• <
urząd_morski_gdynia_2021

Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu

pc

13.07.2017 18:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu
Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu - GospodarkaMorska.pl

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

"Wiodącym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z szefem chińskiego parlamentu było poszukiwanie praktycznych mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowa dotyczyła również dalszego zacieśnienia bilateralnej współpracy gospodarczej" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KPRM.

Jak podkreśliła kancelaria premiera spotkanie było także okazją do omówienia współpracy na forach wielostronnych, w tym w formacie 16+1(Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny), a także zachęcenia chińskich inwestorów do większego zainteresowania polskim rynkiem.

"Spotkanie potwierdziło utrzymującą się wysoką dynamikę polsko-chińskich spotkań na najwyższym szczeblu. Stanowi dowód zaangażowania obu stron w realizację zapisów wszechstronnego partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Chiny od 2016 r" - dodano w komunikacie.

Spotkania Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczęły się w czwartek od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie chińskiego polityka jest Chińsko-Polskie Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej, które odbędzie się w czwartek. Wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskiej branży budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

W forum - jak zaznaczyła w komunikacie kancelaria premiera - weźmie także udział pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild, przedstawiciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

W piątek Zhang Dejiang spotka się natomiast z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli. Tego dnia to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Delegacja chińska podczas wizyty w Polsce zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

W maju b.r. w Chinach przebywała premier Beata Szydło, która wzięła udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.