację.
15.08.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Transport techniki wojskowej na ćwiczenie Capable Logistician 2019

W sobotę, 1 czerwca, do portu w Szczecinie wszedł okręt transportowo-minowy ORP "Kraków'" z 8.FOW. Przetransportował on na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy Królestwa Norwegii na międzynarodowe ćwiczenie pk. Capable Logistician 2019.
04.06.2019

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej.
27.05.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

Prezydent Gruzji: Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii

Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii - oceniła w środę w rozmowie z PAP prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jej zdaniem przyjęcie Gruzji do NATO to nie kwestia gruzińskich reform, a politycznej decyzji.
08.05.2019

Prezydent: Gruzja ogromnie potrzebuje inwestycji, zachęcam polskich przedsiębiorców

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w sprawie przynależności do NATO oraz UE - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji. Gruzja ma w Polsce przyjaciela, na którego wsparcie zawsze może liczyć - mówiła Salome Zurabiszwili.
07.05.2019

Szefowie MSZ państw V4 za dalszą współpracą w ramach Partnerstwa Wschodniego

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego (PW) oraz KE w Bratysławie opowiedzieli się w poniedziałek za dalszą współpracą w sferze bezpieczeństwa, kontaktów międzyludzkich, infrastruktury i gospodarki.
07.05.2019

Forum FRACHT 2019: Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim (foto, wideo)

Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim. Podczas VII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2019, które we wtorek rozpoczęło się w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie o współpracy z przedstawicielami środowisk biznesowych w rejonie Morza Czarnego.
03.04.2019

Prezydent Duda: Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie

Chciałbym, żeby zwiększyła się obecność wojsk NATO w Polsce; Polska – ze względu na swoje położenie – może być swoistym hubem bezpieczeństwa, skąd to bezpieczeństwo będzie mogło być rozprowadzane – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda w Koszycach.
01.03.2019

Błaszczak o Nord Stream 2, współpracy z USA, sojusznikami i partnerami

Współpraca z sojusznikami i partnerami NATO oraz współpraca wojskowa Polski i USA, w tym propozycja ulokowania stałych baz USA w Polsce to tematy, które w dwustronnych rozmowach poruszył szef MON Mariusz Błaszczak na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
16.02.2019

Prezydent: Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem

Wspólnotę w UE można zbudować tylko na lojalnej współpracy równych państw; Unia nie może stać się ekskluzywnym klubem - mówił prezydent Andrzej Duda na Uniwersytecie w Zurychu. Dodał, że UE powinna być wspólnotą, która szanuje swobodę debaty i wyborów politycznych.
10.10.2018

Ambasador USA przy NATO o spotkaniu ministrów obrony: omówimy wypełnianie zobowiązań ze szczytu

Wysiłki na rzecz odstraszania i gotowości, w tym inicjatywa 4x30, formowanie nowych dowództw strategicznych i planowana misja szkoleniowa w Iraku, znajdą się wśród tematów spotkania ministrów obrony państw NATO – powiedziała ambasador USA przy Sojuszu Kay Bailey Hutchison.
03.10.2018

Szef NATO deklaruje dalsze wsparcie dla Gruzji

Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował w czwartek w Brukseli dalsze wsparcie dla Gruzji i zapewnił, że kraj ten będzie członkiem Sojuszu. Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podziękował za wysiłki na rzecz włączenia jego kraju do euroatlantyckiej wspólnoty.
12.07.2018

Czaputowicz: tylko USA mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Tylko Stany Zjednoczone mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę w Brukseli przed szczytem Sojuszu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił konieczność utrzymania jedności transatlantyckiej.
11.07.2018

Prezydent przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie NATO

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Brukseli, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się w środę szczycie NATO. Polska na szczycie będzie podkreślać wagę jedności sojuszniczej i trwałość więzi transatlantyckiej; NATO musi być jak jedna pięść - powiedział PAP Krzysztof Szczerski.
11.07.2018

Soloch: prezydent będzie zabiegał o zwiększenie zdolności do odstraszania i obrony

Na szczycie NATO prezydent Andrzej Duda będzie zabiegał o dalsze zwiększanie zdolności do odstraszania i obrony; podkreśli znaczenie relacji transatlantyckich i wyrazi solidarność z partnerami z Południa – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2018

Szczerski przed szczytem w Brukseli: NATO musi być jak jedna pięść

Polska na szczycie NATO będzie podkreślać wagę jedności sojuszniczej i trwałość więzi transatlantyckiej; NATO musi być jak jedna pięść - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w przeddzień rozpoczęcia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
10.07.2018

Prezydent: Liczymy na decyzyjny charakter szczytu B9 i szczytu NATO w Brukseli

Mamy nadzieję, że zarówno szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, jak i szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny - powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym spotkaniu w Warszawie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
08.06.2018

Prezydent udaje się do Tbilisi na obchody 100-lecia ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji

Prezydent Andrzej Duda udaje się w piątek do Tbilisi, gdzie w sobotę weźmie udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji. Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim.
25.05.2018

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński od środy z wizytą w Gruzji

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński od środy będzie przebywał z oficjalną, dwudniową wizytą w Gruzji; planowane są spotkania z najwyższymi rangą przedstawicielami gruzińskich władz - poinformowała we wtorek PAP Kancelaria Sejmu.
25.04.2018

Premier: staramy się pogłębić współpracę w zakresie transportu gazu i ropy naftowej

Bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy; w sprawach przyszłości budżetu UE, rynku wewnętrznego, dyrektyw transportowych mówimy jednym głosem – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii.
09.03.2018

Targi turystyczne, dla żeglarzy, wędkarzy i myśliwych w Poznaniu

Targi survivalowe, turystyczne, a także imprezy dla miłośników sportów wodnych, dla wędkarzy i myśliwych organizują w ten weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przyjadą znani podróżnicy, będzie można zobaczyć samolot F-16 oraz spróbować dań z dziczyzny.
08.02.2018

Drugi dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO

– Byliśmy i pozostaniemy za utrzymaniem otwartych drzwi [do Sojuszu], ponieważ każdy kraj demokratyczny będący na obszarze transatlantyckim ma możliwość aplikowania o członkostwo w NATO – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
07.12.2017

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim

– Spośród krajów Partnerstwa Wschodniego Gruzja osiągnęła największe sukcesy we wdrażaniu postanowień umowy stowarzyszeniowej oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu z Unią Europejską – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej wizyty w Gruzji z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.
15.11.2017

Prezydent Gruzji: Trójmorze ważnym projektem dla Tbilisi

Zainteresowanie inicjatywą Trójmorza wyraził w środę w Warszawie prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Jak mówił, Tbilisi ceni ten projekt za to, że skupia się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Bałtyckim.
08.11.2017

W środę prezydent Gruzji z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili w środę złoży oficjalną wizytę w Polsce. Rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą ma dotyczyć kwestii bezpieczeństwa oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego.
07.11.2017

Azerbejdżan, Gruzja i Turcja otrzymały nowe połączenie kolejowe

Uruchomienie w poniedziałek nowego połączenia kolejowego z Baku przez stolicę Gruzji Tbilisi do tureckiego miasta Kars zapewniło Azerbejdżanowi połączenie z Turcją, które omija terytorium wspieranej przez Rosję Armenii - wskazują media.
31.10.2017

Szef MSZ: Integracja europejska krajów Partnerstwa Wschodniego to sukces polskiej dyplomacji

Postępująca integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską to autentyczny sukces polskiej dyplomacji - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski przed wizytą w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie. Ocenił jednocześnie, że w sferze kontaktów z Kaukazem Polska ma "sporo do nadrobienia".
18.10.2017

Szef MSZ w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii podkreśli znaczenie Kaukazu Płd. dla Polski

Podkreślenie znaczenia Kaukazu Południowego w polskiej polityce zagranicznej to cel rozpoczynającej się w środę trzydniowej wizyty szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego w tym regionie. Minister odwiedzi Azerbejdżan, Gruzję i Armenię - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe MSZ.
16.10.2017

Projekt ropociągu Brody-Adamowo zależy od dostawców i odbiorców surowca

Budowa transgranicznego rurociągu z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce, którym tłoczona byłaby ropa m.in. z rejonu Morza Kaspijskiego, ma szansę na realizację, pod warunkiem jednoznacznych deklaracji o zainteresowaniu projektem dostawców i odbiorców surowca.
05.10.2017

Duda: Jesteśmy przygotowani do obrony państw NATO

Jesteśmy przygotowani do obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który obserwował żołnierzy szkolących się na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) w ramach ćwiczenia Dragon-17.
27.09.2017

Macierewicz: Dragon-17 to największe ćwiczenia w Polsce od długiego czasu

Ćwiczenia Dragon-17, które odbywają się m.in. na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) to największe ćwiczenia prowadzone w Polsce od długiego czasu – powiedział we wtorek na tamtejszym poligonie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
26.09.2017

Szef MON rozmawiał z minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w środę z wizytą we Francji. Tematem rozmowy z min. Parly były - jak informował wcześniej wiceszef MON Michał Dworczyk - plany akupów francuskiego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, zwłaszcza okrętów podwodnych.
14.09.2017

Grupa Raben uruchomiła spółkę Raben East, obsługującą rynki wschodnie

Grupa Raben poinformowała w poniedziałek o uruchomieniu spółki Raben East. Nowy podmiot świadczy usługi międzynarodowego transportu drogowego, w tym regularne połączenia drobnicowe m.in. w Rosji, Turcji czy Kazachstanie.
31.07.2017

Ekspert: Z Ukrainą Trójmorze stałoby się projektem geopolitycznym

Inicjatywa Trójmorza skupia się przede wszystkim na zagadnieniach infrastrukturalnych i współpracy ekonomicznej. (...) Z Ukrainą stałaby się projektem geopolitycznym - powiedział PAP dr Andreas Umland z kijowskiego Instytutu na rzecz Współpracy Euroatlantyckiej.
19.07.2017

Ekspert: Polska może zarabiać na korytarzach transportowych

Możemy wreszcie zacząć zarabiać na naszym położeniu geograficznym, bo jesteśmy na szlaku ważnych korytarzy transportowych w regionie - powiedział PAP dyrektor generalny UN Global Compact Poland Kamil Wyszkowski.
08.07.2017

Duda: Gruzja – doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. To kraj z potencjałem

Gruzja jest doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu i krajem z ogromnym potencjałem – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję na poprawę relacji handlowych między Polską i Gruzją.
30.05.2017

Terminale nad Morzem Czarnym ze wzrostem przeładunków

O 9,6 proc. (2,46 mln TEU ogółem) wzrosły przeładunki w portach pięciu krajów leżących nad Morzem Czarnym (bez Turcji).
27.03.2017

Prezydent: w czwartek z premierem Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda, który od wtorku składa w Szwecji oficjalną wizytę, zapowiedział, że podczas spotkania z premierem Stefanem Loefvenem będzie rozmawiał m.in. na temat Brexitu, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2.
30.11.2016

Zawieszenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem utrzymane

Zawieszenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim i Ukrainą zostało wprowadzone przez rząd ze wszględów bezpieczeństwa na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Obie imprezy już się skończyły, ale mały ruch graniczny przywrócono jedynie w relacjach z Ukrainą.
08.08.2016

Na Morzu Czarnym trwają manewry Sea Breeze

W Odessie nad Morzem Czarnym na Ukrainie w poniedziałek rozpoczęła się aktywna faza manewrów Sea Breeze 2016. W ukraińsko-amerykańskich ćwiczeniach uczestniczy około 4 tys. żołnierzy.
25.07.2016

Dowództwo ćwiczeń Sea Breeze: Turcja ma uczestniczyć zgodnie z planem

Turcja na razie nie poinformowała o zamiarze zmian, jeśli chodzi o jej udział w rozpoczętych w poniedziałek ukraińsko-amerykańskich ćwiczeniach wojskowych Sea Breeze - poinformował w poniedziałek zastępca dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej Andrij Tarasow.
18.07.2016

Stoltenberg: AWACS dla koalicji anty-IS, nowa operacja morska

NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym – zapowiedział w sobotę na szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
08.07.2016

Porozumienie: Gruzja i Polska honorują wzajemnie kwalifikacje marynarzy

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Krzysztof Kozłowski parafował porozumienie z Gruzją dotyczące honorowania międzynarodowych uprawnień dla marynarzy obu krajów. Dokument jest efektem rozmów przedstawicieli administracji morskich tych krajów - informuje biuro prasowe MGMiŻŚ.
08.03.2016

IMO rozpoczyna Maritime Energy Efficiency Project

28 września w ramach konferencji Future - Ready Shipping 2015 zorganizowanej w Singapurze przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) rozpoczęto Global Maritime Energy Efficiency Partnerships Project (GloMEEP), który ma na celu poprawę efektywności energetycznej transportu morskiego w krajach rozwijających się.
30.09.2015

Na Baltic Business Forum o współpracy państw w regionie Trójmorza

Wiceminister Konrad Pawlik podczas swojego wystąpienia na Baltic Business Forum w Świnoujściu zaapelował o większą solidarność i pogłębienie współpracy państw regionu Trójmorza – obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
22.09.2015

Dzwon z „Sobieskiego” w NMM w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powiększyło swe zbiory o ważny eksponat. Dzwon z transatlantyku „Sobieski” trafił do NMM zupełnie przez przypadek.
22.05.2015

Spadek liczby przeładunków nad Morzem Czarnym

Terminale kontenerowe nad Morzem Czarnym - na Ukrainie, w Rumunii, Rosji, Gruzji i Bułgarii - obsłużyły ponad 2,6 mln TEU* w 2014 roku – podaje transreporter.com. Autorzy publikacji zaznaczają, że wyniki obejmują również przeładunki kontenerów pustych jednak bez transhipmentu (tranzytu morskiego).
14.05.2015

Ukraina rozwija połączenia promami kolejowymi

Rząd Ukrainy przygotowuje się do negocjacji z rządem Bułgarii warunków liberalizacji transportu towarów promami kolejowymi.
28.12.2014

Gruzja i Kazachstan– misje gospodarcze firm polskich. Możliwość refundacji kosztów

Silesia Chamber of Commerce Ltd. zaprasza do udziału w misjach gospodarczych do Gruzji w dniach: 30 listopada - 6 grudnia 2014 r. oraz do Kazachstanu w dniach 8 - 15 luty 2015.
05.11.2014

Noworoczne zmiany w preferencjach celnych w handlu międzynarodowym

Nadchodzący rok przyniesie duże zmiany w handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej a resztą świata. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej począwszy do 1 stycznia 2014 zmienia się lista towarów i państw objętych systemem GSP, czyli specjalnymi preferencjami przy eksporcie towarów do Unii Europejskiej. Ogólny System Preferencji Taryfowych (GSP EU - General Scheme of Preferences of European Union) to ustalana przez Wspólnotę lista towarów i państw objętych preferencyjnymi, obniżonymi stawkami ceł podczas eksportu do
30.12.2013

Ukraińska spółka żeglugowa KDM Shipping rozważą wejście na GPW

Grupa KDM Shipping, jeden z ukraińskich liderów branży żeglugi transportowej, koncentrujący się na niszowym segmencie transportu rzeczno-morskiego suchych towarów masowych w rejonie Morza Czarnego, Azowskiego i Śródziemnego, rozważa pozyskanie kapitału poprzez emisję na GPW.
14.06.2012

BALTOPS 2012 faza morska

W poniedziałek, 4 czerwca rozpoczyna się faza morska manewrów BALTOPS 2012. Ponad 30 okrętów, samolotów i śmigłowców z 12 państw rozpocznie praktyczne działania na morzu. Manewry potrwają dwa tygodnie i zakończą się w Kilonii.
03.06.2012

BALTOPS 2012 okręty w Gdyni

W piątek, 1 czerwca, okręty uczestniczące w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2012 wejdą do portu w Gdyni. Przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni zacumuje ponad 30 jednostek z 12 państw. Część z nich będzie udostępniona do zwiedzania. Dodatkowo podczas fazy portowej zaplanowano także prezentację wyposażenia polskiego lotnictwa morskiego.
31.05.2012

BALTOPS 2012 rozpoczyna się w Gdyni

BALTOPS 2012 – największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczyna się w Gdyni. W piątek, 1 czerwca do gdyńskiego portu wejdzie armada ponad 30 okrętów z 12 państw. Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu. Załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz komponent lotniczy. BALTOPS 2012 organizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
30.05.2012

Manewry BALTOPS 2011

Trzynaście państw Partnerstwa dla Pokoju weźmie udział w tegorocznym ćwiczeniu BALTOPS. Faza morska rozpocznie się w poniedziałek, 6 czerwca i potrwa do piątku 17 czerwca. Okręty i lotnictwo morskie operować będzie na Bałtyku oraz w Cieśninach Bałtyckich.
07.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.