• <
CHIPOLBROK_TOP

Scandlines jeszcze bardziej przyjazne środowisku

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Scandlines jeszcze bardziej przyjazne środowisku
Scandlines jeszcze bardziej przyjazne środowisku - GospodarkaMorska.pl

jk

Scandlines ma do swojej dyspozycji nowy system służący do uzdatniania i oczyszczania wody pochodzącej z płuczek spalin, określanych mianem scrubberów. To kolejny krok związany ze świadomie realizowaną przez armatora strategią. Przewoźnik od lat stawia duży nacisk na zrównoważony rozwój.

Operator promowy poinformował, że ma do swojej dyspozycji nowoczesne rozwiązanie, które opracowane zostało przez firmę APATEQ z Luksemburga. Firma ta specjalizuje się w produkcji systemów pomagających w ochronie środowiska. Jednym z nich jest MarinePaq. To właśnie z niego korzystać będzie Scandlines. Przeznaczony jest on do oczyszczania wody pochodzącej ze scrubberów działających w trybie tzw. zamkniętej pętli.

Jak zapewnia producent, MarinePaq nie tylko pomaga w spełnieniu najbardziej wyśrubowanych norm środowiskowych, ale pozwala również na ograniczenie kosztów operacyjnych. Dodatkowo charakteryzuje się dużą elastycznością.

System będzie wykorzystywany m.in. przy okazji obsługi połączenia Rostock-Gedser, na którym Scandlines pływa dwiema nowymi jednostkami – Berlin i Copenhagen. Oba bardzo ekologiczne promy hybrydowe korzystają właśnie ze scrubberów działających w trybie zamkniętej pętli.

Scandlines poinformował, że pochodzący z luksemburskiej firmy system zainstalowany został w Gedser. Trafiać będzie do niego zanieczyszczona woda ze scrubberów, której nie zdołają zaabsorbować znajdujące się na pokładzie nowoczesnych promów separatory.

System MarinePaq oczyszcza wodę w pięciu etapach. Po zakończeniu procesu puryfikacji woda może bezpiecznie trafić do basenów portowych.

Dzięki uruchomieniu systemu, Scandlines będzie mogło ograniczyć koszty związane z utylizacją zanieczyszczonej wody ze scrubberów. Armator uniezależni się też w ten sposób od podmiotów zewnętrznych, którym zlecał to zadanie.

Źródło:
promyskat.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.