• <
smartre_2023

Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na morzu

28.09.2015 17:22 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na morzu

Partnerzy portalu

Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na morzu - GospodarkaMorska.pl

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o pracy na morzu. Zgodnie z nową regulacją marynarz nie może pracować dłużej niż 14 godzin dziennie i 72 godziny tygodniowo.

W projekcie ustawy uregulowano zagadnienia dotyczące: praw i obowiązków stron umowy o pracę na statkach morskich o polskiej przynależności; pośrednictwa pracy na statkach polskich lub obcych; ochrony zdrowia, ochrony socjalnej i bezpieczeństwa pracy.

Nowe przepisy dotyczą statków przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast statki rybołówstwa morskiego oraz statki morskie, które nie są statkami handlowymi, będą podlegać jej przepisom w pewnym tylko zakresie. Nowe prawo nie będzie obejmować jednostek pływających Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Policji oraz statków żeglugi śródlądowej.

W ustawie brak jednak zapisów, które zachęcałyby polskich armatorów do pływania pod narodową banderą. Armatorzy obecnie unikają pływania pod polską flagą, głównie ze względu na przymus opłaty ZUS-u. W innych krajach prawo podatkowe jest im bardziej przyjazne, więc tam rejestrują swoje jednostki. To blokuje im jednak możliwość ubiegania się o unijne wsparcie. Nowa regulacja nic w tej sytuacji nie zmieni, gdyż brak w niej zapisów o dopłatach do ubezpieczeń marynarzy. W efekcie Polska Żegluga Morska, największy polski armator, nie ma w swojej flocie ani jednego statku pod narodową banderą. Walka o wprowadzenie nowych praw trwa już kilkanaście lat.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.