• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku

pc

22.10.2017 22:05 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku
Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek uda się do Finlandii z oficjalną wizytą. Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy w Helsinkach będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.

Jak podkreślił Szczerski, Polskę i Finlandię łączą interesy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. "Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta. "Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać" - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina. "Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także technicznym. Rozwój armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca kwestii wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

Według Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. "Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego" - mówił.

Wizyta ma także wymiar gospodarczy. Szczerski zapowiedział, że do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki konkursu otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

Przedstawicele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności. "To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły" - mówił szef gabinetu prezydenta. "Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia" - dodał.

Jak mówił Szczerski, wizyta będzie mieć także charakter historyczny. Jak mówił, w tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości, w Polsce obchody przypadają w przyszłym roku. "Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów" - powiedział.

W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską parę prezydencką na grobie Carla Gustafa Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.

W Helsinkach prezydent Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo.

Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.