• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Przed oficjalnymi obchodami Normandia wspomina 80. rocznicę lądowania aliantów

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Przed oficjalnymi obchodami Normandia wspomina 80. rocznicę lądowania aliantów

Partnerzy portalu

Pokazy ogni sztucznych, skoki spadochronowe, rekonstrukcje historyczne i odwiedzanie miejsc pamięci odbywało się w weekend w Normandii przed oficjalnymi obchodami w przyszłym tygodniu 80. rocznicy desantu aliantów podczas II wojny światowej.

Zanim 6 czerwca w Normandii zgromadzą się na oficjalnych uroczystościach przywódcy 25 państw i kombatanci, w wielu miejscowościach na północy Francji przypominane są wydarzenia sprzed 80 lat. Kulminacja tych wydarzeń nastąpiła w weekend, przy rekordowej - jak ocenia dziennik "Ouest-France" - frekwencji wśród odwiedzających.

Wystawy, pokazy filmów dokumentalnych, wycieczki z przewodnikiem, pokazy sprzętu wojskowego i spotkania z historykami - takie różnorodne imprezy będą trwać również w przyszłym tygodniu.

Niedziela była dniem dwóch dużych pokazów spadochronowych. Pierwszy z nich odbył się w mieście Carentan, jednym ze strategicznych punktów operacji Overlord. Około 70 spadochroniarzy, ubranych w mundury stylizowane na te używane podczas wojny światowej, przybyło na pokładzie samolotów C-47. Skoki w Carentan przeprowadziła międzynarodowa ekipa cywilna składająca się m.in. z byłych żołnierzy.

W Mount-Saint-Michel, gdzie znajduje się słynne opactwo Benedyktynów, udział w skokach wzięło około 350 spadochroniarzy amerykańskich, w tym z drużyn spadochronowych Golden Knights i Leap Frogs.

W Caen, leżącym u ujścia rzeki Orne do cieśniny La Manche, zacumowało kilka niewielkich jednostek pływających, które były używane w operacjach podczas II wojny światowej, a dziś są w rękach prywatnych w W. Brytanii.

Do Francji przybywają kombatanci; około 60-osobowa grupa przybyła ze Stanów Zjednoczonych do Paryża w sobotę. Jak podały linie lotnicze, najmłodszy z kombatantów ma 96 lat, najstarszy - 107.

Przesłaniem rozpoczynających się uroczystości i upamiętnień jest przekazanie obowiązku pamięci nowym pokoleniom, które dziś są świadkami nowej wojny na kontynencie, trwającej na Ukrainie - podkreśla w komentarzu agencja Associated Press.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.