• <
BOTA_2023

Złoty będzie dalej się osłabiać, a rentowności rosnąć

pc

16.05.2018 04:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Złoty będzie dalej się osłabiać, a rentowności rosnąć

Partnerzy portalu

Złoty będzie dalej się osłabiać, a rentowności rosnąć - GospodarkaMorska.pl

Złoty i polskie obligacje tracą podążając za sytuacją na rynkach światowych. Zdaniem analityków umocnienie dolara i presja na rynki wschodzące może się utrzymać. Dodają, że wsparciem dla krajowego długu może być konferencja po posiedzeniu RPP.

"Musimy się przyzwyczaić, że dolar pozostanie mocny, a waluty rynków wschodzących, w tym złotym, będą pod presją" - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz w DM TMS Brokers.

"Kurs EUR/PLN nie ma już wiele przestrzeni do zwyżek, maksymalnie kilka groszy. Widać, że kilka dni pauzy w umocnieniu dolara nie pozwoliło polskiej walucie odrobić strat" - dodał.

We wtorek GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto Polski w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr wobec wzrostu w IV kwartale 2017 roku na poziomie 4,9 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale gospodarka urosła o 4,8 proc. rdr. GUS potwierdził także wcześniejsze szacunki, że inflacja w kwietniu wyniosła 1,6 proc.

RYNEK DŁUGU

"We wtorek obserwujemy wyprzedaż nie tylko na polskich obligacjach, ale na całym rynku. Podążamy za rynkami bazowymi - rentowność amerykańskiej 10-latki znajduje się najwyżej od 2011 r. Do tego ropa testuje 80 dolarów za baryłkę, co jest dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost rentowności" - powiedział Michał Poźniak, diler SPW z Raiffeisen Bank Polska.

"Widać, że inwestorzy zagraniczni intensywnie operują na naszym rynku. Kierunek jest jeden. Czynnikiem, który mógłby ograniczyć presję będzie jutrzejsze posiedzenie RPP, ale jeśli taki sentyment się utrzyma, to nawet to może nie wystarczyć" - dodał.

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich rośnie o 6 pb, a niemieckich o 2 pb.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.