• <
BOTA_2023

Ropa w USA tanieje o ponad 1 proc. - we wtorek ważna decyzja Donalda Trumpa

ew

08.05.2018 07:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa w USA tanieje o ponad 1 proc. - we wtorek ważna decyzja Donalda Trumpa

Partnerzy portalu

Ropa w USA tanieje o ponad 1 proc. - we wtorek ważna decyzja Donalda Trumpa - GospodarkaMorska.pl

Ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. i jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę, po zwyżce w poniedziałek o 1,5 proc. We wtorek ważna decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,93 USD - niżej o 80 centów, czyli 1,1 proc.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 53 centy do 75,64 USD za baryłkę.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek na Twitterze, że we wtorek ogłosi swoją decyzję o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Ma to nastąpić o godz. 20.00 czasu polskiego.

Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem, choć na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałoby się to odbyć. Z drugiej strony - jak twierdzi jedno z tych źródeł - wciąż jest szansa, by USA pozostały stroną umowy, m.in. po to, by nie zaszkodzić sojuszowi USA z Francją, która nalega na takie właśnie rozwiązanie.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego. Przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy.

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

"Osiągnięcie przez ropę poziomu ponad 70 dolarów za baryłkę dało inwestorom poczucie spełnienia i spowodowało, że teraz przystąpili oni do realizacji zysków" - mówi tymczasem Satoru Yoshida, analityk giełdowy w Rakuten Securities Inc. w Tokio.

"Mimo tego ropa w USA kosztuje blisko 70 dolarów za baryłkę, bo rynek bierze pod uwagę możliwość, że USA jednostronnie rozwiążą umowę w Iranem i ponownie nałożą sankcje" - dodaje.

Ropa WTI zyskała podczas poprzedniej sesji 1,01 USD, czyli 1,5 proc., do 70,73 USD za baryłkę.

w ub. tygodniu zyskała 2,4 proc.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.