• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli
Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli - GospodarkaMorska.pl
07.12.2016 Źródło: własne

- Jesteśmy zainteresowani tym, aby NATO i Unia Europejska potrafiły razem współpracować w odpowiedzi na wszelkiego rodzaju kroki zaczepne - mówił minister Witold Waszczykowski podczas pierwszego dnia rozmów ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Współpraca NATO z Unią Europejską była jednym z głównym tematów podczas pierwszego dnia spotkania szefów dyplomacji NATO. Ministrowie zatwierdzili pakiet dokumentów wdrażających Wspólną Deklarację NATO-Unia Europejska przyjętą podczas Szczytu w Warszawie.

- Rozmawiamy o tym, jak wprowadzić w życie tą deklarację, chodzi zwłaszcza o zwalczanie zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych oraz o wspólne operacje - powiedział minister Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że NATO i Unia Europejska powinny połączyć siły, by ze sobą nie konkurowały i nie dublowały się.

Minister podkreślił, że z punktu widzenia Polski zacieśnianie współpracy między NATO i UE może znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w naszym regionie.

- Jako największe państwo flanki wschodniej NATO jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju incydenty, które mogą być wywołane zarówno na obszarze przygranicznym, jak i na Bałtyku. Dlatego jesteśmy zainteresowani tym, aby NATO i Unia potrafiły ze sobą współpracować w odpowiedzi na kroki zaczepne - podsumował szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie omówili również stan relacji z Rosją. Minister Waszczykowski przypomniał podczas konferencji prasowej, że w czasie szczytu NATO w Warszawie pojawiła się strategia z jednej strony wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej, a z drugiej polityki otwartości, dialogu wobec Rosji.

- Zaakceptowaliśmy powrót do rozmów w ramach Rady NATO-Rosja, natomiast rzeczywiście na razie niewiele z tego wynika. Rosja wykorzystuje czasem te spotkania tylko do promowania własnej polityki, natomiast nie widzimy żadnej chęci współpracy - podkreślił minister Waszczykowski i dodał, że Rosja jako państwo, które nie jest członkiem NATO, nie ma uprawnień, aby w ramach prowadzonych konsultacji decydować wspólnie z Sojuszem o jego działaniach.To było pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Szefowie dyplomacji podkreślili znaczenie silnych więzi transatlantyckich. Zaznaczyli, że składa się na nie przede wszystkim polityczna i wojskowa obecność Stanów Zjednoczonych, bo amerykańskie zaangażowanie jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju na naszym kontynencie.

Jutro ministrowie omówią współpracę Sojuszu z Ukrainą. Szefowie dyplomacji przeprowadzą również konsultacje z państwami, które nie są członkami NATO i uczestniczą w misji sojuszniczej Resolute Support w Afganistanie.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.