• <

Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce

pc

23.04.2018 15:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce

Partnerzy portalu

Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce - GospodarkaMorska.pl

Prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę w Polsce; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

"Spotkanie prezydentów Polski i Etiopii wpisuje się w strategię działań prezydenta Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej, których celem jest promocja polskich interesów gospodarczych oraz działanie na rzecz globalnego bezpieczeństwa" - powiedział w poniedziałek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, w tych obszarach państwa afrykańskie powinny być postrzegane, jako ważny partner dla Polski, co - zaznaczył - "przez wiele ostatnich lat nie było należycie dostrzegane".

Minister zauważył, że Polska ma tradycje i doświadczenie współpracy z partnerami na kontynencie afrykańskim, ma stosunkowo gęstą sieć ambasad w tych krajach, polscy misjonarze są szeroko obecni w różnych regionach Afryki. Mamy także "ciekawą ofertę współpracy i wsparcia biznesowego" - dodał.

Szczerski wyraził nadzieję, że aktywność prezydenta Dudy da "silny impuls do intensywnych kontaktów naszego kraju z państwami afrykańskimi". "Wizyta prezydenta Etiopii to druga, po Senegalu, oficjalna wizyta prezydenta kraju afrykańskiego w trakcie kadencji prezydenta Dudy. Nie wykluczone, że w przyszłym roku prezydent uda się ponownie na kontynent afrykański" - zaznaczył minister.

W maju ubiegłego roku Andrzej Duda odwiedził Addis Abebę. Szczerski przypomniał, że była to pierwsza wizyta urzędującej głowy państwa polskiego w Afryce Subsaharyjskiej. Podczas wizyty doszło m.in. do historycznego wystąpienia prezydenta RP na forum Unii Afrykańskiej.

"Zaledwie w niecały rok od tamtych wydarzeń, prezydent Etiopii skorzystał z zaproszenia do złożenia rewizyty w Polsce. Prezydentowi Mulatu Teshome towarzyszyć będzie małżonka, pani Meaza Abraham, która nieczęsto uczestniczy w oficjalnych wizytach. Podkreśla to jej szczególne zainteresowanie Polską, widoczne już podczas spotkania z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w Addis Abebie" - powiedział Szczerski.

Minister poinformował, że podczas wtorkowego spotkania prezydentów Polski i Etiopii omówione zostaną najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, w tym te dotyczące jej wymiaru gospodarczego i naukowego, a także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i spraw globalnych. Jak mówił, w obecności obu głów państw podpisany zostanie list intencyjny dotyczący intensyfikacji współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

"Warto przypomnieć, że w trakcie ubiegłorocznej wizyty w Etiopii prezydent Duda odbył spotkanie z kadrą oraz studentami uniwersytetu w Addis Abebie, w trakcie którego zachęcał do studiowania na polskich uczelniach. Dokument podpisywany w trakcie obecnej wizyty ma na celu uzyskanie praktycznych efektów współpracy w tym zakresie" - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Szczerski przypomniał, że Etiopia, podobnie jak Polska, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "W świetle naszej prezydencji w RB ONZ, którą będziemy sprawować już w maju br., liczymy na możliwość skorzystania z ponad rocznego doświadczenia Etiopii w pracach Rady, a zwłaszcza wiedzy nt. sytuacji w Afryce" - powiedział minister.

Poinformował, że prezydent Duda zaprosi prezydenta Mulatu Teshome do osobistego udziału w debacie otwartej wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego, której będzie przewodniczył w Radzie Bezpieczeństwa 17 maja br.

"Także w kontekście polityki globalnej prezydent Duda zachęci swojego gościa do udziału w sesji przywódców, otwierającej konferencję klimatyczną COP24, która odbędzie się w dniach 3-4 grudnia br. w Katowicach" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Szczerski podkreślił, że Polska dostrzega wzrost znaczenia Etiopii, ale także całej Afryki, na arenie globalnej. Jak mówił, dowodem rosnącego zaangażowania Polski w Afryce jest rozbudowa naszej sieci placówek dyplomatycznych i handlowych.

"W ostatnich dwóch latach otworzyliśmy ambasady w Senegalu i Tanzanii, polski attachat obrony w Addis Abebie - obecnie drugi na kontynencie afrykańskim obok Kairu - oraz biuro handlowe w Nairobi. Rozważane jest otwarcie takiego biura także w stolicy Etiopii" - zaznaczył Szczerski.

Prezydent Mulatu Teshome spotka się także z przedstawicielami polskiego biznesu. "Strona polska liczy, że będzie to miało wymierny wpływ na zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Etiopią. Obecnie Etiopia jest drugim po Kenii partnerem handlowym w Rogu Afryki" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że kontekst biznesowy będzie także miała wizyta prezydenta Etiopii w Zakładach Azotowych "Puławy", zaplanowana na środę. "Dla Etiopii, w której udział rolnictwa w PKB sięga blisko 50 proc., polskie produkty nawozowe mogą z pewnością stanowić ciekawą ofertę" - mówił minister.

Dwudniowa wizyta prezydenta Etiopii rozpocznie się we wtorek od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędzie się spotkanie polskiej i etiopskiej pary prezydenckiej, po którym dojdzie do rozmowy prezydentów w wąskim gronie, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji towarzyszących. Prezydenci Duda i Mulatu Teshome spotkają się także z mediami.

Po południu prezydent Etiopii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem Mulatu Teshome wraz małżonką wezmą udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez polską parę prezydencką.

W środę Mulatu Teshome spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim; wygłosi też wykład w Akademii Dyplomatycznej na temat priorytetów etiopskiej polityki zagranicznej. Po południu prezydent Etiopii odwiedzi Zakłady Azotowe „Puławy”.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.