• <

Gomułka: Idea Konstytucji Biznesu była dobra, ale efekt w tej chwili trudno ocenić

pc

16.03.2018 23:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gomułka: Idea Konstytucji Biznesu była dobra, ale efekt w tej chwili trudno ocenić
Gomułka: Idea Konstytucji Biznesu była dobra, ale efekt w tej chwili trudno ocenić - GospodarkaMorska.pl

Pomysł Konstytucji Biznesu był dobry, ale ostateczna wersja rozwiązań ją tworzących może budzić niedosyt i dziś trudno powiedzieć, czy będzie sprzyjać rozwojowi życia gospodarczego w Polsce - mówi PAP główny ekonomista BCC Stanisław Gomułka.

W piątek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedsiębiorcami i przedstawicielami reprezentujących ich instytucji, by porozmawiać nt. Konstytucji Biznesu. Zapewniał, że celem rządu jest budowanie zaufania między administracją a biznesem, równowagi i harmonii w relacjach firm i urzędników, a służyć temu ma właśnie Konstytucja Biznesu. Działajmy ręka w rękę na rzecz polskiej gospodarki - apelował do przedsiębiorców.

Prof. Gomułka zaznaczył, że początkowo oczekiwania np. środowiska BCC wobec Konstytucji Biznesu były takie, że będzie to dokument o cechach konstytucyjnych, to znaczy zbiór zasad, które będą podstawą tworzenia prawa gospodarczego.

Zasady te, dodał, powinny być zgodne z hasłem "co nie jest zakazane, jest dozwolone", a także gwarantować, że przedsiębiorcy nie będą przez instytucje państwowe traktowani jako potencjalni złodzieje.

Jednak ostateczny efekt przepisów tworzących Konstytucję Biznesu, jest, zdaniem rozmówcy PAP, znacznie skromniejszy i nie stanowi "konstytucyjnych zasad" tworzenia prawa gospodarczego.

Prof. Gomułka przyznał, że niektóre propozycje będą stwarzać realne ułatwienia, choć zarazem przypomniał, że jednocześnie istnieją obecnie restrykcyjne przepisy przygotowane z inicjatywy resortu sprawiedliwości, a idące w przeciwnym kierunku.

"Mam nadzieję, że takie spotkania, jak dzisiejsze z premierem Mateuszem Morawieckim, będą służyć temu, by ewentualnie jeszcze coś poprawić" - mówił rozmówca PAP. "Na razie jednak mam wątpliwości, czy te nowe przepisy będą sprzyjać rozwojowi życia gospodarczego w Polsce" - przyznał.

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

Dzięki instytucji działalności nierejestrowej osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę (miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.

Z kolei "ulga na start" zakłada, że początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.

Ustawa znosi ponadto obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami – przedsiębiorca w kontaktach z dużą częścią urzędów będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP. Nowe przepisy mają m.in. zachęcić młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Przyjęte w piątek rozwiązania zastąpią obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

W pakiecie Konstytucji Biznesu znalazła się też ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm, który powinien ułatwić kontakty z administracją.

Większość przepisów Konstytucji Biznesu wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia - prawdopodobnie w kwietniu 2018 r.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43850,00 $ tona -0,77% 21 sty
 Cynk 3685,00 $ tona 0,33% 21 sty
 Aluminium 3079,00 $ tona -0,96% 21 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.