• <
urząd_morski_gdynia_2021

Duda: Chcemy, by polski biznes się rozwijał także poza granicami kraju

pc

06.09.2017 09:49 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Duda: Chcemy, by polski biznes się rozwijał także poza granicami kraju
Duda: Chcemy, by polski biznes się rozwijał także poza granicami kraju - GospodarkaMorska.pl

Chcemy, aby polski biznes rozwijał się i by polskie firmy inwestowały także poza granicami naszego kraju, przyczyniając się tam do rozwoju gospodarczego oraz pogłębiając przyjaźń i dobre relacje między państwami - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Duda razem z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem bierze udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym w Astanie.

"Ogromnie się cieszę, że mogę dzisiaj gościć w Astanie. Bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi Kazachstanu za zaproszenie do złożenia tej wizyty, bardzo serdecznie dziękuję za to, że będę mógł uczestniczyć jutro w polskim dniu na Expo Astana 2017. Bardzo serdecznie dziękuję za zorganizowanie tego dzisiejszego spotkania gospodarczego, tego dzisiejszego spotkania kazachstańskiego i polskiego biznesu" - mówił prezydent.

Jak zaznaczył cieszy się, że dzięki jego zaangażowaniu i dzięki aktywności prezydenta Nazarbajewa "ułatwia się i zachęca" przedsiębiorców z obu krajów do kooperacji i wymiany gospodarczej. "Zaczynamy wracać na tę dobrą drogę, na której nasze państwa były 3-4 lata temu (...). Wierzę, że to właśnie to polityczne zaangażowanie ze strony najwyższych władz (...) do tego się przyczynia" - ocenił prezydent.

Duda podkreślił, że chciałby, aby w ciągu najbliższych sześciu lat polsko-kazachstańskie obroty handlowe osiągnęły poziom 3 mld dolarów.

"Jesteśmy zdecydowanie zainteresowani zwiększeniem obecności polskich firm na tym (kazachstańskim) rynku. Chcemy, aby polski biznes się rozwijał i chcemy, aby polskie firmy inwestowały także poza granicami naszego kraju, dając pracę w innych krajach, a więc przyczyniając się do rozwoju gospodarczego innych krajów, a tym samym pogłębiając naszą przyjaźń z innymi krajami i dobre relacje, ale także zarabiając pieniądze i budując swój potencjał i dalszy rozwój polskich firm na poziomie światowym" - mówił Duda.

Zachęcał również kazachstańskich przedsiębiorców do "aktywnego" podejmowania działalności w Polsce, która - jak przekonywał - należy do "najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów" Unii Europejskiej.

Prezydent zwrócił też uwagę na starania Polski o zorganizowanie "światowego wydarzenia" - jakim w jego ocenie jest Expo - w 2022 roku w Łodzi. "Wierzę, że Łódź, że Polska to prawo do organizacji Expo uzyska, bo ta kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana (...). Liczymy także na wsparcie panie prezydencie ze strony Kazachstanu" - powiedział Duda.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.