• <

Czaputowicz: Kraje Bałkanów Zach. po akcesji do UE mogłyby dołączyć do Trójmorza

pc

08.05.2018 03:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czaputowicz: Kraje Bałkanów Zach. po akcesji do UE mogłyby dołączyć do Trójmorza

Partnerzy portalu

Czaputowicz: Kraje Bałkanów Zach. po akcesji do UE mogłyby dołączyć do Trójmorza - GospodarkaMorska.pl

Kraje Bałkanów Zachodnich po wejściu do Unii Europejskiej mogłyby przyłączyć się do inicjatywy Trójmorza - powiedział w poniedziałek w Tiranie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Podczas jednodniowej wizyty w stolicy Albanii szef polskiej dyplomacji spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Ditmirem Bushatim, prezydentem Ilirem Metą oraz szefem rządu Edim Ramą. Wraz ze swoim albańskim odpowiednikiem otworzył obrady Konferencji Tirańskiej, w ramach której Polska dzieli się z Albanią swoimi doświadczeniami z okresu przed akcesją do UE. Przy okazji rozmów w MSZ spotkał się też z Krzysztofem Zanussim na marginesie odbywającego się tam przeglądu filmów polskiego reżysera.

Szef MSZ wygłosił także wykład w Albańskim Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat perspektyw polityki Polski i Unii Europejskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich i polskiej wizji przyszłości UE, a także odwiedził parafię pod wezwaniem św. Jana Pawła II w miejscowości Bathore koło Tirany, gdzie przed dwoma laty odsłonięto pomnik polskiego papieża.

Podczas briefingu prasowego podsumowującego wizytę Czaputowicz był pytany przez towarzyszących mu polskich dziennikarzy m.in. o przyczyny, dla których Polska staje się rzecznikiem przyłączenia krajów Bałkanów Zachodnich, takich jak Albania, do UE. W odpowiedzi wskazał, że w ocenie polskiego rządu państwa te mają prawo do członkostwa w UE m.in. "ze względów etycznych".

"Rozumiemy oczekiwania ich społeczeństw. Uważamy, że UE powinna potwierdzić te aspiracje, otworzyć się na te państwa. Jest to także w interesie Polski, chcemy, żeby okręg Bałkanów Zachodnich był rejonem stabilności; inaczej różne mocarstwa będą tutaj starały się zagrozić bezpieczeństwu UE" - tłumaczył polityk.

Wśród argumentów na rzecz poparcia unijnej akcesji państw Bałkanów Zachodnich Czaputowicz wymienił również chęć rozwoju stosunków gospodarczych z regionem, a także wspólne interesy łączące te kraje z Polską i regionem Trójmorza.

"Gdy te państwa wejdą do UE, siła państw (naszego) regionu będzie większa: mamy podobne interesy, razem wychodziliśmy z okresu komunizmu, jesteśmy państwami słabiej rozwiniętymi niż średnia UE, będziemy bronić podobnej polityki" - mówił szef polskiej dyplomacji. Według niego państwa Bałkanów Zachodnich, po wejściu do Unii, mogłyby także przyłączyć się do współtworzonej przez Polskę inicjatywy Trójmorza.

Jak ocenił, Polska jest w krajach regionu "silnie obecna" pod względem gospodarczym, politycznym i kulturowym. "Tutaj kultura polska jest bardzo doceniana" - podkreślił minister.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.