• <
pge_baltica_390x100_duży

Na rynkach ropy niepokój - konflikt A.Saudyjska-Huti w Jemenie w ostrej fazie

ew

24.04.2018 06:40 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Na rynkach ropy niepokój - konflikt A.Saudyjska-Huti w Jemenie w ostrej fazie

Partnerzy portalu

Na rynkach ropy niepokój - konflikt A.Saudyjska-Huti w Jemenie w ostrej fazie - GospodarkaMorska.pl

Ropa naftowa w USA najdroższa od XII 2014. Sytuacja na rynkach paliw się komplikuje - w ostrej fazie jest konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską a rebeliantami Huti w Jemenie, co może spowodować zakłócenia w dostawach ropy z Bliskiego Wschodu. Na dodatek na rynkach spodziewany jest spadek zapasów ropy w USA - wskazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,09 USD - wyżej o 45 centów, czyli 0,7 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 18 centów, czyli 0,2 proc., do 74,89 USD za baryłkę.

Kontrakty na ropę na IX denominowane w juanach - na giełdzie paliw w Szanghaju - zwyżkują o 1,9 proc., po zwyżce podczas poprzedniej sesji o 0,7 proc. do 439,7 juanów.

Najwyższy rangą przywódca polityczny rebeliantów Huti w Jemenie Saleh al-Samad został zabity w ubiegłotygodniowym nalocie - poinformowali w poniedziałek rebelianci. O przeprowadzenie tego ataku oskarżyli Arabię Saudyjską.

Samad, który był szefem najwyższej rady politycznej, czyli najważniejszej instytucji politycznej w regionach kontrolowanych przez Huti, "został męczennikiem" w czwartek, 19 kwietnia, w nalocie w prowincji Al-Hudajda na zachodzie kraju - głosi komunikat opublikowany przez agencję Saba.

Jest to najpoważniejszy cios zadany rebeliantom przez koalicję dowodzoną przez Arabię Saudyjską, która walczy z Huti od marca 2015 roku.

Tymczasem na rynkach paliw spodziewany jest spadek amerykańskich zapasów ropy - o 2,25 mln baryłek, a w hubie Cushing, w Oklahomie, prawdopodobnie spadły o 150.000 baryłek.

"Rynek kupuje teraz takie +bycze+ newsy" - mówi Will Yunm analityk giełd towarowych w Hyundai Futures Corp. w Seulu.

"Ale zmienność na rynku jest wysoka, co oznacza że w każdej chwili kierunek zmian może się odwrócić" - dodaje.

Ropa WTI w ub. tygodniu zyskała 1,5 proc.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.