• <
BOTA_2023

PAIH: Rusza nabór do programu wsparcia zagranicznej ekspansji MŚP

pc

17.05.2018 15:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PAIH: Rusza nabór do programu wsparcia zagranicznej ekspansji MŚP

Partnerzy portalu

PAIH: Rusza nabór do programu wsparcia zagranicznej ekspansji MŚP - GospodarkaMorska.pl

Mali i średni przedsiębiorcy od poniedziałku będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach programu Polskie Mosty Technologiczne dot. pomocy w ekspansji zagranicznej na rynki USA, Kanady i Meksyku - poinformowała PAP w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Maksymalny grant to 200 tys. zł.

Jak wskazano, z nowego projektu Agencji będą mogły skorzystać firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw "charakteryzujące się dużym potencjałem do internacjonalizacji swoich produktów, usług lub technologii".

"Maksymalna wysokość jednego grantu sięgnie 200 tys. zł, natomiast łączna wartość wparcia dla firm w ramach programu Polskich Mostów Technologicznych wyniesie ponad 176,5 mln zł. Strategia ekspansji zagranicznej będzie powstawać z pomocą polskich i zagranicznych ekspertów. Nabór na pierwszy - północnoamerykański +koszyk+ rynków ruszy 21 maja i potrwa do 13 lipca 2018 roku" - wskazano. Jak dodano, w pierwszej kolejności nabór obejmie USA, Kanadę i Meksyk.

"Wartość polskiego eksportu z obszarem NAFTA przekracza 26 mld euro, jednak gros z tej kwoty to zasługa wymiany ze Stanami Zjednoczonymi. Chcemy, żeby polscy mali i średni przedsiębiorcy śmielej angażowali się w działalność na tamtejszych rynkach i jesteśmy gotowi przygotować dla nich profesjonalną, marketingową strategię ekspansji" – podkreślił wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Jak zaznaczył, w konkursie mogą uczestniczyć tylko mikro, małe i średnie firmy zarejestrowane w Polsce.

"Projekt jest realizowany w ramach pomocy de minimis, dlatego przedsiębiorców obowiązują kryteria związane z dotychczasową kwotą otrzymanej pomocy. Mianowicie, w ostatnich trzech latach nie mogła ona przekroczyć 200 tys. euro" – dodała kierownik projektu Joanna Manikowska.

Jak wyjaśnia, działalność prowadzona przez potencjalnych grantobiorców nie może dotyczyć sektorów wykluczonych regulaminem konkursu z otrzymania pomocy de minimis, takich jak rybołówstwo i akwakultura, produkcja podstawowych produktów rolnych oraz sektor węglowy. Według Manikowskiej, ze względu na specyfikę unijnej pomocy de minimis, granty nie będą mogły być również przekazane na wydatki bezpośrednio związane z "wolumenem wywożonych produktów, tworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub z innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej".

"Będziemy stosować także dodatkową punktację dla przedsiębiorców działających w obszarze Krajowych Inteligentnych Specjalizacji oraz doświadczonych w prowadzeniu działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych" - dodała.

Jak poinformowała PAIH, kolejne nabory odbędą się w trzecim (Wietnam, Chiny i Japonia) i czwartym kwartale 2018 r. (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Kenia). Z kolei przedsiębiorcy zainteresowani wejściem do Turcji, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Indii, Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji i RPA będą mieli szansę wziąć udział w rekrutacji w przyszłym roku.

"Obecność tych krajów w projekcie nie jest przypadkowa. NAFTA, Azja, Bliski Wschód i Afryka budzą ogromne zainteresowanie polskich firm, które są głodne nowych rynków zbytu. Charakteryzują się też znacznym potencjałem nabywczym, co kluczowe z punktu widzenia interesu biznesowego" - wyjaśnił wiceszef PAIH.

Rejestracja przedsiębiorców do projektu Polskie Mosty Technologiczne będzie prowadzona za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie pmt.trade.gov.pl.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.