• <

Wynik wyszukiwania - " przemysł stoczniowy" - Wiadomości

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Morawiecki: chcemy odbudowywać przemysł stoczniowy, morski i portowy

Jeżeli Polacy powierzą nam stery rządów w przyszłym roku, to w pierwszej piątce moich priorytetów będzie pełna odbudowa przemysłu stoczniowego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Wejherowa.
23.07.2022

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

Konsorcjum banków podpisało z Gdańską Stocznią „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. umowę linii na gwarancje i akredytywy, której celem jest wsparcie kluczowego projektu stoczni w najbliższych latach, związanego z budową promów typu Ro-Pax. Będą to jedne z najbardziej przyjaznych środowisku promów samochodowo - pasażerskich, zasilanych skroplonym gazem ziemnym w układzie hybrydowym, jakie mają pływać po Morzu Bałtyckim.
22.05.2022

Dobre sygnały z produkcji przemysłowej w marcu. Przemysł stoczniowy, rafinerie i produkcja metali na wzroście

Wzrost produkcji przemysłowej utrzymuje w marcu wysokie tempo, co pozwala Radzie Polityki Pieniężnej koncentrować się na walce z inflacją - stwierdzili eksperci ING w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że działy produkcja metali, rafinerie czy przemysł stoczniowy radzą sobie bardzo dobrze.
21.04.2022

Nowe sankcje wobec Rosji obejmują m.in. przemysł stoczniowy

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.
15.03.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Technologia wytwarzania części zamiennych do statków za pomocą druku 3D otrzymała klasową aprobatę w Stanach Zjednoczonych.
25.11.2021

Po owocach ich poznacie. Chiński przemysł stoczniowy w czasach pandemii

Trudny dla wielu sektorów czas pandemii koronawirusa pokazał potencjał chińskiego przemysłu stoczniowego, znajdując odzwierciedlenie w wolumenie zamówień na budowę statków. To właśnie chiński przemysł stoczniowy walczy z Koreą Południową o miano globalnego lidera.
23.09.2021

Wsparcie państwa pomoże napędzić boom inwestycyjny. Wśród priorytetów takie obszary jak OZE, wodór i przemysł stoczniowy

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy. Chcemy aktywnie włączyć się we wsparcie inwestycji w obszarach infrastruktury oraz transformacji energetycznej i cyfrowej – zapowiedział Paweł Borys, przewodniczący Rady Grupy PFR. Do boomu inwestycyjnego polskich firm szykują się wszystkie spółki z grupy. Agencja Rozwoju Przemysłu wśród swoich priorytetowych obszarów wymienia m.in. odtworzenie przemysłu stoczniowego w związku z planowanym rozwojem offshore. Zapowiada także prace nad
09.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Imigracja zarobkowa a gospodarka morska. Czy przemysł stoczniowy i jachtowy skorzystał?

Napływ imigrantów do Polski zwiększył się ze względów logistycznych i gospodarczych. To z kolei wpłynęło na utrzymanie wielu gałęzi przemysłowych gospodarki - w tym morskiej. O skutki i dalsze prognozy dla tego trendu, a także stan rynku pracy zapytaliśmy analityka i HR-owca.
05.08.2021

Krótkie podsumowanie - przemysł stoczniowy w Polsce w 2019 roku

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni ze względu na epidemię COVID-19 nie odbyło się i zostało przełożone na rok przyszły.
18.12.2020

Hyundai Heavy łączy przemysł stoczniowy i offshore, aby przetrwać kryzys

Hyundai Heavy Industries (HHI), największa na świecie firma stoczniowa, postanowił zintegrować swoje działy przemysłu stoczniowego i offshore i zmniejszyć działalność o około 20 procent.
24.06.2020

Covid-19 a przemysł stoczniowy, rzut na zagadnienia węzłowe–produkcja, portfel zamówień, recykling

Gospodarka morska to branża kształtowana w przeważającej mierze globalnie. Popyt i podaż zależą od rynku światowego i jego kondycji. Wpływ ogólnoświatowej pandemii jest zatem silnie widoczny w niemal wszystkich aspektach tej gałęzi gospodarki. Oddziaływanie to zaznaczyło swoje piętno zarówno na transporcie morskim jak i branży stoczniowej stoczniowa. Pierwsza z nich jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, druga zaś dostarcza narzędzia dla branży shippingowej, w postaci statków – ich remontów, ale też bieżącego utr
25.05.2020

Wpływ epidemii Covid-19 na globalny przemysł stoczniowy – podsumowanie I kwartału 2020 r.

Wraz z zakończeniem I kwartału 2020 r. pojawiła się możliwość dokonania podsumowania stanu przemysłu stoczniowego w ujęciu globalnym stawiającego czoła wyzwaniom czasów epidemii i coraz mocniej odczuwalnego ogólnego spowolnienia gospodarki światowej. Podsumowanie kwartalne ukazuje skalę zmian, ich typologię, a także stanowi punkt węzłowy dla dalszych porównań i obrazowania trendów dla gałęzi przemysłu, która stanowi również jedno z potencjalnych kół zamachowych polskiej gospodarki morskiej.
06.05.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

W poniedziałek Japonia wystosowała drugą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wsparcia Korei Południowej dla przemysłu stoczniowego, intensyfikując spór między dwoma krajami azjatyckimi.
10.02.2020

SEA Europe: Europejski przemysł stoczniowy zagrożony rosnącą konkurencją ze strony azjatyckich zakładów

Stowarzyszenie SEA Europe wezwało Komisję Europejską do jak najszybszego spotkania z przedstawicielami branży stoczniowej, aby określić skuteczną strategię na rosnące zagrożenie ze strony azjatyckich konkurentów.
03.12.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Morawiecki: Przemysł stoczniowy będzie odbudowywany

Przemysł stoczniowy, jeśli chodzi o większe statki i statki specjalistyczne, będzie odbudowywany, to chcę zagwarantować - powiedział w poniedziałek w Józefowie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.
03.09.2019

Gróbarczyk: Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu

Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu, dlatego został wpisany jako jeden z filarów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział w sobotę w Gdańsku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.02.2019

Wiceprezes ARP: polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa powiedział, że "polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle".
15.11.2018

Nowy cel chińskiego smoka - europejski przemysł stoczniowy zagrożony

Z Ireneuszem Karaśkiewiczem, dyrektorem Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE rozmawiamy o nowych wyzwaniach polskiego i europejskiego rynku stoczniowego.
29.10.2018

Raport „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”

Raport „Polski przemysł stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym” stanowi podsumowanie projektu o tej samej nazwie prowadzonego przez Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS) w pierwszej połowie 2018 roku.
07.08.2018

Zapraszamy do rejestracji na konferencję „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”

Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS) zaprasza do udziału w konferencji „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”, która odbędzie się 19 czerwca w Sali Kinowej Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat w Warszawie. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości odnośnie możliwości stwarzanych przez Morski Fundusz Inwestycyjny, pokazanie szans i wyzwań związanych z prowadzeniem jednoczesnej działalności na rynku cywilnym i specjalnym oraz zmapowanie polskich możliwości w tym za
23.05.2018

Premier: Polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał

Mamy ogromny potencjał w przemyśle stoczniowym, to czego nam brakuje, to dobrej organizacji i przełamania niemocy odziedziczonej po poprzednikach – powiedział w niedzielę w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Chcemy, żeby Polska była znowu silna przemysłem stoczniowym - dodał.
20.05.2018

Gróbarczyk: powstanie konsorcjum bankowe finansujące przemysł stoczniowy

Będziemy rozwijać ideę utworzenia mechanizmu finansowego dla polskich stoczni i armatorów, który w sposób komercyjny ograniczy skutki wahań cyklu koniunkturalnego – zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w piątek w Szczecinie.
09.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Premier: Obecny rząd odbudowuje przemysł stoczniowy

Obecny rząd odbudowuje przemysł stoczniowy; likwidacja polskich stoczni na pewno nie była w polskim interesie, mimo to ówczesny rząd zgodził się na nią - podkreśliła premier Beata Szydło, otwierając w czwartek w Szczecinie piąty Kongres Morski.
08.06.2017

Chiny zamierzają wesprzeć swój przemysł stoczniowy

Chiny mają zamiar kontrolować do 40 proc. światowego rynku przemysłu stoczniowego do 2020 roku. W tym celu zamierzają wesprzeć swoje zakłady, które znajdują się obecnie w kryzysie.
12.01.2017

PZU wspiera przemysł stoczniowy

Największy polski ubezpieczyciel wspiera polską gospodarkę, w tym przemysł stoczniowy. Udziela gwarancji ubezpieczeniowych największym stoczniom i firmom okołostoczniowym z Grupy Mars Shipyards&Offshore.
01.09.2016

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemysł stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących odłogiem – tłumaczy Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2017 roku. Dzięki nim polskie stocznie będą miały większe szanse na międzynarodowym rynku.
26.07.2016

Szydło: będą kolejne projekty wspierające przemysł stoczniowy

Rząd będzie przygotowywał kolejne projekty wspierające polski przemysł stoczniowy - podkreśliła premier Beata Szydło. Mówiła też m.in., że są prowadzone zaawansowane prace nad strategią rozwoju żeglugi rzecznej.
09.06.2016

Szydło: Przemysł stoczniowy powinien być fundamentem gospodarki

Chcemy, żeby przemysł stoczniowy był jednym fundamentów polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej.
04.04.2016

Porta Holding odbuduje polski przemysł stoczniowy?

Piotr Barcz z kancelarii prowadzącej postępowanie o utratę wartości akcji Porty Holding chce odbudowy przemysłu stoczniowego w oparciu o będącą w upadłości Stocznię Szczecińską Porta Holding.
24.02.2016

Ubiegły rok przemysł stoczniowy zamknął z 10 mld zł przychodów

Polska gospodarka morska jest w coraz lepszej sytuacji. Pracuje dla niej 1,6 tys. firm. Rośnie też zatrudnienie w firmach budujących i wyposażających statki. Do 2017 roku polskie stocznie mają podpisane kontrakty na budowę kilkudziesięciu statków o wartości blisko 1 mld euro. Konieczna jest jednak większa popularyzacja tego sektora, która pozwoli przyciągnąć młodych ludzi i tym samym przyspieszyć dynamikę jego wzrostu.
23.10.2015

Indonezyjskie rybołówstwo i przemysł stoczniowy oczekują na polskie inwestycje

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
26.08.2015

Dzisiejszy przemysł stoczniowy może być konkurencyjny

Polskie stocznie mają wyższą o ponad 100 proc. wydajność pracy, niż przed kilku jeszcze laty, kiedy korzystały z pomocy publicznej, mają też lepszą organizację pracy i oferują inne, nowoczesne produkty. To łącznie stwarza przesłanki do ich konkurencji na międzynarodowych rynkach i rentowności - mówi Jerzy Czuczman. dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowego.
18.12.2014

Kandydat PO do sejmiku chce odbudować przemysł stoczniowy

30 stoczni w Szczecinie chce postawić kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
15.10.2014

Lewandowski: przemysł stoczniowy żyje i zatrudnia

Polski przemysł stoczniowy żyje i tylko w województwie pomorskim zatrudnia 30 tys. osób; na Pomorzu działa 3,6 tys. małych i średnich firm z sektora stoczniowego, a w całym kraju 4,5 tys. - mówił we wtorek w Gdańsku komisarz UE Janusz Lewandowski.
14.05.2014

Japoński przemysł stoczniowy czeka niepewna przyszłość

Japońska branża budownictwa okrętowego wpływa na niepewne wody. Mimo że firmy działające w tej branży robią co mogą, żeby zdobyć zamówienia na budowę dużych statków pasażerskich i okrętów wyspecjalizowanych, których budowa wymaga zaawansowanej technologii, zyski wciąż są rozczarowujące.
28.04.2014

Polski przemysł stoczniowy powstaje z kolan

W ponad 4 tys. polskich firm, które zajmują się m.in. produkcją i naprawą statków, pracuje dzisiaj 31 tys. ludzi, niemal tyle, co 10 lat temu - mówi portalowi wnp.pl Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. - To kluczowe, bo światowy kryzys gospodarczy pokazał, że tylko państwa z silnym przemysłem są w stanie skutecznie się bronić przed kryzysem.
10.02.2014

Polski przemysł stoczniowy - odrodzony w innej konfiguracji i kształcie

W klasycznym rozumieniu przemysł stoczniowy w Polsce istnieje w ograniczonym zakresie działalności. Jednak branża ta znów zatrudnia niemal tylu pracowników, co w latach prosperity, uzyskując natomiast o wiele wyższe przychody i z nielicznymi wyjątkami - wszystkie jej zakłady są rentowne.
07.02.2014

PiS: Można odbudować przemysł stoczniowy. Wzywamy marszałka

Przemysł stoczniowy można odbudować, dzięki środkom unijnym - mówią przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i wzywają marszałka województwa zachodniopomorskiego do działania.
23.01.2014

MSP: polski przemysł stoczniowy odbudowuje swoją pozycję

Sektor stoczniowy w Polsce odbudowuje swoją pozycję - powiedział w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że polskie stocznie zdobywają kontrakty na budowę najnowocześniejszych statków na świecie.
25.07.2013

Chiński przemysł stoczniowy odczuwa skutki światowego kryzysu

Gwałtownie spada liczba zamówień na statki budowane w chińskich stoczniach. W pierwszym półroczu 2012 r. wielkość produkcji obniżyła się do poziomu sprzed 10 lat. Wiele stoczni całkowicie zatrzymało produkcję, bo nie ma zamówień. Chińskie stocznie w pierwszych 6 miesiącach tego roku dostały zamówienie na 182 statki. W porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to wyprodukowano 562 jednostki jest to duży spadek.
08.08.2012

Unia wspomaga duński przemysł stoczniowy i sektor energetyczny

Komisja Europejska zatwierdziła sumę 20,4 milionów euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, na pomoc robotnikom z duńskiego sektora energetycznego i przemysłu stoczniowego.
09.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.