• <

Włochy zarekwirowały chińskie drony wojskowe, płynące do Bengazi

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Włochy zarekwirowały chińskie drony wojskowe, płynące do Bengazi

Partnerzy portalu

Port Gioia Tauro, fot. Niels Johannes, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Włoskie służby zatrzymały transportowane do Libii dwa chińskie drony wojskowe Wing Loong wysłane z południowochińskiego portu Yantian, a przesyłane jako części do turbin wiatrowych.

Zdemontowane drony zostały odkryte w sześciu kontenerach w porcie Gioia Tauro w Kalabrii. Aby nie rzucały się w oczy celnikom, leżały przemieszane z łopatami turbin wiatrowych - podał dziennik „The Libya Observer”.

O nielegalnym ładunku włoskie władze zostały uprzedzone w połowie czerwca przez amerykański wywiad.

Włosi dokonali konfiskaty, powołując się na międzynarodowe embargo nałożone na broń dostarczaną Libii.

Drony miały dotrzeć do libijskiego portu Bengazi, kontrolowanego przez generała Chalifa Haftara, przywódcę opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

Przed kilkoma tygodniami włoskie służby, na wniosek władz USA, przejęły w jednym ze swych portów statek przewożący rosyjską broń, wartą miliony dolarów, która również miała trafić do Bengazi.

Tadeusz Brzozowski 
tebe/ zm
/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.