• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Japońscy naukowcy zajrzeli 8 km pod powierzchnię Pacyfiku. Oto, co znaleźli (wideo)

pc

01.09.2017 16:58 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Japońscy naukowcy zajrzeli 8 km pod powierzchnię Pacyfiku. Oto, co znaleźli (wideo)

Partnerzy portalu

Japońscy naukowcy zajrzeli 8 km pod powierzchnię Pacyfiku. Oto, co znaleźli (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Niesamowite odkrycie japońskich naukowców. Badacze postanowili sprawdzić, czy w Rowie Mariańskim na głębokości poniżej 8 kilometrów żyją jakiekolwiek ryby. Do tej pory myśleli, że jest to niemożliwe, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Grupa naukowa z japońskiej narodowej agencji badawczej JAMSTEC, zajmującej się obserwacją podwodnej fauny, na głębokości 7 498 i 8 178 m odkryła ryby z rodziny dennikowatych, należące do rzędu skorpenokształtnych. Większość przedstawicieli tego gatunku nie ma łusek. Ich ciało jest wstęgowate, z dużą głową, małymi oczami i długimi płetwami.

Odkrycia dokonano za pomocą lądownika Kairei, wyposażonego w kamery nagrywające w technologii 4K. Aby zachęcić ryby do podpłynięcia, jako przynęty użyto makreli. Najpierw zainteresowały się nią obunogi, czyli niewielkie skorupiaki. Na ryby z rodziny dennikowatych trzeba było czekać aż 17 godzin i 37 minut. Opłaciło się jednak, ponieważ japońscy naukowcy pobili rekord. Poprzednia głębokość, na której zaobserwowano ryby to 8 152 m. Japończycy sięgnęli zatem o 26 m dalej.

Zdaniem naukowców, 8 200 m to maksymalna dla życia głębokość. Poniżej jest już za duże ciśnienie, uniemożliwiające funkcjonowanie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.