• <

Ekoporadnik kajakarza

Ekoporadnik kajakarza - GospodarkaMorska.pl

WWF

08.07.2016 Źródło: własne

Nadeszły wakacje i często jednym z pierwszych pomysłów, jaki pojawia się na spędzenie wolnego czasu jest spływ kajakowy. Wartka woda w rzece da ochłodę, a my będziemy cieszyć się wspaniałymi widokami, ciszą i spokojem. Zadbajmy jednak o to, by nasz wypoczynek nad rzeką nie zakłócał codzienności mieszkańców rzek. WWF Polska uczula by przestrzegać określonych zasad.
 
Dla wprawionych kajakarzy sezon wodowania nigdy się nie kończy, ale dopiero latem na szlakach kajakowych robi się gęsto od zwolenników sportów wodnych. Dlatego WWF Polska przedstawia zasady, do których każdy użytkownik rzeki, bez względu na poziom umiejętności i formę aktywności, powinien się stosować. Pamiętajmy, że rzeki są przede wszystkim domem i ostoją dla ryb, ptaków, ssaków i owadów, a my pełnimy tam jedynie rolę gościa. To od nas zależy czy będziemy kłopotliwym turystą, czy takim, który nie zakłóca spokoju gospodarzy.
 
Wybierz odpowiednią trasę
 
W myśl pierwszej zasady powinniśmy zastanowić się dwa razy zanim wyruszymy na konkretny szlak. Należy doczytać, czy miejsce które wybraliśmy na spływ jest otwarte dla użytkowników rzeki, nie wymaga uzyskania dodatkowego pozwolenia na płynięcie, a także czy liczba osób spływającej grupy nie jest ograniczona. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, chroniąc niedoświadczonych przed zbyt wymagającymi trasami, a także po to, aby chronić tamtejszą faunę i florę. Im nas więcej na rzekach, tym bardziej tracą one swoją naturalność, poprzez przekształcenia ułatwiające nam komunikację (pomosty do wodowania, miejsca biwakowania, drogi dojazdowe), a tym samym przestają być zaciszem gatunków będących domownikami rzecznych zakoli.
 
Szanuj zieleń, boś nie…

 
Pamiętajmy, by po wodach rzek pływać powoli nie niszcząc roślinności wodnej. Grążele żółte zdecydowanie piękniej prezentują się w naturalnym środowisku niż w wazonie. Jeśli musisz się zatrzymać, wysiadaj z kajaka zawsze na brzegu rzeki. Nigdy nie wychodź na rzeczne łachy i wyspy. Są to ulubione miejsca odpoczynku i gniazdowania wielu gatunków wodnych ptaków. Twoja, nawet krótka obecność na piaszczystej rzecznej wyspie może spowodować zniszczenie gniazd i śmierć wielu piskląt rybitw, mew i sieweczek. Płynąc rzeką lub jeziorem, nie zbliżaj się do ptasich rodzin mających pisklęta. Uważnie obserwuj, słuchaj, poczuj przyrodę, ciesz się pięknem rzeki i staraj się nie być intruzem.
 
Nie pozostawiaj śmieci
 
Wybierając się w podróż po rzece naturalne jest, że zabieramy ze sobą prowiant i bagaż. Zadbajmy o to, by wszystko wróciło z nami na ląd. Pozostawione śmieci są ciekawym kąskiem dla zwierząt, które nawet nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich zajadania, a te mogą zakończyć się nawet śmiercią.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.