• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Wygląda jak kamień, ale jedno ukłucie wystarczy, by zabić człowieka (wideo)

pc

27.04.2018 15:28 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wygląda jak kamień, ale jedno ukłucie wystarczy, by zabić człowieka (wideo)

Partnerzy portalu

Wygląda jak kamień, ale jedno ukłucie wystarczy, by zabić człowieka (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ma około pół metra długości, przypomina kamień i jest bardzo brzydka. Dodatkowo jej ukłucie może być śmiertelne dla człowieka. Poznajcie najbardziej jadowitą rybę na świecie.

Mowa o szkaradnicy, czyli drapieżnej rybie morskiej z rodziny skorpenowatych. Żyje w Morzu Czerwonym oraz w Oceanie Spokojnym i w Oceanie Indyjskim. Osiąga maksymalnie 40 cm długości. Uzbrojone w kolce połączone z gruczołami jadowymi ciało ryby przypomina skałę, stąd często nazywa się ją rybą kamieniem. Potrafi zmieniać kolor, jest chropowata i porośnięta glonami – zdradzają ją tylko mrugające od czasu do czasu oczy. Nieruchomo czatuje na ofiarę, a gdy ta znajdzie się w jej zasięgu, wciąga ją do paszczy. Główne pożywienie szkaradnicy stanowią ryby i skorupiaki.

Szkaradnica jest bardzo niebezpieczna dla człowieka – ponieważ wygląda jak kamień, ludziom zdarza się na nią nadepnąć, a to kończy się bolesnym ukłuciem, nawet, jeśli mamy ubrane buty. Efektami tego są silny ból, paraliż i obumarcie tkanek. Potrzebne jest podanie antidotum, zanim to jednak nastąpi, warto zanurzyć ranę w gorącej wodzie, która zneutralizuje działanie trucizny. Jad szkaradnicy jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i chorych.

Ze względu na niezwykły wygląd, szkaradnice często hodowane są w akwariach, a na Wchodzie przyrządza się je nawet jako przysmak.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.