• <
escort_980x120_gif_2020

Na niesamowitym nagraniu uwieczniono rzadkiego wieloryba-albinosa (WIDEO)

11.08.2015 11:17 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Na niesamowitym nagraniu uwieczniono rzadkiego wieloryba-albinosa (WIDEO)

Partnerzy portalu

Na niesamowitym nagraniu uwieczniono rzadkiego wieloryba-albinosa (WIDEO) - GospodarkaMorska.pl

Nie lada gratka czekała na turystów podróżujących przy australijskim wybrzeżu w pobliżu Queensland. Udało im się nagrać rzadki okaz białego humbaka – gatunku wieloryba.

Dotychczas znany był tylko jeden taki wieloryb-albinos, którego nazwano Migaloo. Turyści z całego świata odwiedzają corocznie australijskie wody, by zobaczyć to unikatowe zwierzę. Okazało się, że zauważony w poniedziałek humbak to nie Migaloo, a więc istnieją już przynajmniej dwa albinosy z tego gatunku.

Humbaki (długopłetwowce) to jedne z większych fałdowców, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 14–17 metrów długości i 30–45 ton masy. Gatunek ten wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi i pokrytą guzkami głową. Często można zaobserwować, jak zwierzę wyskakuje nad wodę, czasami całkowicie się wynurzając.

Długopłetwiec słynie z wydawania wyjątkowych pieśni, niskich złożonych dźwięków, słyszalnych na przestrzeni setek kilometrów, trwających około 10–25 minut. Naukowcy nie są pewni czemu służą te dźwięki, mogą być elementem godów lub formą porozumiewania się na otwartym oceanie.

Podobnie jak inne gatunki wielorybów, również humbak był celem poszukiwań wielorybników. Poprzez liczne polowania jego populacja zmniejszyła się do 1946 o ponad 90 proc. Wtedy powstała Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) mająca za zadanie nadzorować i korygować ograniczenia ustalone przez Międzynarodową Konwencję o Regulacji Wielorybnictwa. Od tamtego czasu populacja stopniowo wzrasta, jednak na skutek nieprzepisowego rybołówstwa, kolizji ze statkami i zanieczyszczenia wciąż odnajduje się liczne martwe humbaki na plażach lub w wodach przybrzeżnych. Obecnie ich populację szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Niegdyś stanowiły przedmiot polowań, obecnie długopłetwce stały się obiektem obserwacji. W wielu miejscach na świecie organizuje się nurkowania z humbakami.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.