• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef OMV w FAZ: Nord Stream 2 nieodzowny, Ameryka nie ma prawa weta

pc

25.07.2017 20:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef OMV w FAZ: Nord Stream 2 nieodzowny, Ameryka nie ma prawa weta
Szef OMV w FAZ: Nord Stream 2 nieodzowny, Ameryka nie ma prawa weta - GospodarkaMorska.pl

Nord Stream 2 jest nieodzowny, a Ameryka, Polska i kraje bałtyckie nie mają wobec tego projektu prawa weta - pisze we wtorek Rainer Seele, dyrektor zarządzający austriackiej spółki OMV w artykule dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor zaznacza, że rzucone przez prezydenta Donalda Trumpa hasło "America first" oznacza zwrot w relacjach transatlantyckich. "Europa podejmuje starania, by stać się bardziej niezależną i bardziej samowystarczalną, nie tylko w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, lecz także na obszarze polityki energetycznej" - wyjaśnia Seele.

"Z europejskiego punktu widzenia, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego, Nord Stream 2 jest projektem faktycznie nieodzownym" - ocenił austriacki menedżer.

"Ameryka oraz holowane przez nią Polska i kraje bałtyckie nie mają prawa do wetowania i blokowania europejsko-rosyjskich kontaktów w sprawie gazu ziemnego, włącznie z gazociągami" - uważa Seele.

"Wydobycie gazu w Europie spada. Potrzebujemy więcej gazu z importu" - pisze Seele, podkreślając, że ze względu na wielość źródeł gaz "stracił swoje znaczenie jako instrument politycznego nacisku".

Nord Stream jest nie tylko "dodatkową ofertą", lecz ze względu na niskie koszty transportu w dodatku "ofertą atrakcyjną dla klientów", zapewniającą bezpieczne dostawy taniego gazu i finansowaną przez sektor prywatny, a więc bez dotacji z UE - tłumaczy Seele.

Szef OMV podkreśla, że "nikt nie będzie zmuszany do kupna rosyjskiego gazu". Przypomina, że UE współfinansowała budowę terminalu na gaz skroplony w Polsce. Za paradoks uznał fakt, że Polska "chce całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu, a równocześnie chce nadal pobierać opłaty za korzystanie przez Gazprom z polskich gazociągów". "Pomimo Nord Streamu Rosja jest zaineresowana dalszym użytkowaniem polskich gazociągów, tylko że Polska tego nie chce. W ten sposób interesy gospodarcze zaplątują się w uścisku nacjonalistycznej polityki" - czytamy w "FAZ".

Zdaniem Seele o popycie na LNG i gaz z gazociągów powinien decydować rynek. Gaz skroplony z USA jest "jedną z opcji dla Europy", jednak - jak zastrzega - doświadczenie pokazuje, że statki z LNG "płyną tam, gdzie jest najwyższy zysk".

Nawiązując do ewentualnych negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy, szef OMV zaznacza, że "konsolidacja ukraińskiego budżetu nie jest zadaniem jego firmy". "Kijów kasował przez dziesięciolecia miliardy za tranzyt i nie inwestował niestety tych środków w naprawę sieci przesyłowej" - krytykuje Seele.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.