• <
escort_980x120_gif_2020

Niecodzienny okaz ryby złowiony na Bałtyku

18.11.2015 09:53 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Niecodzienny okaz ryby złowiony na Bałtyku

Partnerzy portalu

Niecodzienny okaz ryby złowiony na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Rybacy wyłowili z Bałtyku ogromnego miecznika. Został przewieziony do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego celem dokładnego przebadania oraz pobrania prób do analiz.

15 listopada załoga łodzi KRS-27 (armator: Andrzej Patryjas) w składzie: Sylwester Patryjas, Paweł Stalica, Łukasz Gajos i Marcin Solski) złowili włócznika. Okaz ma wymiary: długość – 239 cm, długość rostrum – 64 cm, szerokość na wysokości płetwy grzbietowej – 32 cm, średnica oka – 4cm, waga osobnicza – 61,35 kg. Ryba została przywieziona w lodzie przez armatora do Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni w celu dokładnego przebadania oraz pobrania prób do różnorakich analiz.

Włócznik, zwany także miecznikiem (Xiphias gladius) jest pelagiczną, daleko migrującą rybą, zasięgiem występowania obejmującą wody wszystkich oceanów od chłodnych, aż po tropikalne, równikowe. W Atlantyku żyją dwie populacje włócznika: północna i południowa.

 Włócznik, obok marlinów i tuńczyków, należy do najszybszych ryb, osiąga prędkość do 100 km/godz., w czym pomaga mu wydłużony, opływowy kształt z długim mieczem z przodu, będącym jego górną szczęką. Największe osobniki osiągają długość 4.5 m i masę 650 kg. Prowadzą intensywne wędrówki żerowiskowe poziome i pionowe, wytrzymując ciągłe zmiany temperatury i ciśnienia. W ciągu dnia żyją na głębokościach 150-800 m, a na noc podchodzą do strefy przypowierzchniowej od 0 do 150 m. W śledzeniu pokarmu pomagają im duże, w specjalny sposób podgrzewane oczy, o średnicy u dorosłych osobników ok. 5-8 cm.

Włócznik jest bardzo cenioną konsumpcyjnie rybą. W polskich wodach Bałtyku kilkakrotnie odnotowano złowienie włócznika, prawdopodobnie wszystkie one w jakiś sposób zbłądziły z Morza Północnego. Obecnie złowiony osobnik o wadze 61 kg należy do średnich, jakie są spotykane w połowach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.