• <

Polska chce, by UE rozważyła dofinansowanie części kolejowej CPK

pc

22.03.2018 04:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Polska chce, by UE rozważyła dofinansowanie części kolejowej CPK
Polska chce, by UE rozważyła dofinansowanie części kolejowej CPK - GospodarkaMorska.pl

Polska liczy, że UE rozważy dofinansowanie inwestycji kolejowych w ramach programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale nie oczekuje wsparcia środkami unijnymi budowy samego portu - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

W Brukseli przebywa w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Z urzędnikami Komisji Europejskiej rozmawia m.in. o projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W Parlamencie Europejskim wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem Wildem.

"Mimo że CPK realizuje strategię UE dla lotnictwa, dlatego że walczy z kongestią (chroniczne zjawisko większego natężenia ruchu - PAP) zarówno przestrzeni powietrznej, jak i portów lotniczych, to nie oczekujemy w tym zakresie współfinansowania ze strony środków unijnych. To, na co liczymy, to wsparcie i uwzględnianie CPK przy pracach regulacyjnych, które toczą się w ramach UE, oraz rozważenie inwestycji kolejowych, składających się na program CPK w ramach kolejnej perspektywy unijnej" - powiedział Wild dziennikarzom.

Jak przyznał, jeśli CPK miałby skorzystać z unijnego dofinansowania, to dotyczyłoby ono węzła kolejowego. "CPK to nie tylko lotnisko, to także główny punkt na kolejowej mapie kraju. To także znakomite skomunikowanie drogowe Warszawy i Łodzi i stworzenie nowych szlaków dla ruchu ciężarowego. (...) Bardzo wiele inwestycji, które zamierzamy przeprowadzić, to inwestycje współfinansowane ze środków europejskich" - zaznaczył Wild.

Kwieciński dodał, że na inwestycje w ramach CPK będą składały się po połowie środki związane bezpośrednio z samym portem lotniczym oraz wydatki ponoszone w związku z budową infrastruktury drogowej i kolejowej. Zaznaczył, że środki europejskie będzie można też wykorzystać do zadań związanych z zabezpieczeniem ruchu lotniczego. "Na pewno będziemy chcieli wykorzystać środki europejskie do dostępu do tego portu, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, ale przede wszystkim jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową" - zaznaczył.

Dodał, że Polska chce w Brukseli rozmawiać nie tylko o kwestiach finansowych związanych z CPK, ale również o tym, jak to przedsięwzięcie będzie związane z obecną polityką transportową UE.

Dodał, że w Brukseli będzie rozmawiał o kolejnym budżecie unijnym po 2020 r. Zaznaczył, że spotka się z komisarzem ds. innowacyjności Carlosem Moedasem oraz wiceszefem KE Jyrki Katainenem.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych osiem lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43850,00 $ tona -0,77% 21 sty
 Cynk 3685,00 $ tona 0,33% 21 sty
 Aluminium 3079,00 $ tona -0,96% 21 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.