• <
urząd_morski_gdynia_2021

Finlandia/Putin i Niinisto rozmawiali o bezpieczeństwie na Bałtyku

pc

27.07.2017 20:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Finlandia/Putin i Niinisto rozmawiali o bezpieczeństwie na Bałtyku
Finlandia/Putin i Niinisto rozmawiali o bezpieczeństwie na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Wspólne manewry wojskowe Rosji i Chin gwarantują stabilność na świecie, także w regionie Morza Bałtyckiego - oświadczył w czwartek Władimir Putin po spotkaniu z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto; zapewnił, że ćwiczenia te nie są zagrożeniem dla nikogo.

Prezydent Rosji przybył do Finlandii w czwartek na zaproszenie Niinisto. Ich spotkanie odbyło się w hotelu Punkaharju nad jeziorem Saimaa, niedaleko miejscowości Savonlinna na południowym wschodzie Finlandii, około 80 km od granicy z Rosją.

Wizyta Putina wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia uzyskania niepodległości przez Finlandię.

Prezydent Rosji wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że rosyjsko-chińskie manewry na Bałtyku są elementem strategicznej kooperacji Chin i Rosji oraz przykładem tego, jak powinna wyglądać współpraca wojskowa na świecie. W tym tygodniu rosyjskie i chińskie okręty ćwiczą także w Zatoce Fińskiej.

Niinisto, odnosząc się do rosyjsko-chińskich manewrów morskich, przypomniał, że we wrześniu Finowie wezmą udział w ćwiczeniach „Aurora” w pobliżu Szwecji, wspólnie z wojskami szwedzkim i amerykańskimi. Podkreślił, że również te manewry nie są w nikogo wymierzone.

Oprócz manewrów wojskowych tematami rozmów prezydentów były kwestie gospodarcze, a także współpraca w Arktyce (Finlandia przewodniczy Radzie Arktycznej od maja 2017 r.).

Niinisto i Putin zwrócili uwagę na ożywienie gospodarcze w obu krajach. Podkreślili, że projekty budowy oczyszczalni w pobliżu Petersburga i Kaliningradu, są bardzo ważne ze względu na stopień zanieczyszczenia Bałtyku.

„W pierwszej połowie roku wymiana handlowa wzrosła o 50 proc.” - podkreślił Putin. Dodał, że zainteresowanie współpracą jest duże z obydwu stron - Rosjanie zainwestowali w Finlandii prawie 3 mld dolarów, zaś Finowie w Rosji - blisko 4 mld dol.

Niinisto podkreślił, że w trakcie fińskiego przewodnictwa w Radzie Arktycznej Finlandia chciałby przedstawić Rosji ważną ofertę dotyczącą zmniejszania emisji spalin węglowych i funkcjonowania przestarzałych elektrowni w Arktyce.

„Z zainteresowaniem słuchałem propozycji prezydenta Niinisto co do polepszenia warunków środowiskowych w Arktyce” - przyznał Putin.

Prezydenci spotkali się w historycznym hotelu Punkaharju. Według fińskich mediów wybór miejsca nie był przypadkowy. Hotel, położony nad największym fińskim jeziorem Saimaa, jest związany z historią Rosji; został wybudowany w 1843 r., za czasów cara Mikołaja I, kiedy terytorium Finlandii znajdowało się w granicach Imperium Rosyjskiego (w latach 1809-1917). Początkowo budynek jak i cała okolica służyły m.in. za miejsce wypoczynku podczas polowań. W 1880 r. został zaadaptowany na hotel. Do dziś Punkaharju jest najstarszym działającym hotelem w Finlandii.

Po spotkaniu w Punkaharju prezydenci udali się w rejs statkiem parowym do średniowiecznego zamku Olavilinna położonego na jednej z wysp na jeziorze Saimaa, który został wzniesiony w XV w. w czasach, gdy ziemie fińskie znajdowały się pod władaniem Szwecji.

Na zamku prezydenci obejrzą operę Piotra Czajkowskiego „Jolanta”, wystawioną przez artystów moskiewskiego teatru Bolszoj. Zamek jest unikalną sceną podczas letniego festiwalu operowego odbywającego się co roku od 1912 r. w Savonlinna.

W marcu Niinisto spotkał się z Putinem podczas konferencji arktycznej w rosyjskim Archangielsku. W lipcu 2016 roku prezydent Rosji odwiedził letnią rezydencję Niinisto na zachodnim wybrzeżu Finlandii. Wtedy również głównym tematem rozmów obu prezydentów były kwestie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.