• <

Minister finansów USA może udać się do Chin, by złagodzić napięcia

pc

22.04.2018 08:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister finansów USA może udać się do Chin, by złagodzić napięcia

Partnerzy portalu

Minister finansów USA może udać się do Chin, by złagodzić napięcia - GospodarkaMorska.pl

Amerykański minister finansów Steven Mnuchin powiedział w sobotę, że rozważa wizytę w Chinach. Pekin wyraził zadowolenie z tej propozycji. Według Agencji Reutera wizyta mogłaby pomóc złagodzić napięcia między dwiema największymi światowymi gospodarkami.

Narastający konflikt handlowy pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem rodzi obawy przed wybuchem wojny celnej. Amerykański prezydent Donald Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i grozi cłami na warte 150 mld USD chińskie towary. Pekin odrzuca oskarżenia i zapowiada stanowczy odwet.

Na sobotniej konferencji prasowej podczas spotkania rady gubernatorów Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Waszyngtonie Mnuchin powiedział dziennikarzom, że prowadzi rozmowy ze swymi chińskimi odpowiednikami, by próbować rozstrzygnąć rozbieżności w kwestii handlu. Dodał, że możliwe, iż uda się do Pekinu.

"Rozważam wizytę" - oświadczył, ale zastrzegł, że wizyta nie została jeszcze potwierdzona i że nie może podać jej daty.

Mnuchin przekazał też, że w Waszyngtonie spotkał się z nowym gubernatorem chińskiego banku centralnego Yi Gangiem i omawiał z nim możliwość otwarcia chińskich rynków na zagraniczną konkurencję. "Rozmowy dotyczyły działań gubernatora w banku centralnym i niektórych ogłoszonych działań dotyczących otwarcia niektórych rynków, do czego bardzo ich zachęcamy i co doceniamy" - oznajmił.

Yi zapewniał w sobotę w Waszyngtonie, że Chiny będą "energicznie" kontynuowały reformy i otwarcie sektora finansowego, znacznie złagodzą ograniczenia w dostępie do rynku, stworzą bardziej atrakcyjne środowisko inwestycyjne, wzmocnią ochronę własności intelektualnej i aktywnie rozszerzą import.

W niedzielę chiński resort handlu poinformował, że z chęcią będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami USA na temat handlu i kwestii gospodarczych. "Strona chińska otrzymała informację, że strona amerykańska liczy na wizytę w Pekinie, by omówić kwestie gospodarcze i handlowe. Chiny przyjmują to z zadowoleniem" - napisano na stronie internetowej ministerstwa.

Jak pisze Reuter, Pekin ogłosił w środę, że stopniowo będzie eliminował ograniczenia dotyczące udziału podmiotów zagranicznych w produkcji samochodów, samolotów i statków.

Spór między Chinami i USA w czasie, gdy światowa gospodarka odnotowuje największy wzrost od lat, położył się cieniem na wiosennych obradach MFW i Banku Światowego.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła w tym tygodniu, że amerykańsko-chińska wojna handlowa groziłaby zmniejszeniem zaufania, inwestycji i wzrostu gospodarczego. W sobotę powiedziała, że w takim konflikcie nie byłoby wygranych.

"Ważne jest, abyśmy jako globalna społeczność utrzymywali otwarty handel, abyśmy upewniali się, że działamy w ramach wielostronnego systemu. Jeśli pojawią się spory, to musimy dopilnowywać, że zostaną one rozwiązane" - podkreśliła.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.