• <

Hiszpania: Pierwsze spotkanie Pedro Sancheza z Donaldem Tuskiem

pc

19.06.2018 23:05 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Hiszpania: Pierwsze spotkanie Pedro Sancheza z Donaldem Tuskiem

Partnerzy portalu

Hiszpania: Pierwsze spotkanie Pedro Sancheza z Donaldem Tuskiem - GospodarkaMorska.pl

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przyjął we wtorek w madryckiej siedzibie rządu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Spotkanie służyło głównie omówieniu kwestii europejskich przez zaplanowanym na 28 i 29 czerwca szczytem w Brukseli.

Media wskazują, że choć pierwsze spotkanie między Sanchezem a Tuskiem odbyło się prawie trzy tygodnie po wyborze szefa PSOE na premiera, to przypominają, że jeszcze przed zaprzysiężeniem socjalistycznego rządu przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiał telefonicznie z nowym premierem Hiszpanii.

Według komunikatu hiszpańskiego rządu wtorkowe spotkanie Sancheza z Tuskiem miało na celu omówienie głównych kwestii europejskich przed zaplanowanym na 28 i 29 czerwca szczytem szefów państw UE. Wśród nich znalazły się takie tematy jak przyszłość strefy euro, a także kryzys migracyjny.

Według źródła rządowego, bardzo dużo miejsca podczas wtorkowego spotkania Sancheza z Tuskiem poświęcono sprawie rozwiązania kryzysu wokół masowo napływających do Europy migrantów, z uwzględnieniem sprawy pasażerów statku “Aquarius”, których pierwsza grupa została przyjęta w Walencji w niedzielę.

Telewizja TVE24 wskazuje, że właśnie temat migrantów przybliża Pedro Sancheza do władz Unii Europejskiej. Przypomniała, że decyzja socjalistycznego rządu o przyjęciu statku “Aquarius” z ponad 600 afrykańskimi migrantami, została dobrze odebrana w Brukseli. Odnotowują, że przyjęcia tej jednostki odmówiły wcześniej Włochy oraz Malta.

Z kolei internetowy dziennik “Republica” przypomina, że temat migrantów może być poruszony podczas sobotniego spotkania Sancheza z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przypomina, że również Paryż wyraził chęć przyjęcia części pasażerów z “Aquariusa”.

“Republica” ujawniła, że do 28 czerwca Pedro Sanchez odbędzie też spotkania z kilku innymi szefami rządów państw unijnych, wśród których będzie m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także premier Portugalii Antonio Costa.

“W najbliższych dniach rządy Hiszpanii, Niemiec i Francji będą wspólnie pracować nad opcją stworzenia funduszu gwarancyjnego depozytów, który byłby kulminacją unii bankowej” - napisała “Republica”.

Pedro Sanchez stanął na czele rządu Hiszpanii po przegłosowaniu przez Kongres Deputowanych 1 czerwca wotum nieufności dla Mariano Rajoya. Socjaliści wystawili równocześnie swojego przywódcę jako kandydata na szefa rządu. Wśród zapowiedzianych przez nowy gabinet planów jest m.in. większa niż dotychczas solidarność Madrytu w przyjmowaniu migrantów. Rząd Sancheza zapowiedział też usunięcie drutu kolczastego z ogrodzeń w dwóch hiszpańskich enklawach w Afryce Północnej, które często są forsowane przez nielegalnych przybyszów z Afryki.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.