• <

Prezydent: wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich m.in. Nord Stream 2

ew

20.03.2018 12:41 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent: wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich m.in. Nord Stream 2
Prezydent: wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich m.in. Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Wśród tematów poruszonych w ostatnich dniach w rozmowach polsko-niemieckich, przy okazji wizyt w Warszawie kanclerz Angeli Merkel i szefa MSZ Heiko Maasa, znalazły się wszystkie tematy z agendy naszych relacji, m.in. Nord Stream 2 i sytuacja w Rosji - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda pytany we wtorek na konferencji prasowej w Kowalewie Pomorskim, czy wśród tematów jego poniedziałkowych rozmów z kanclerz Niemiec znalazły się m.in. relacje z Rosją i Nord Stream 2, zaznaczył, że w ostatnich dniach miał miejsce "pewien zbiór spotkań".

Jak dodał, oprócz spotkania z niemiecką kanclerz w piątek miał też okazję rozmawiać z nowo powołanym szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem. "To była bardzo długa, godzinna rozmowa, myśmy poruszyli wszystkie tematy, włącznie z Nord Stream 2, sytuacją w Rosji, wszystkimi (tematami), jakie są na polsko-niemieckiej agendzie" - podkreślił prezydent.

Z kolei wśród tematów, którym poświęcono najwięcej czasu podczas rozmowy z kanclerz Niemiec, Andrzej Duda wymienił m.in. współpracę europejską, relacje z Francją i odbudowę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, sytuację na Ukrainie i w Rosji. "Mówiliśmy także o współpracy gospodarczej, którą oceniliśmy wysoko - zarówno pani kanclerz, jak i ja - że ona się cały czas rozwija, że musimy to wspierać, i o budowaniu dobrych relacji między Polską a Niemcami" - dodał prezydent.

Jak mówił, na spotkaniu z Merkel poruszyli również kwestię współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. "Tutaj się zgadzamy, że ta współpraca euroatlantycka chcielibyśmy, żeby układała się jak najlepiej, i to pod każdym względem - zarówno gospodarczym, jak i jeżeli chodzi o względy bezpieczeństwa" - zaznaczył Duda.

Jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowych rozmów z niemiecką kanclerz był też - według prezydenta - unijny mechanizm współpracy obronnej PESCO. "Ja mówiłem, że chciałbym, żeby razem z naszą obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim budował się tutaj taki efekt synergii w tych działaniach europejskich z działaniami Sojuszu. (...) Chciałbym, żeby te polityki razem się wzmacniały i żeby w związku z tym nasze bezpieczeństwo budowało się jako coraz mocniejsze" - relacjonował prezydent.

Poniedziałkowa wizyta kanclerz Niemiec oraz wcześniejsza, piątkowa, szefa MSZ w Warszawie były drugimi w kolejności oficjalnymi wizytami tych polityków zrealizowanymi po powołaniu w ubiegłym tygodniu nowego niemieckiego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD. Wcześniej Merkel i Maas udali się na rozmowy do Paryża.
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.