• <
BOTA_2023

UWAGA: Pierwsze korzystne orzeczenie NSA w sprawie ulgi abolicyjnej dla marynarzy

03.12.2015 13:50 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UWAGA: Pierwsze korzystne orzeczenie NSA w sprawie ulgi abolicyjnej dla marynarzy

Partnerzy portalu

UWAGA: Pierwsze korzystne orzeczenie NSA w sprawie ulgi abolicyjnej dla marynarzy - GospodarkaMorska.pl

W jednej ze spraw prowadzonych przez Kancelarię, dnia 02.12.2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż prawo do ulgi abolicyjnej PRZYSŁUGUJE polskiemu marynarzowi, który NIE ZAPŁACIŁ podatku zagranicą w związku z dochodami uzyskanymi z pracy najemnej na statkach eksploatowanych przez armatora norweskiego w roku 2014.

Wyżej przytoczone orzeczenie jest pierwszym pozytywnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, które rozstrzyga prawo do ulgi abolicyjnej w przypadku braku zapłaty podatku zagranicą. Pozostałe postępowania są w toku.

Uwagi wymaga fakt, iż orzeczenie w tej sprawie jest prawomocne i nie podlega dalszemu zaskarżeniu.

Kancelaria obecnie oczekuje na doręczenie pisemnego uzasadnienia ww. wyroku, które będzie przedmiotem szerszej publikacji.

Należy podkreślić, iż negatywne orzeczenie NSA z 20.10.2015 roku w podobnej sprawie, w którym to wyroku bezzasadnie odmówiono marynarzowi prawa do ulgi abolicyjnej w przypadku Norwegii warunkując to prawo od zapłaty podatku zagranicą,  nie ma charakteru ostatecznego, gdyż sprawa ta będzie ponownie rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

 

Radca Prawny Mateusz Romowicz

Więcej informacji dotyczących pracy Kancelarii znajdą Państwo na stronie kancelaria-gdynia.eu , prawo-korporacyjne.pl

Znajdź nas na facebook

 

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.