• <

Senat: Komisja gospodarki zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu

pc

13.02.2018 22:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Senat: Komisja gospodarki zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu
Senat: Komisja gospodarki zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu - GospodarkaMorska.pl

Senacka komisja gospodarki zarekomendowała we wtorek przyjęcie pięciu ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu z kilkudziesięcioma poprawkami, w większości o charakterze prawno-legislacyjnym.

"Komisja senacka przyjęła pakiet pięciu ustaw: Prawo przedsiębiorców i ustaw towarzyszących, składających się na pakiet Konstytucji Biznesu. Jednocześnie przyjmując też część poprawek" - powiedział PAP po zakończeniu obrad komisji wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Jak podkreślił, te poprawki nie są fundamentalne dla pakietu.

Wśród proponowanych zmian znalazła się ta "związana z wezwaniem do usunięcia braków". Jak mówił Haładyj, ma ona dać przedsiębiorcy szansę "naprawienia niekompletnego wniosku w tym samym postępowaniu". "Przy interpretacjach indywidualnych dla przedsiębiorców będzie najpierw zwrot informacyjny, żeby przedsiębiorca uzupełnił braki, a dopiero później odrzucenie jego wniosku czy też pozostawienie bez rozpoznania" - mówił PAP Haładyj. Pozostałe poprawki, jak podkreślił, miały charakter prawno-legislacyjny.

"Przyjęliśmy kilkadziesiąt poprawek do Konstytucji Biznesu. Jutro trafią na sesję plenarną" - powiedział PAP po zakończeniu obrad komisji jej przewodniczący Andrzej Stanisławek.

Podczas posiedzenia wywiązała się też dyskusja na temat lokalizacji przyszłej siedziby Rzecznika MSP.

"Komisja przyjęła przepis, który wprowadza przesłanki dla ministra właściwego ds. gospodarki, którymi będzie się kierował ustalając siedzibę Rzecznika MSP" - zaznaczył Haładyj.

Jak wyjaśnił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii, przepis nie przesądza, gdzie będzie biuro rzecznika. "Natomiast wprowadza pewne dyrektywy dla ministra właściwego ds. gospodarki, które będzie musiał wziąć pod uwagę przy ustalaniu miejsca tej siedziby. Jedną z tych dyrektyw będzie potrzeba dekoncentracji, ale też zasada efektywnego działania rzecznika" - wskazał Haładyj. Dodał, że minister "nie będzie miał pełnej dowolności w wyborze tej siedziby".

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.