• <

Nowoczesna składa zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. nowego prezesa PKN Orlen

ew

08.02.2018 12:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nowoczesna składa zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. nowego prezesa PKN Orlen
Nowoczesna składa zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. nowego prezesa PKN Orlen - GospodarkaMorska.pl

Posłowie Nowoczesnej Adam Szłapka i Marek Sowa poinformowali w czwartek, że zamierzają złożyć zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. nowego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Złożyli też interpelację do koordynatora służb specjalnych ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Obajtka.

Posłowie Nowoczesnej poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie, że zamierzają złożyć zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupycjnego dotyczące nowego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka w sprawie podejrzenia naruszenia przepisów o ustawie antykorupcyjnej. Zapowiedzieli też złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. możliwości naruszenia przez Obajtka ustawy antykorupcyjnej oraz ustawy kominowej, która reguluje wynagrodzenia członków zarządów w spółkach pod kontrolą Skarbu Państwa.

Szłapka przypomniał, że Obajtek na początku 2016 r. został powołany przez ówczesną premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; obowiązki te pełnił już od końca 2015 r.

"W związku z tym Obajtek został objęty przepisami ustawy kominowej oraz ustawy antykorupcyjnej" - podkreślił Szłapka. Jak dodał, "jednocześnie z wpisów w KRS wynika, że w tym czasie Obajtek został wpisany w rubryce +organ nadzoru+ w spółce Lotos Bio Paliwa, której ponad 50 proc. udziałów ma Skarb Państwa oraz do spółki Dalmor której większościowym udziałowcem jest również Skarb Państwa".

"To znaczy, że Obajtek był w radach nadzorczych obu tych spółek, kiedy pełnił funkcję prezesa ARiMR" - zaznaczył Szłapka.

Jak podkreślił, zawiadomienie do CBA i prokuratury zostanie złożone w związku z tym, że będąc prezesem agencji rządowej Obajtek jednocześnie pełnił funkcje w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

"Niedopuszczalne jest, żeby prezes agencji rządowej, objęty ustawami antykorupcyjną i kominową, pełnił funkcje w organie nadzorczym spółek, gdzie udziałowcem jest Skarb Państwa" - zauważył poseł. "Nowoczesna niczego nie przesądza, ale po to są służby - CBA i prokuratura - żeby to zbadać" - oświadczył.

Marek Sowa poinformowal, że Nowoczesna złożyła interpelację poselską do koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w związku z nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych Obajtka.

"Z zawiadomienia CBA z 2013 r. wiemy, że prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Porównanie oświadczeń z końca 2010 i 2012 roku jasno pokazuje, że Obajtek wzbogacił się o ponad milion złotych w stosunku do tego, jakie miał przychody" - oświadczył Sowa. Podkreślił, że ujawnione źródła dochodów nowego prezesa PKN Orlen "nie mają żadnego pokrycia z tytułu przychodów lub wynajmu nieruchomości".

"Pytamy, czy zostało wyjaśnione, skąd Daniel Obajtek miał środki na spłatę kredytu, którego zadłużenie z 660 tys. złotych spadło do 430 tys. zł. Skąd miał środki na nabycie 10 proc. w spółce ERG Sp.z.o.o., które, jak wynika z informacji w Internecie, jest warte 800 tys. zł oraz w jaki sposób zwiększył kwotę wolnych środków na koncie z 5 tys. zł. do 300 tys. zł" - oświadczył Sowa. "Łącznie 1.325 tys. złotych żywej gotówki, na którą nie ma żadnego pokrycia w dochodach" - dodał Sowa.

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała w poniedziałek z zarządu spółki prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego i Marię Sosnowską, jako członka zarządu. Na prezesa płockiego koncernu rada powołała Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa spółki Energa.
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.